NB: I den oprindelige udgave af denne artikel stod der, at den dræbte kvinde var 27 år. Dette er ikke korrekt. Østjyllands politi har dagen efter ulykken, 7. oktober, rettet den afdødes alder til 23 år.
AARHUS: Tirsdag kl. 15.00 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der var sket et alvorligt færdselsuheld i krydset Edwin Rahrs Vej/Åby Ringvej i Åbyhøj, hvor en kvindelig fodgænger var blevet ramt af en bil.
Det stod hurtigt klart, at den 23-årige kvinde, der var blevet ramt af bilen, havde fået alvorlige skader, og hendes liv stod ikke til at redde. Hendes pårørende er underrettet.
Den 27-årige, mandlige fører af den bil, der påkørte kvinden, er blevet anholdt og er i øjeblikket ved at blive afhørt til sagen, ligesom en bilinspektør er tilkaldt for at undersøge uheldsstedet nærmere.
Efterlyser vidner
Østjyllands Politi vil meget gerne høre fra vidner til uheldet med henblik på at få klarlagt de nærmere omstændigheder.
Hvis du så, hvad der skete før, under og efter den 23-årige kvinde blev ramt af bilen, så vil politiet meget gerne høre fra dig på telefon 114.
Trafikken er fortsat påvirket, da uheldsstedet ikke kan passeres i nordgående retning.
Den nordgående trafik bliver derfor ledt udenom, mens den sydgående trafik ikke er påvirket. Tidshorisonten er pt. ukendt, men det vil blive meldt ud via twitter, når der åbnes for trafikken.