Annonce
Sport

AGF-anfører rykker til Tyrkiet

Pierre Kanstrup er formentlig på vej til at vinke farvel til AGF. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix)

Pierre Kanstrup skifter med omgående virkning til den tyrkiske bundklub B.B. Erzurumspor, bekræfter AGF på sin hjemmeside.

Fodbold: Der var tre nye ansigter til stede, da AGF tog hul på optakten til foråret mandag formiddag. Alexander Munksgaard, Frederik Tingager og målmand Kamil Grabara.

Fredag forsvandt en fra AGFs trup. Anfører Pierre Kanstrup fortsætter karrieren i den bedste tyrkiske fodboldrække.

Pierre Kanstrup dukkede tidligere fredag op på den tyrkiske klub B.B. Erzurumspor sociale medier, hvor han var i gang med et lægetjek hos klubben, der frister en tilværelse som tredjesidst i den bedste tyrkiske række.

Nu har AGF så bekræftet aftalen mellem de to klubber.

- Pierre har fået en spændende mulighed i Tyrkiet, som vi ikke ville stå i vejen for, og i og med, at han har kontraktudløb til sommer, så er det en god løsning for begge parter. Pierre har været en god mand for os og en værdsat anfører for holdet, og vi har sat stor pris på hans tid i klubben og hans altid utrættelige indsats på banen og hans behagelige væsen udenfor. Vi glæder os på Kanstrups vegne over, at han nu får muligheden for et eventyr i udlandet og vi ønsker ham held og lykke i fremtiden, udtaler AGFs sportschef Peter Christiansen.

Pierre Kanstrup udtalte i torsdagens udgave af Aarhus Stiftstidende, at han ikke havde hørt fra AGF i forhold til en forlængelse.

- Jeg har ikke hørt noget, og da vi har rundet 1. januar, giver det vel en ok indikation på, hvad det er klubben vil. Det har jeg så taget til efterretning, sagde Kanstrup og fortsatte:

- Jeg kan jo forhandle med hvem jeg lyster nu, og i og med, at jeg ikke har hørt noget fra AGF, har jeg også stukket nogle følere ud, lød det.

En af de forespørgsler har nu ledt frem til en aftale mellem de to parter.

- Jeg har haft en god tid i AGF, hvor jeg har været glad for at være og stolt over at spille i den hvide trøje foran klubbens fantastiske fans, hvis opbakning jeg ikke kan takke nok for, siger Pierre Kanstrup til AGF.dk

Büyüksehir Belediye Erzurumspor har igennem de seneste år været på en lang optur fra de laveste rækker i tyrkisk fodbold til den allerbedste række Super Lig, hvor den tidligere AGFer Jens Jønsson blandt andet har stor succes i Konyaspor.

B.B. Erzurumspor er rykket op i de seneste tre sæsoner og kæmper lige nu for at blive oppe. Efter 17 kampe ligger holdet lige under nedrykningsstregen med 16 point.

Pierre Kanstrup kom til AGF i sommeren 2017 og har indtil videre spillet 53 kampe og scoret to mål. Det seneste kom i efterårets sidste opgør, hvor forsvarsspilleren blev matchvinder i overtiden mod Hobro.

Annonce
Pierre Kanstrup til lægetjek i den tyrkiske klub BB Erzurumspor. Foto: BB Erzurumspor instragram.

Opslag på klubbens facebookside. - Velkommen til Pierre Kanstrup

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Blog

Blog: Julen varer ikke ret meget længere

For os, der nu er den ældste generation, er det ikke noget problem i hukommelsen at genskabe barndommens lykkeland i 1950’erne. Om man boede i midtbyen, på Trøjborg eller på Frederiksbjerg var et fedt, for det var det samme alle steder: boligblokke i fire-fem etager, der lå i karréer med gaderne på kryds og tværs. Og forsynings-centralerne lå lige henne på gadehjørnerne. Der lå en købmandsbutik på det ene hjørne, en bager på det andet, en slagter på det tredje og endelig en grønthandler på det fjerde. Og der var snesevis af dem, for de lå på hvert eneste gadehjørne overalt i byen. Men i 1960’erne og 1970’erne forsvandt alle disse småhandlende i løbet af en forholdsvis kort årrække; facaderne blev muret til og der blev indrettet hjørnelejligheder i de tidligere butikker. De store supermarkeder tog dem, gik vi og sagde – endskønt købmandens, slagterens og grønthandlerens butikslukning kun kunne tilskrives os selv. Det var jo os – kunderne – som holdt op med at handle hos dem, da vi i stedet søgte indenfor i det spændende supermarked med de bugnende varehylder og de deraf nødvendige indkøbsvogne. Og vi fik da også en form for personlig kontakt med den søde kassedame. Det var dét, der slog købmanden ihjel. Men det var kun indirekte supermarkedets skyld! Og nu gentager historien sig, men denne gang er det udvalgsforretningerne det går ud over. Tøj, sko, isenkram, smykker, bøger and-you-name-it bliver nu ligesom i 1960’erne solgt i nye og anderledes ”butikker” – nu kaldes de bare internettet. Nu skal folk end ikke rejse sig fra sofaen længere for at handle, hvorfor historien gentager sig: det er heller ikke nyheden e-handel, som nu er skyld i at de små fysiske butikker får det sværere og sværere – det er og bliver os, kunderne, der er begyndt at handle anderledes. Det hele skal naturligvis ses i sammenhæng med, at handels-uvidende byrådsmedlemmer og deres tilsvarende embedsmænd ommøblerer byen, så den sidste lyst, kunderne måtte have for at tage ind i city for at købe varer, nok også skal blive elimineret. Det bliver gjort vanskeligere og vanskeligere at køre rundt i byen – og det bliver efterhånden komplet umuliggjort at finde parkeringspladser. Det sidste fordi kommunen fjerner alle gammelkendte p-pladser for at tvinge bilisterne til at bruge kommunens egne p-misfostre Navitas og Dokk1 – som dog aldrig, aldrig, aldrig nogensinde bliver rentable, fordi de er placeret komplet tåbeligt i forhold til byens handelsliv. Butikker lukker vedvarende i hobetal. Det sker på daglig basis. Og som noget helt nyt ser vi nu også gamle, fine, velanskrevne og –konsoliderede firmaer indskrænke og lukke tabsgivende filialer, simpelthen for at rebe sejlene. Noget de store kædefirmaer af prestigemæssige årsager ikke tidligere har beskæftiget sig for alvor med – men nu udvises rettidig omhu og damage control. Så kig dig derfor godt rundt omkring på alle juledekorationerne, når du i disse dage er ud at købe julegaver. For det er meget tænkeligt, at julen ikke varer så meget længere. I takt med at der bliver færre butikker med næsten ingen omsætning fordi vi køber det meste på nettet, så bliver der heller ikke råd til for gadeforeningerne at sætte julepynt op. Flere af byens kendte handelsgader har jo allerede for længst fravalgt juledekorationerne, og indenfor en kort årrække kommer Strøgets flotte stjernehimmel formentlig heller ikke op. Det koster hvert år en halv million kroner, men med flere og flere ikke-betalende medlemsbutikker, bliver det jo umuligt for Strøgforeningen at finde økonomi til at bruge så mange penge på julelys. Men vi kan ikke stoppe det. Man har aldrig kunne stoppe naturlig udvikling. I 1960’erne buldrede supermarkederne frem og nu om dage er det så handlen på nettet. Det står ikke til at ændre. Det eneste vi så bare skal huske på, når vi om nogle år savner de hyggelige julelys i gaderne, er årsagen til, at der ikke længere er råd til den glædelige julehygge. Der er for få fysiske butikker til at betale.

Aarhus

Turbåd inspiceret efter at kvinder faldt i havnen: Søfartsstyrelsen fandt mangler i forbindelse med sikkerheden

112

Forundret formand for Vejlby-Risskov Hallen: Er uforvarende blevet en del af svindelsag i Forsvaret

Annonce