Annonce
Fodbold

OB sportschef rystet efter brandattentat på superligaspillers lejlighed: - Det er helt uhørt

Politi og brandfolk i aktion natten til søndag ved Jens Stages lejlighed i Eckersbergsgade i det centrale Aarhus. Foto: presse-fotos.dk/Ritzau Scanpix
Sportschef Jesper Hansen understreger klubbernes ansvar efter weekendens brandattentat mod en lejlighed i Aarhus, som tilhører superligaprofilen Jens Stage, der netop er skiftet fra AGF til FC København.

Fodbold: Et brandattentat i weekenden mod en lejlighed i det centrale Aarhus tilhørende superligaprofilen Jens Stage, der tidligere i juli skiftede fra AGF til FC København, ryster i OB.

- Jeg er totalt rystet. Det er helt ekstremt. Det er helt uhørt. Og så er det ligegyldigt, om det sker mod en fodboldspiller eller en anden borger, lyder det markant fra Jesper Hansen, sportsdirektør i OB.

Jesper Hansen understreger, at han udtaler sig, uden det endnu er afklaret, om hærværket og forsøget på brandstiftelse er relateret til Jens Stages skifte fra AGF til superligarivalerne fra FCK og eventuelt er foretaget af en eller flere med fantilknytning til AGF. Men AGF reagerede hurtigt med følgende ord fra direktør Jacob Nielsen på klubbens hjemmeside:

- Vi fordømmer på det kraftigste den slags handlinger og tager skarpt afstand til dem. Vi har tilbudt vores hjælp til politiets efterforskning, og vi håber, at gerningsmændene findes og bliver stillet til ansvar. Og hvis de bliver identificeret, og det viser sig, at gerningsmændene har forbindelse til nogle af vores fans, så vil de - udover en civil dom - få livslang karantæne til alle AGF's kampe.

En genstand blev kastet ind gennem en rude til Stages lejlighed i Eckersbergsgade, og efterfølgende opstod der en mindre brandskade i lejligheden. Østjyllands Politi efterforsker sagen som hærværk og brandstiftelse - altså som en alvorlig kriminel handling med overtrædelse af straffeloven, der kan give flere års fængsel.

Annonce
Genstanden, der satte ild til Jens Stages lejlighed blev kastet gennem dette vindue. Foto: presse-fotos.dk/Ritzau Scanpix

Glad for modtagelse af Grytebust

Jesper Hansen kalder også hændelsen for "langt ud over det acceptable".

- Men der er også et ansvar, som vi klubber skal påtage os. Der er rivalisering mellem klubberne, og det skal der have lov til at være, men det skal ske på en ansvarsfuld måde. Vi skal ikke som klub være med til at puste til gløder, fastslår sportsdirektøren, og han tilføjer:

- Med det skifte, vi netop har været igennem med Sten Grytebust til FCK, har det været vigtigt for os - og det har vi gjort helt bevidst - at melde ud, at det er et fint skifte for Grytebust. En fodboldspiller er kun aktiv i en relativ kort periode og må søge sine spring opad i karrieren. Og sådan et spring er et skifte fra OB til FCK. FCK er på en anden hylde end OB og de øvrige klubber i ligaen. Vi havde selvfølgelig helst set Sten skifte til udlandet, men alle må forstå - også vore fans - at det er et godt skifte for Sten. Det har været meget vigtigt for os at melde ud, og jeg er på den baggrund glad for den modtagelse, som vore fans gav Sten før søndagens kamp.

- Men fodbold er jo store følelser, så noget skal en offentlig person som en kendt fodboldspiller vel kunne holde til?

- Men der sker nogle uacceptable skred - fra angreb på de sociale medier til ridser i spillerbiler - og nu til den her uhørte brandsag.

Jakob Michelsen, cheftræner i OB, er på linje med sin sportschef. Michelsen siger:

- Det er en helt uacceptabel adfærd - uanset, om det er over for en fodboldspiller eller en anden borger.

Stage var et ikon i AGF

Østjyllands Politi melder ud, at man meget gerne vil høre fra eventuelle vidner.

Af FCK's hjemmeside fremgår det, at Jens Stages nye arbejdsgiver tager skarp afstand fra handlingerne. Hverken FCK eller hovedpersonen selv ønsker dog at kommentere sagen men afventer politiets efterforskning.

