Annonce
AGF

AGF slap fra Parken med et hæderligt nederlag

Viktor Fischer gav flere problemer til AGFs forsvar og var manden bag målet til 2-0. Foto: Anders Kjærbye/ Ritzau Scanpix/Ritzau Scanpix)
AGF led sæsonens første nederlag, da de tabte 1-2 i Parken til FC København i Superligaens anden runde. Det kunne dog være gået helt galt i begyndelsen af opgøret.

FODBOLD: Det hele er bare lidt større i København. Det kan ses og mærkes i bybilledet, når du færdes i de forskellige kvarterer, og du kan ikke mindst høre det. Også på stadion.

Det viste fredagens kamp i nationalarenaen med al sin tydelighed. Det konstante lydtryk fra hjemmeholdets fangruppering overdøvede det meste af lydene i betonklodsen. Lidt ligesom kampen på fodboldbanen, hvor værterne fra FC København viste hvorfor de er i en anden liga, selvom de er at finde i den samme tabel som de andre 13 hold i landets bedste fodboldrække.

Fredag endte FC København som sejrsherre, da vandt kampen 2-1 over AGF.

Bolden blev lige afleveret det hurtigere og mere præcist end modstanderne kan gøre det, og selvom AGF fik knopperne lidt bedre plantet i græsset, så var de oftest på bagkant af begivenhederne i de første 45 minutter og kunne være lykkelige for, at pauseresultatet kun viste minus en efter en scoring af Pierre Bengtsson i kampens 12. minut. Et mål, der i øvrigt blev banket ind efter tre store muligheder til værterne i de første 10 minutter.

Som halvlegen skred frem, fik udeholdet pillet noget af tempoet ud af opgøret, hvilket gav dem en indgang til en kamp, de havde rigtigt svært ved at få styr på i begyndelsen. Hen mod pausen kom det endda til et par mulighederne for gæsterne. Dog uden det gav gevinst på tavlen.

Og så skete det som så ofte før, når modstanderen hedder FC København. 19 minutter inde i anden halvleg øgede værterne til 2-0 efter et fornemt opspil af den tidligere Lyseng-dreng Viktor Fischer, som smuttede forbi sin direkte modstander og serverede bolden for Jonas Wind, der sendte kuglen i mål.

Stor jubel i FCK-lejren og endnu mere frustration i udebaneholdets fanafsnit, der minuttet inden havde set deres tidligere anfører Jens Stage blev skiftet ind til sin første hjemmebaneoptræden for FC København.

Gæsternes trofaste tilskuere fik dog alligevel noget at glæde sig over denne juli aften i Parken. Ni minutter før tid fandt en ny AGF-yndling plads i tilhængernes hjerter, da islandske Jon Dagur Thorsteinsson løb fra FCK-forsvaret og afsluttede sit løb med at sende bolden i en blød bue ind over hjemmeholdets målmand til 2-1.

De var faktisk tæt på at få endnu mere at glæde sig over. I overtiden fik gæsterne et frispark lige uden for FC Københavns felt. Tobias Sanas forsøg gik dog over mål. Dermed endte det med en 2-1 sejr til FCK.

Annonce

Superliga

FC København - AGF 2-1 (1-0)

Mål.: 12. 1-0 Pierre Bengtsson, 64. 2-0 Jonas Wind, 81. 2-1 Jon Dagur Thorsteinsson

FCK: Sten Grytebust - Guillermo Varela, Victor Nelsson, Andreas Bjelland, Pierre Bengtsson - Robert Skov, Rasmus Falk(62. Jens Stage), Carlos Zeca, Viktor Fischer(69. Carlo Holse) - Jonas Wind(78. Pieros Sotiriou), Dame N'Doye

AGF: Oscar Whalley - Alexander Munksgaard, Frederik Tingager, Jesper Juelsgård, Casper Højer - Mustafa Amini, Nicolai Poulsen, Bror Blume(65. Jon Dagur Thorsteinsson) - Mustapha Bundnu(65. Tobias Sana), Patrick Mortensen(78. Alexander Ammitzbøll), Jakob Ankersen

Advarsler: FCK 2, AGF 1

Dommer: Anders Poulsen

Tilskuertal: 16053 i Parken

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce