Annonce
AGF

AGF-cheftræner inden Randers-brag: Vi er lige der, hvor vi skal være

David Nielsen, cheftræner i AGF, håber på, at spillerne kan holde energiniveauet oppe lidt endnu i foråret, så også Randers FC kan forceres. Foto: Ole Nielsen
AGF har ikke leveret godt mod Randers FC i indeværende sæson, men det lægger cheftræner David Nielsen ikke så meget i. På lørdag - i det første af to playoff-opgør mod kronjyderne - venter en helt ny kamp mod en helt anden modstander end tidligere, lyder det. Tavlen er visket ren.

FODBOLD: På lørdag er der i den grad kridtet op til ramasjang på Cepheus Park Randers, når der bliver fløjtet op til det første Europa Playoff-opgør af to mellem Randers FC og AGF.

Gæsterne møder op med syv sejre i træk som energidrik. Hjemmeholdet har på sin vis også leveret til den positive side i dette sene forår, og har kun tabt én af klubbens seneste otte kampe. De fire er blevet vundet.

Så det er resultatmæssigt formstærke mandskaber, der ramler sammen. Og guleroden, der hænger og dingler lige foran heste og isbjørne: En plads i Europa Playoff-finalen.

- Det bliver helt sikkert intenst. Det er altid intenst mod Randers, og det er altid intenst at spille de her playoff-kampe. Nu har vi efterhånden spillet rigtig mange af dem over de seneste to sæsoner, og jeg tror faktisk ikke, at der er andre klubber, der har spillet lige så mange af dem som os. Så vi ved efterhånden godt, hvad det handler om. Det er en test, hvor man skal gøre det perfekt i to gange 90 minutter. Det handler om at få modstanderen til at reagere så meget som overhovedet muligt på det, vi gør, lyder det fra AGFs cheftræner David Nielsen.

AGF har mødt Randers to gange i løbet af sæsonen, og har kun presset et enkelt point ud af anstrengelserne. Det blev 0-0 i Randers tidligt på sæsonen. Senere tabte århusianerne 0-2 på eget græs.

Ikke ligefrem to præstationer, der pynter i historiebøgerne.

David Nielsen har dog for længst slettet de to kampe fra hukommelsen. Dengang er længe siden.

- Det er i grunden altid anderledes, når du møder et hold igen. Det er aldrig det samme. Det er jo alt efter, hvilket modus det enkelte hold er i, hvilke spillere, der er tilgængelige, og det giver bare bestemte udtryk på forskellige dage. Der vil altid være spillere, der er inde og ude, og der vil altid være en stemning på holdene, som der ikke var sidste gang, man mødte hinanden. Vi er et andet sted end sidst, vi mødte dem, og det er de også. Så hvordan Randers lige bliver at møde på lørdag, vil vi ikke have mødt før, uanset, hvor gode eller dårlige de så kommer til at fremstå.

Randers har ry for at være fysisk stærke og velorganiserede. Hvordan ser du Randers i den nuværende forfatning?

- Der er ikke noget hold i Superligaen, der ikke er velorganiseret, og som ikke kommer med noget fysik. Når Randers er gode, kommer de med masser af power, de forsvarer sig godt, men de har haft svært ved at score mål, siger Nielsen.

Annonce

Ind i skruetvingen

Randers FC kvalificerede sig til kampene mod AGF ved at vinde samlet 5-4 over Sønderjyske. Efter 1-1 i Haderslev, og en svag kronjysk præstation, vandt de 4-3 på hjemmebane. Randers gik "mål-amok". En smule atypisk.

- Det blev jo en vild kamp, der kunne være gået begge veje, mens vi formåede at holde AaB i en skruetvinge over de to kampe. Men det kan vi ikke bruge til noget nu. Det afhænger jo, hvad der sker i kampen. Kommer der et tidligt mål? Og hvordan responderer det andet hold så på det? Vi kan ikke vide, hvad der kommer til ske, men det vi kan gøre er, at forberede os bedst muligt på alt det, vi ved om Randers. Og endnu vigtigere? Det vi ved om os selv.

Men den følelse af kontrol I havde mod AaB, kan I vel også godt tage med jer mod Randers?

- Vi er for så vidt færdige med AaB-kampene, men ja, jeg konstaterer, at vi holdt dem i en skruetvinge - fysisk, mentalt og på alle mulige andre måder - og de fik aldrig en lille snert af, at de skulle få noget med derfra. Hjemmekampen var mentalt set stærkt håndteret af spillerne, mens det ude bare var en superstærk fodboldkamp af os.

Og det tager I vel med?

- Ja, vi kan tage det generelle energiniveau med os videre. Nu kommer der en ny kamp i weekenden, hvor vi skal sørge for at bringe den det samme sted hen. Det kan også sagtens blive en vild kamp, og det skal vi også være i stand til at agere på. Jo sundere holdet er, jo større er sandsynligheden for, at vi kan håndtere de forskellige scenarier, der kan opstå.

I var fysisk dominerende mod AaB. Bliver det ikke sværere at være det mod et hold som Randers?

- Ja, det bliver anderledes, for AaB ville rigtig gerne bygge spillet op, og det havde vi en god plan mod. Nu møder vi et hold, der gør tingene på en helt anden måde, og som kommer til at gå højt op på banen for at presse os og lukke med to angribere og en midtbanespiller, der ligger højt. Det skal vi være klar til.

AGF-cheftræneren kan ikke løbe fra, at han og holdet kommer brasende ind i de kommende opgør med kæmpe selvtillid og en tro på, at de kan gøre rigtig ondt på Randers. Det er der ikke grund til at underspille.

- Det siger sig selv, hvor vi er lige nu. Det kan alle vel godt regne ud. Vi er lige der, hvor vi skal være. Vi er klar til at spille de her to kampe, og vi har bragt os selv i en fordelagtig situation, så vi behøver ikke at snakke så meget om, hvad der har bragt os i den situation. Det ved alle. Det skal vi ikke bruge energi på, men derimod på at slå Randers, så vi kan komme i den finale, kommer det fra David Nielsen.

- Vi ved, det bliver svært, og det er rigtigt, at vi generelt har haft det svært mod Randers, men det har vi også haft mod AaB og mod Horsens. Det har vi fået løst. Det kan vi også gøre mod Randers.

Det første af de to playoff-møder spilles på lørdag klokken 16.00. Der er returkamp i Aarhus næste søndag 18.00.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce