Annonce
Sport

AGF uden Sana i Farum: - Han havde behov for at blive hjemme

Jens Stage følte sig snydt for et straffespark mod FC Nordsjælland. Foto: Anders Kjærbye/Ritzau Scanpix

David Nielsen følte sig snydt for et straffespark til Jens Stage i 0-1-nederlaget til FC Nordsjælland.

FODBOLD: Tobias Sana blev hjemme i Aarhus, selv om han var udtaget til mandagens Superligakamp mod FC Nordsjælland.

Men ifølge cheftræner David Nielsen er der ingen dramatik bag, at én af AGFs bedste spillere ikke var med i Farum.

Fra en holdkammerat forlød det, at Sana var skadet. Men forklaringen er ifølge David Nielsen, at han har givet svenskeren et hvil inden årets sidste kamp om en uge mod Hobro:

- Jeg har givet ham en pause og givet ham mulighed for at suge noget ekstra energi til kroppen og hovedet. Og han er klar igen til næste kamp.

Men hvornår er den beslutning taget? Han blev udtaget til den officielle trup søndag.

- Beslutningen blev taget tidligere på ugen og han var kun med i den officielle trup så Nordsjælland kunne forberede sig på ham.

Der har altså ikke været en hændelse siden truppen blev udtaget, der har gjort, at du måtte bede ham blive hjemme?

- Han har haft behov for fri, og det har vi givet ham.

Er det fysisk eller mentalt?

- Han har haft behov for at blive hjemme.

Er han med mod Hobro næste mandag?

- Ja, helt sikkert.

Annonce

Snydt for straffespark?

Uden Tobias Sana tabte AGF 0-1 til FC Nordsjælland.

Hjemmeholdet havde bolden klart mest og scorede - via Pierre Kanstrups selvmål - syv minutter før tid.

- Jeg ved ikke, om det var fortjent, de vandt. Vi kom herop og spillede en god kamp og holdt dem fra store chancer. Vi investerede i at få lukket deres angreb ned, og det lykkedes vi med igennem hele kampen. Vores omstillinger var gode i første halvleg og mindre gode i anden.

- Det er hjerteskærende at se efterfølgende, at der var straffespark til Jens Stage. Sådan en tæt kamp som denne, hvor du kan mærke, at det er en taktisk kamp og de ikke kom nogen vegne og vi ikke blev farlige nok, dér er det sådanne ting, der svinger ud. Vi endte med en kamp, hvor der skulle et selvmål og et ikke-dømt straffespark til at tabe 0-1, sagde David Nielsen for forklarede sit syn på straffesparkssituationen midt i anden halvleg:

- Det var en klassisk situation, hvor der kommer en forsvarsspiller, der tror, han skal sparke bolden væk, og så kommer der en angrebsspiller og fjerner den før ham. Det er nemt at dømme for dommeren og han stod og kiggede på det. Og jeg forstår godt, at spillerne er frustrerede.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce