Balladen mellem BaneDanmark og Aarhus Letbane angående klargøringen af Grenaabanen, så den i 2017 overgår til en letbane, vækker hovedrysten hos de to Djurslands-borgmestre.
Balladen mellem BaneDanmark og Aarhus Letbane angående klargøringen af Grenaabanen, så den i 2017 overgår til en letbane, vækker hovedrysten hos de to Djurslands-borgmestre.
»Vi har en forventning om, at to selskaber kan finde ud af at snakke sammen og få løst de her problemer. Der er ikke noget alternativ. Letbanen åbner i 2017 - hele vejen til Grenaa,« slår borgmester i Norddjurs Kommune Jan Petersen (S) fast.
Det samme ere holdningen hos kollegaen Claus Wistoft i Syddjurs Kommune.
»Vi er dybt forundret over, at man ikke kan finde ud at løse sådan en ting internt i de to selskaber. Hvis man ikke kan finde en løsning, så må vi kigge på at få flyttet opgaven hen til kun et selskab i stedet,« siger Claus Wistoft (V).
De to borgmestre arbejder hårdt med en ny plan for mobilitet på Djursland, hvor letbanen spiller en helt central rolle.
Derfor kan der ikke blive tale om en forsinkelse, slår de to borgmestre fast.
»Hvorfor er det altid i den yderste ende, at der skal være problemer med at nå tingene. Det kan ikke være rigtigt,« siger Jan Petersen (S).
Problemet mellem de to selskaber er, at Grenaabanen skal have fornyet sporene, der nogle steder også skal rettes ud, så letbanetogene kan køre med den nødvendige hastighed. Dette arbejde skal Banedanmark udføre.
Men da letbanens tog bliver elektriske, skal der også etableres køreledninger. Desuden skal signalsystemet udskiftes. Dette arbejde står letbanens entreprenør, ASAL, for.
Hos Midttrafik er der også hovedrysten, da selskabet uden varsel har fået meddelelsen om, at Aarhus Letbane lukker Grenaabanen i weekenderne allerede fra den 15. januar og frem til den 28. august, hvor det i forvejen er meldt ud, at Grenaabanen lukker helt, mens anlægsarbejdet står på.
»Midttrafik står med opgaven at levere erstatningskørsel i byggeperioden, når der ikke kører tog/letbane mellem Odder og Grenå. Når Aarhus Kommune og Regionen bestiller, så leverer vi. Men de to bestillere gør det meget svært at levere ordentlig trafik i byggeperioden, når deres selskab giver dårlig og sen besked,« siger Mads Nikolajsen, der er medlem af Midttrafiks bestyrelse og medlem af Letbanerådet.
Midttrafik er allerede nu i gang med at finde erstatningskørsel fra 28. august 2016 til september 2017, hvor Grenaabanen ligger stille, men Mads Nikolajsen oplyser, at det bliver svært at få enderne til at nå sammen allerede fra januar 2016 med den sene melding fra Aarhus Letbane.