Annonce
Østjylland

Bille håber på comeback i borgmesterstolen

Hvis Kirstine Bille bliver borgmester i Syddjurs efter valget, dropper hun sit kandidatur til Folketinget. Arkivfoto

Syddjurs skal drives mere som et demokratisk fællesskab og mindre som en bundlinjefikseret koncern, siger SF's Kirstine Bille.

SYDDJURS: For knap fire år siden gav SF's Kirstine Bille efter en tumultarisk konstituering nøglen til borgmesterkontoret videre til Venstres Claus Wistoft. Hun håber at få nøglen retur efter valget på tirsdag.

Sker det - og hun får et rød-grønt flertal i ryggen - skal der sættes turbo på den grønne omstilling. Det valgforbund, SF er en del af, har sammen med Radikale Venstre lagt et bæredygtighedspapir frem med initiativer. Der skal blandt andet skrues op for økologien i de kommunale institutioner, gøres mere for at sikre rent drikkevand og brugen af sprøjtegift på kommunal jord skal stoppes.

- Der har været ret stille om den grønne omstilling de seneste fire år. Nu skal der ske noget på området, og vi vil præge tingene i en grøn retning, siger Kirstine Bille, der ved de seneste to valg har fået flest stemmer i Syddjurs.

Et andet væsentligt felt, SF vil kigge på i næste valgperiode, er skoleområdet. Den meget omdiskuterede tildelingsmodel, der handler om, hvordan skolerne får penge, trænger ifølge Kirstine Bille til et grundigt eftersyn. Den evaluering skal munde ud i ro på skoleområdet.

- Der skal ro om skolerne, og vores nuværende skolestruktur skal bevares, siger Kirstine Bille og afviser skolelukninger i de kommende år.

Annonce

Jeg ser en kommune som et demokratisk fællesskab, hvor folk skal have rig mulighed for at komme til orde, mens Claus Wistoft ser kommunen som en koncern, som det handler om at lede så effektivt og billigt som muligt.

Kirstine Bille, spidskandidat (SF), Syddjurs

De stiller op

Kirstine Bille

Kim Lykke Jensen

Jens Rasmussen

Kristian Herget

Morten Siig Henriksen

Helle Røge

Marianne Als Nielsen

Ingrid Boldsen

Leif Andersen

Kirsten Birkedal

Jens Olsen

Helle Schultz

Eva Dragheim

Jørgen Ringgaard

Karin A. Jensen

Arne Niebuhr Hansen

Tror på rød enighed

Kirstine Bille vil lede Syddjurs på en anden måde end Claus Wistoft.

- Vi ser grundlæggende forskelligt på, hvad en kommune er. Jeg ser en kommune som et demokratisk fællesskab, hvor folk skal have rig mulighed for at komme til orde, mens Claus Wistoft ser kommunen som en koncern, som det handler om at lede så effektivt og billigt som muligt, siger hun.

Den rød-grønne fløj i Syddjurs stiller med to borgmesterkandidater, Kirstine Bille og Socialdemokratiets Ole Bollesen.

Forløbet efter de seneste par valg har vist, at de to partier ikke ligefrem har været på bølgelængde ved konstitueringerne. Kirstine Bille føler sig nu temmelig sikker på, at det lykkedes at finde fælles fodslaw denne gang.

- Hvis der er rød-grønt flertal, så skal vi nok finde ud af det. Så forestiller jeg mig, at vi bliver enige og derefter åbner døren for en bred konstituering i byrådet, siger hun.

Hvis Kirstine Bille trækker sig sejrrigt ud af kampen om borgmesterposten, er det samtidig et farvel til landspolitik. Hun stiller op til Folketinget, som hun også gjorde i 2015, men kandidaturet droppes, hvis hun bliver borgmester. Sker det ikke, fortsætter hun som folketingskandidat.

Mens de rød-grønne partier er enige om behovet for mere grøn omstilling, ser de forskelligt på den politiske kultur i Syddjurs. Alternativet, der stiller op for første gang, efterlyser en ny måde at gøre tingene på. Kirstine Bille deler ikke ønsket.

- Det der med en ny politisk kultur er grebet ud af luften. Vi har et ordentligt og godt samarbejde i byrådet, siger hun.

Kirstine Bille

Frem til byrådsvalget tager vi en snak med spidskandidaterne i Syddjurs - i dag SF's Kirstine Bille.

Tre skarpe

Hvilken sag bliver den vigtigste i næste valgperiode? - Det bliver kommunens serviceniveau. Vi skal sikre et niveau, så Syddjurs er i stand til både at fastholde borgere og trække nye borgere til. Hvem peger du på som borgmester i næste valgperiode?

- Jeg peger på mig selv.

Hvem vil du stemme på, hvis du ikke kan stemme på en fra dit eget parti?

- Det bliver en fra det rød-grønne valgforbund, som SF er en del af.

Kirstine Bille

Kirstine Bille, spidskandidat for SF, 57 år, bor i Balle.Byrådsmedlem, viceborgmester, udvalgsformand, folketingskandidat og faglærer på Viden Djurs.

Gift, en voksen datter og et barnebarn.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce