Annonce
Sport

AGF-reportage: Jamen, så er de kun én kamp fra en tur ud i Europa

Jens Stage i fælles-krammer med AGF-fans efter sejren i Haderslev. Er der kræfter til 90 nye minutter i Parken på fredag? Mon ikke. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Et skaderamt AGF-mandskab leverede flot fight tirsdag aften i Haderslev, vandt 2-0 over Sønderjyske - og spillede sig dermed i Europa Playoff-finalen på fredag i Parken mod FC København.

FODBOLD: AGFs sæson slutter i Parken på fredag.

Med en hårdt tilkæmpet, men fortjent sejr på 2-0 tirsdag aften over Sønderjyske på Louisevej i Haderslev, Sydbank Park, spillede århusianerne sig nemlig i Europa-playoff-finalen mod de detroniserede danske mestre fra FC København. Og det efter et kæmpe drama i den sydlandske maj-hede.

Niklas Backman og Martin Pusic sørgede for den sag med deres respektive scoringer på hver sin side af pausefløjtet, og selvom det er lidt af et AGF-lazaret, der er tale om for tiden - Tobias Sana, Mustafa Amini og Mustapha Bundu var alle skadede til opgøret i Sønderjylland, og midt i første halvleg måtte anfører Pierre Kanstrup forlade banen med en fiberskade i det ene baglår - er det nu nok en flok spillere fulde af tro på sagen, der tager til hovedstaden for at sikre sig en europæisk billet til den kommende sæson.

Andet ville da også være åndssvagt efter den kraftpræstation, der blev leveret.

Det holdt hårdt. Som forventet. Og efter 2-2 i det første opgør var det i grunden Aarhus-drengene, der var mest pres på inden dommer Peter Kjærsgaards første fløjt.

Lige så passivt og tamt de lagde fra land i det første opgør i Aarhus i weekenden, lige så aggressivt kom Sønderjyske-spillerne ud på eget græs denne aften, og i det kvarter af opgøret var det faktisk ikke til at se, at det var hjemmeholdet, der havde resultatet med sig, og derfor reelt ikke behøvede at jagte noget.

AGFerne stod lavt, blev presset tilbage på banen, de lyseblå trøjer kom først på boldene, vandt duellerne, satsede tydeligvis på en tidlig scoring, der kunne "dræbe" det meste af spændingen.

Det kastede da også et par gedigne muligheder af sig, ikke mindst Stefan Gartenmanns hovedstød på overliggeren, men gæsterne holdt stand og begyndte så småt at bide den anden vej i varmen: Niklas Backman manglede et par centimeter inde foran kassen og Jakob Ankersen tvang Sebastian Mielitz ud i fuld længde, da han tog chancen fra distancen.

Og så var begge mandskaber ligesom i gang. Nogen seværdig fodboldkamp var det ingenlunde, det var masser af fysik, for mange fejlafleveringer, dårlige beslutninger, halve skridt, der manglede.

Men det var også masser af nerve og en ivrigt noterende FC København-manager, Ståle Solbakken, oppe på tribunen, der nok ikke ligefrem tegnede store frådende monstre, men måske mere et idyllisk jysk eng-landskab med små fine bål - brændte chancer - ude i horisonten.

6342 tilskuere - heraf godt 1000 AGF-supportere - kiggede på og skabte i fællesskab en ganske forrygende ramme om en kamp, der konstant vippede, dirrede.

AGF-anfører Pierre Kanstrup måtte lade sig skifte ud - en fiber i det ene baglår - midt i første halvleg, ind med kamprustne Jesper Juelsgård i stedet, men havde man forventet, at det ville ramme holdet, virkede det nærmest modsat, spillerne rykkede sammen indenfor kridtstregerne, og spillede sig efterfølgende til to kæmpe muligheder til manden, der havde overtaget det neon-grønne anførerbind, Jens Stage, men den 21-årige midtbanespiller, der netop har forlænget sin kontrakt med klubben, ønskede ikke at fejre hverken det ene eller det andet - og misbrugte.

Annonce

Superliga

Sønderjyske - AGF 0-2 (0-1)Mål: 0-1 Niklas Backman (45.), 0-2 Martin Pusic (47.)

Sønderjyske (4-4-2): Sebastian Mielitz - Stefan Gartenmann, Marc Pedersen, Kees Luijckx (Victor Ekani, 67.), Nicholas Marfelt - Simon Kroon (Mikael Uhre, 61.), Eggert Jonsson, Marcel Rømer (Anders Egholm, 80.), Christian Jakobsen - Søren Frederiksen, Mads Hvilsom

AGF (4-5-1): Aleksandar Jovanovic - Dino Mikanovic, Pierre Kanstrup (Jesper Julesgård, 22.), Niklas Backman, Casper Højer Nielsen - Martin Spelmann (Adama Guira, 65.), Jens Stage, Daniel A. Pedersen, Bror Blume (Kasper Junker, 80.), Jakob Ankersen - Martin Pusic

Advarsler: Kees Luijckx, Sønderjyske. Jens Stage, Martin Pusic 2, Adama Guira, Aleksandar Jovanovic, AGF

Udvisning: Martin Pusic (78.), AGF

Dommer: Peter Kjærsgaard

Tilskuere: 6.342 på Sydbank Park, Haderslev

Dermed går AGF videre til finalen i Europa-slutspillet med en samlet sejr på 4-2. Finalen spilles fredag klokken 19.00 i Parken mod FC København

Hårde stød fra AGF

Men der var mere besøgelsestid at komme efter på Sydbank Park, og Niklas Backman bragte kage og kaffe til bordet, da han lige før pausefløjtet steg op og satte pandebrasken på et hårdt, præcist indlæg fra Casper Højer Nielsens venstrefod. Indersiden af stolpen, ind i nettet, 1-0 til AGF, fluer i svælget til hjemmeholdets spillere, fans, og det begyndte pludselig at ligne en fredag aften i byen i København for cheftræner David Nielsen og co.

Og så kom de vel farende ud ad hulen fra anden halvlegs start, Sønderjyske?

Næh, de fik en kold spand østrigsk vand i knolden, gjorde de. For med mindre en to minutter spillet var AGF-føringen fordoblet, hjemmeholdet endnu længere væk fra en europæisk billet:

Casper Højer Nielsen sendte et ikke alt for kvalificeret frispark ind mod feltet, men så satte Martin Spelmann hælen på bolden, gav den bue og en fri Martin Pusic kastede sig frem, headede AGF på 2-0.

Og så havde Sønderjyske travlt.

Men de nåede det aldrig. De gav det masser af skud, masser af bolde ind i det lille felt, kom til store chancer, men AGFerne sled og slæbte og krigede - og selv ikke et rødt kort til målhelten Pusic - et tyndt et af slagsen i øvrigt, kunne rokke ved gæsternes determination nede på græsset.

De kom i vejen for alt og mere til, ikke mindst Niklas Backman, der spillede en decideret brandkamp, og slukkede alle de små bål, som Ståle Solbakken måske havde tegnet på sin blok. Det blev ved de 2-0. Sammenlagt 4-2.

Det blev i den grad fejret. Fans til spillere. Og den anden vej. AGF-lederne tog deres mobiltelefoner frem og forevigede de magiske minutter bag det ene mål efter kampen.

Det forstås.

Nu venter København, Solbakken, Fischer og Santander.

Frem med mobilen. Europa i sigte.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus For abonnenter

Omdiskuteret plejecenter skal forblive privat: Aarhus Kommune vil give firma flere år som boss i Bøgeskovhus

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce