Annonce
Sport

Aarhus United vil spille en rolle i slutspillet

JFMNORMAL - Heine Eriksen, cheftræner, Aarhus United. 26.01.2019. HTH Ligaen (Kvinde Håndbold Liga). Aarhus United-Ringkøbing Håndbold. Foto: Ole Nielsen
Ifølge Heine Eriksen, træner i Aarhus United, kommer der intet pres på hans hold i slutspillet, derfor kan de gå ind og spille frit i kampene. De skal jagte sejre, i den af puljerne han kalder den stærkeste.

HÅNDBOLD: Det kommer til at blive særdeles interessant for Aarhus United i den kommende halvanden måned. Den unge klub er i sit første slutspil nogensinde, og efter de onsdag aften vandt over København Håndbold, blev puljerne lagt fast.

Aarhus United skal op mod Team Esbjerg, Herning-Ikast Håndbold og Viborg HK. De to førstnævnte har henholdsvis to og et point med over i puljen, mens Aarhus og Viborg starter fra nul.

Umiddelbart er Aarhus United ikke levnet mange chancer, men de har gennem sæsonen med overraskende udebanesejre over København Håndbold, Odense Håndbold og Team Esbjerg vist, at de kan spille op med – og til tider udspille – de etablerede storhold i dansk håndbold.

Træneren i Aarhus United, Heine Eriksen, mener, at han og holdet er havnet i den sværeste af de to slutspilspuljer.

- Holdene i vores pulje har været stærkt kørende sidst på grundspillet. Vi skal møde et Esbjerg-hold, der har en sejrsstime på rigtig mange kampe både i europæiske kampe og i den danske liga. Et Herning-Ikast-hold, der også har vundet rigtig mange kampe på det seneste og har været i klar fremdrift. Til sidst er vi også i pulje med Viborg, der har skrabet mange point sammen siden jul, og som til sidst pressede os på vores sjetteplads, siger træneren.

Spillerne og trænerne i Aarhus United har ikke lagt nogen målsætning for, hvad de skal i slutspillet endnu, men efter kampen mod København Håndbold onsdag aften, aftalte de, at de skal spille en rolle i slutspillet.

- Det betyder ikke nødvendigvis, at vi skal stå i en semifinale efter puljespillet. Det kan også være at tage nogle point undervejs, så vi får indflydelse på, hvem der kommer i semifinalerne, fortæller Heine Eriksen.

I slutspillet kommer Aarhus United rundt og spille i nogle af de største håndboldhaller i Danmark. De skal spille foran en masse tilskuere, og det kommer til at blive en helt anden oplevelse, end da holdet for et år siden deltog i nedrykningsspillet.

- Vi kan gå meget afslappet ind til de her slutspilskampe og forsøge at lave en overraskelse hver gang. I nedrykningsspillet er det med kniven for struben hver gang, der har en tabt kamp en meget større konsekvens, siger Heine Eriksen.

Aarhus United spiller deres første slutspilskamp 28. marts på hjemmebane mod Herning-Ikast.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce