Annonce
Debat

Banderne ud af Aarhus: Det er for nemt, Winnerskjold!

"Socialdemokratiets politiske ordfører vil bl.a. løse bandeproblemerne ved at sætte tidligt ind i daginstitutioner og skoler og gennem beskæftigelse og sociale tilbud. Hvis løsningen virkelig ligger her, hvorfor har man så ikke for længst løst problemerne", skriver Ingolf M. Graae. Arkivfoto: Jens Thaysen
Annonce

DEBAT: Det var tæt på et angstanfald, da jeg 22. januar i Århus Stiftstidende læste et debatindlæg af byrådsmedlem og politisk ordfører for Socialdemokratiet, Anders Winnerskjold. Indlægget handlede om banderne i Aarhus og den deraf følgende kriminalitet, og tonen var brysk: "Jeg vil ikke have dem (banderne, altså) i vores by".

Javel så, men så gør dog noget ved det, Anders Winnerskjold! Du er en del af det socialdemokratiske magtapparat, der har styret Aarhus i årtier, men man har ikke løst noget som helst. I stedet for barnlig retorik – "jeg vil ikke have dem i vores by" – ville det være dejligt med handling til en forandring. Rent faktisk tror jeg ikke, at banderne læser Stiften særlig flittigt, så de kan næppe skræmmes ud af byen via debatindlæg.


I stedet for den infantile "vi vil ikke have"-retorik kunne de århusianske socialdemokrater vise lidt handlekraft ved at bede regeringen om at gennemføre en lovgivning, der indebærer, at kriminelle udlændinge konsekvent udvises efter første dom. Det løser ikke alle bandeproblemer i Aarhus, men vil dog være en begyndelse.


Socialdemokratiets politiske ordfører vil bl.a. løse bandeproblemerne ved at sætte tidligt ind i daginstitutioner og skoler og gennem beskæftigelse og sociale tilbud. Hvis løsningen virkelig ligger her, hvorfor har man så ikke for længst løst problemerne?

I virkelighedens verden er det måske sådan, at løsningerne alligevel ikke ligger i det nævnte, men i helt andre tiltag.

Winnerskjold bliver virkelig skræmmende, når han kundgør, at "sammen med politiet skal vi stresse og bekæmpe banderne. Hver eneste dag". Hvem "vi" er, står lidt uklart, men det er jo nok hårdkogte politikertyper som Winnerskjold og borgmesteren, der godt nok i lighed med sin forgænger er noget nær ekspert i ikke at være der, hvor problemerne er. Nej, det er meget nemmere at sætte skatten op, så det socialdemokratiske fordelingscirkus kan få endnu et nøk ud i hampen.

I stedet for den infantile "vi vil ikke have"-retorik kunne de århusianske socialdemokrater vise lidt handlekraft ved at bede regeringen om at gennemføre en lovgivning, der indebærer, at kriminelle udlændinge konsekvent udvises efter første dom. Det løser ikke alle bandeproblemer i Aarhus, men vil dog være en begyndelse.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce