Annonce
Aarhus

Aarhus-skole kåret til landets bedste inspirationsskole

<p>Skt. Knuds Skole har så gode erfaringer med at bekæmpe mobning, at den er kåret som Danmarks bedst anti-mobbeskole. Foto: Jens Thaysen</p>

Call me og Red Barnet har netop kåret den skole i Danmark, der er bedst til at bekæmpe mobning.

Det ligner en helt almindelig skolegård. Børn løber rundt og leger, nogle spiller fodbold, andre sidder på en bænk og snakker, indtil klokken ringer ind til ligninger og diktat.

Annonce

Men skolen skiller sig ud - det kan man se på skriften på væggen. Ude i skolegården hænger der et stort banner, hvor der står 'Børns rettigheder', og på muren står hashtagget 'BørnHarRet'. Skt. Knuds Skole i hjertet af Aarhus kan noget særligt - skolen er nemlig Danmarks bedste anti-mobbeskole.

Men hvad er det så, Skt. Knuds Skole gør rigtigt?

Ja, først og fremmest har man fokus på omgangstonen på den katolske skole.

Her taler vi ordentligt

På døren ind til klasseværelset er der malet et stort, farverigt træ. Op ad den blå stamme står der 'her taler vi ordentligt'.

Det er en del af Call me og Red Barnets kampagne for bedre trivsel. Og på Skt. Knuds Skole går man netop op i, hvordan man taler til hinanden.

»Vi har meget fokus på sproget, for problemerne begynder ofte med ukvemsord,« siger lærer Lars Odgaard og fortsætter:

»Derfor slår vi ned på bandeord, sexistiske bemærkninger og nedladende tale. Jeg har tror, at det har stor betydning, for konflikterne har sværere ved eskalere, uden de grimme ord.«

På skolens vinduer er træets blade klistret på. 'Her holder vi sammen', er teksten på det røde blad.

»Vi vil gerne skabe nogle stærke fællesskaber. Derfor har vi morgensang hver morgen, gudstjeneste en gang om måneden, som eleverne selv står for - og forleden var vi biografen,« fortæller Lars Odgaard.

I frikvarterene er der lavet såkaldte legepatruljer.

»Det er elever, der har meldt sig til at sætte lege i gang i skolegården for de yngre elever. Fangeleg og boldspil skaber på den måde nye fællesskaber,« siger Lars Odgaard.

Bag ham hænger et grønt blad på væggen med teksten 'varme venskaber'.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce