Annonce
Kultur

Aarhus hædret for verdensmusik

Gruppen Hudna vandt en pris i kategorien Årets Danske World Track. PR-foto.

Både gruppen Hudna og koncertprojektet REAL er vendt hjem med priser fra Danish Music Awards World 2013.

Sent tirsdag aften blev vinderne udpeget, da der var Danish Music Awards World 2013 i København.

Aarhus løb med sejren i to af de fem kategorier: Gruppen Hudna med »Kadifeden Kesesi« i kategorien Årets Danske World Track.

Og koncertprojektet REAL i kategorien Årets Danske World Specialpris.

Hudna, der krydrer tyrkisk musik med blandt andet Balkan-referencer, var i konkurrence med navne som punjabi-sangerinden Anita Lerche og Travelling Tribes, der er blevet beskrevet som ethno-indie.

Tre forskellige baggrunde

Orhan Özgür Turan fra Hudna er ikke overraskende glad og tilfreds.

»Det gode er, at det er en fusion mellem tyrkisk og vestlig folkemusik, som med prisen har fået en anerkendelse. Vi kan bruge den til forhåbentlig at få mange flere koncerter. Og at få udbredt kendskabet til vores musik i Danmark.«

»Vi repræsenterer tre forskellige religioner og musikalske kulturer«, fortsætter han med henvisning til de øvrige faste medlemmer af Hudna; Søren Bigum og Yossi Karutchi.

Gruppen står, ifølge Turan, for en kunstnerisk og kvalitetsbevidst tyrkisk musik, der ligger et stykke fra traditionel bryllupsmusik. En genre, han dog også udøver ved siden af sit virke i Hudna.

»Jeg håber, at vi kan være med til at vise vejen for andre musikere med indvandrerbaggrund. Alle musikkulturer rummer en rigdom, det er bare med at få brugt den på den rigtige måde.«

Verdensmusik på kortet

REAL har siden 2009 sigtet efter at »præsentere unikke koncertoplevelser med udgangspunkt i specifikke etniske musiktraditioner.« Støttet økonomisk af såvel staten som kommunen.

Koncerterne, der har fundet sted på Musikcafeen og dens afløser Radar på Godsbanen, har rummet musik fra både Mellemøsten, Indien og Afrika.

Årsagen til, at REAL nu er blevet hædret med en specialpris skal ses i lyset af, at projektet gør en ekstraordinær indsats for på en god og spændende måde at sætte verdensmusik på danmarkskortet.

Mærkbart skulderklap

Sådan nogenlunde lød det i hvert fald i begrundelsen.

Bjarne Roursgaard fra REAL siger:

»Først og fremmest er vi bare pavestolte over, at vores projekt kunne vinde sådan en pris. Og at det har vakt så meget genklang.«

»Den ekstra fjer i hatten er, at Hudna; musikere, som vi fra projektets start har arbejdet sammen med, også vandt en pris. Det er virkelig et skulderklap, der kan mærkes.«

Blodet på tanden

Og anerkendelsen er, som han bemærker, mere værd, end man lige tror.

»Vi har ikke været nær så aktive det seneste års tid - ganske enkelt fordi pengene ikke har været til det.«

»Da vi blev nominerede tænkte vi ikke så meget over det; vi var ret sikre på, at vi ikke ville vinde.«

»Men prisen har virkelig givet os blod på tanden i forhold til troen på, at vi gør en forskel.«

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce