AARHUS: Det kunne ikke være ramt bedre. Solen skinnede, og meteorologerne lovede 30 grader, da det nye Store Torv fik sit nye ansigt.
Fredag blev hegnet fjernet, så byens borgere og gæster kunne tage de nye siddepladser i brug og nyde det nye udseende med træer og andet grønt. De nye plateauer er bygget med en slags trapper, som alle kan sidde på. Og det benyttede en hel del mennesker sig af på førstedagen for det nye sted.
Udeservering
Samtidig var der udeservering.
Claus BechFolk går ikke længere hurtigt hen over torvet.
- Nu lever Store Torv igen, og folk går ikke længere hurtigt hen over det, sagde direktøren for Aarhus City Forening, Claus Bech, da han fik serveret en cola af tjener Martin Kjær fra "Alberts Bar", der sammen med restauranten "Atrium" i Hotel Royal har lov til at servere på torvet.
Det nye får dog kun lov at stå i to år. Løsningen er midlertidig og bliver erstattet af noget blivende, når en løsning er fundet. Planen er, at der skal være vand, som børn kan lege i og omkring.
Egenlig skulle der have været en officiel åbning af det nye sted lørdag eftermiddag, men på grund af coronaen er det droppet.
Så nu er Store Torv til fri afbenyttelse med eller uden servering.
Store Torv
Skulpturen Vanddragen er fjernet, og Store Torv har fået grønt, siddepladser og udeservering. Det skal stå i to år for at blive erstattet af en permanent løsning.