Annonce
AGF

AGF-cheftræner inden pokaldyst: Det kan sagtens blive en tæt kamp

AGFs Magnus Anbo i aktion på Marstal Stadion mod et særdeles besværligt hjemmehold i den seneste pokalkamp. Det ligner genvalg til den unge back i startopstillingen mod VSK Aarhus torsdag aften. Foto: Katrine Becher Damkjær
AGF-cheftræner David Nielsen forventer en åben affære i torsdagens pokalkamp mod VSK Aarhus. Forskrækkelsen på Ærø i seneste runde har han ikke brugt tid på siden.

FODBOLD: Hvem skal videre fra pokalturneringens tredje runde og med i bowlen blandt de sidste 16 klubber: AGF eller VSK Aarhus?

I bund og grund skulle man mene, at udfaldet af torsdagens lokalopgør på Vejlby Stadion burde give sig selv, eftersom det er Superligaens p.t. tredjebedste mandskab mod nummer tredjesidst fra 2. divisions pulje 2, men med AGFernes slappe hiv og sving-præstation på Ærø mod Marstal/Rise for et par uger siden, er der naturligvis ikke noget, der giver sig selv.

Ved den lejlighed var århusianerne bagud med 0-2 til der manglede et kvarter mod holdet fra Fynsserien, reddede sig med yderste af tåneglene en forlænget spilletid, der så til gengæld blev vundet med fire mål.

Ifølge AGF-cheftræner David Nielsen har han dog ikke brugt meget krudt på at rode rundt i den seneste pokalkamp for at sætte sine spillere op til endnu en udfordring mod et lavere rangerende mandskab.

- Vi sletter alle kampe. Det har vi også allerede gjort med OB-kampen. Og Marstal. Vi er videre. Og nu er det den her kamp, der betyder noget for os. Det, vi skal lære af det, er, at det er meget simpelt og nemt at ryge ud af pokalturneringen. Det skal vi være klar på. Vi ved jo fra Ærø, at der ikke skal mere end to dødbolde til, for at det kan se rigtig, rigtig sort ud selv mod et hold fra den femtebedste række, kommer det fra Nielsen efter onsdagens træningspas på Fredensvang.

Du har ikke efterfølgende brugt kampen som et wake up-call for de unge, der spillede på Ærø?

- Kampen har i sig selv været rigelig lærestreg for dem. Det behøver vi ikke blive ved med at slå dem i hovederne med. Når det er sagt, tror jeg nu også, at vi kunne være kommet i problemer, hvis vi havde stillet med flere af dem fra vores normalt stærkeste formation, når nu kampen forløb som den gjorde. Derfor er det heller ikke noget, vi bruger mod de unge i forhold til, om vi tror på dem eller ej. Vi leverede ikke godt, men gik videre, og er videre, siger AGF-træneren med et smil.

Annonce

Kampen har i sig selv været rigelig lærestreg for dem. Det behøver vi ikke blive ved med at slå dem i hovederne med.

Cheftræner David Nielsen om Marstal-kampen i seneste pokalrunde

Mere åben kamp

- Det betyder ikke, at vi ikke skal tage læring med derfra. Men det handler nu mest om den offensive del af vores spil end det mentale. At de laver to mål på to dødbolde i et vildt blæsevejr, det er som, det er. Deres dødbolde var jo nærmest på Superliga-niveau. Det er jo ikke noget med, at vi bliver splittet ad, men vi magter bare ikke at skabe nok fremad banen mod dem. Det var problemet, og det skal vi lave om på mod VSK, siger han.

Mod Jens Gjesings mandskab forventes han dog at stille med en del flere af sine mere etablerede navne end tilfældet var mod Marstal/Rise. Jesper Juelsgård er tilbage efter sin skade, det samme er målmand William Eskelinen, og Nicolai Poulsen ser ud til at skulle styre holdet fra den centrale midtbane torsdag aften.

Forventer cheftræneren så et lignende kampbillede med en modstander, der er svær - nærmest umulig - at lokke frem?

- Nej, jeg forventer en mere åben kamp, hvor de vil have mere etableret spil end Marstal havde. VSK har et andet niveau. Vi vil møde et bedre hold, der kan mere med bolden, og det vil gøre det hele mere åbent. De kan godt give os problemer, lyder det fra David Nielsen, der vanen tro hellere vil tale den kommende modstander op end ned.

- Vi kender jo til deres startformation, og hvilke spillere, der har nogle spidskompetencer, der potentielt kan true os. Og det er der faktisk en del af dem, der har. Det gælder både i forhold til fart og pågåenhed. Vi må ikke gå ud og forvente et kampbillede, hvor det bare er os, der maler på, og styrer spillet. Det er 2. division mod Superligaen. Det kan sagtens blive en tæt kamp.

AGF

AGF-cheftræner David Nielsen stiller med følgende formodede startopstilling til opgøret i pokalturneringens tredje runde mod VSK Aarhus:

 • William Eskelinen
 • Magnus Anbo
 • Sebastian Hausner
 • Jesper Juelsgård
 • Alex Gersbach
 • Nicolai Poulsen
 • Jon Dagur Thorsteinsson
 • Zach Duncan
 • Bror Blume
 • Gift Links
 • Alexander Ammitzbøll.
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce