Det er ikke beskyttet af ytringsfriheden at afbrænde Koranen i det offentlige rum.
Det skriver advokat Tyge Trier, der har speciale i menneskeret, på Facebook.
- Hvis en person, som kaster med Koranen i det offentlige rum, har afbrændt værket tidligere og kaster for at provokere og demonstrere, ja måske endda mobbe, så er det ikke beskyttet af ytringsfriheden, skriver han og henviser til domme fra Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.
Beskeden kommer i forbindelse med demonstrationer, som den racismedømte partistifter Rasmus Paludan afholder i disse dage.
I 2019 har han indtil videre afholdt knap 20 demonstrationer, mens det sidste år blev til 53 demonstrationer. Ved dem medbringer Paludan ofte en koran, som han enten afbrænder eller kaster med.
Søndag eftermiddag stod han og en anden person bag en demonstration på Blågårds Plads i København.
Politiet var dukket talstærkt op, men alligevel tog det timer at få kontrol over situationen, efter at grupper af mennesker begyndte at kaste med kanonslag, sten og løbehjul efter politiet.
Flere af borgerne var vrede over Paludans handlinger, som blandt andre statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) på sociale medier efterfølgende kaldte for meningsløse provokationer.
/ritzau/