Jens Stage blev i søndagens kamp i Odense skiftet ind i anden halvleg og viste fornuftigt spil med mange vundne dueller. Han blev efter opgøret rost af sin nye cheftræner, Ståle Solbakken.

22-årige Jens Stage er vokset op i Aarhus og var en stærk anfører for AGF, og hans skifte hensatte klubbens dedikerede fans i noget nær choktilstand. Stage var således et ikon i klubben.

På fredag mødes netop FCK og AGF iøvrigt i Superligaens anden spillerunde.

Jesper Hansen understreger, at hvis det viser sig, at det er en eller flere fans af AGF, som står bag brandattentatet, er det en situation, klubberne skal tage op, så man kan forhindre gentagelser.

I 2008 rystede et salg af OB-profilen Ulrik Laursen til netop FCK også dele af OB's fangruppe. Der blev dengang klistret hadske meldinger mod profilen med brug af blandt andet ordet "Judas" op på vinduerne ind til OB's klubhus og Fyens Stiftstidende.

Jens Stages lejlighed ligger i stueetagen. Foto: presse-fotos.dk/Ritzau Scanpix
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Blog

Blog: Julen varer ikke ret meget længere

For os, der nu er den ældste generation, er det ikke noget problem i hukommelsen at genskabe barndommens lykkeland i 1950’erne. Om man boede i midtbyen, på Trøjborg eller på Frederiksbjerg var et fedt, for det var det samme alle steder: boligblokke i fire-fem etager, der lå i karréer med gaderne på kryds og tværs. Og forsynings-centralerne lå lige henne på gadehjørnerne. Der lå en købmandsbutik på det ene hjørne, en bager på det andet, en slagter på det tredje og endelig en grønthandler på det fjerde. Og der var snesevis af dem, for de lå på hvert eneste gadehjørne overalt i byen. Men i 1960’erne og 1970’erne forsvandt alle disse småhandlende i løbet af en forholdsvis kort årrække; facaderne blev muret til og der blev indrettet hjørnelejligheder i de tidligere butikker. De store supermarkeder tog dem, gik vi og sagde – endskønt købmandens, slagterens og grønthandlerens butikslukning kun kunne tilskrives os selv. Det var jo os – kunderne – som holdt op med at handle hos dem, da vi i stedet søgte indenfor i det spændende supermarked med de bugnende varehylder og de deraf nødvendige indkøbsvogne. Og vi fik da også en form for personlig kontakt med den søde kassedame. Det var dét, der slog købmanden ihjel. Men det var kun indirekte supermarkedets skyld! Og nu gentager historien sig, men denne gang er det udvalgsforretningerne det går ud over. Tøj, sko, isenkram, smykker, bøger and-you-name-it bliver nu ligesom i 1960’erne solgt i nye og anderledes ”butikker” – nu kaldes de bare internettet. Nu skal folk end ikke rejse sig fra sofaen længere for at handle, hvorfor historien gentager sig: det er heller ikke nyheden e-handel, som nu er skyld i at de små fysiske butikker får det sværere og sværere – det er og bliver os, kunderne, der er begyndt at handle anderledes. Det hele skal naturligvis ses i sammenhæng med, at handels-uvidende byrådsmedlemmer og deres tilsvarende embedsmænd ommøblerer byen, så den sidste lyst, kunderne måtte have for at tage ind i city for at købe varer, nok også skal blive elimineret. Det bliver gjort vanskeligere og vanskeligere at køre rundt i byen – og det bliver efterhånden komplet umuliggjort at finde parkeringspladser. Det sidste fordi kommunen fjerner alle gammelkendte p-pladser for at tvinge bilisterne til at bruge kommunens egne p-misfostre Navitas og Dokk1 – som dog aldrig, aldrig, aldrig nogensinde bliver rentable, fordi de er placeret komplet tåbeligt i forhold til byens handelsliv. Butikker lukker vedvarende i hobetal. Det sker på daglig basis. Og som noget helt nyt ser vi nu også gamle, fine, velanskrevne og –konsoliderede firmaer indskrænke og lukke tabsgivende filialer, simpelthen for at rebe sejlene. Noget de store kædefirmaer af prestigemæssige årsager ikke tidligere har beskæftiget sig for alvor med – men nu udvises rettidig omhu og damage control. Så kig dig derfor godt rundt omkring på alle juledekorationerne, når du i disse dage er ud at købe julegaver. For det er meget tænkeligt, at julen ikke varer så meget længere. I takt med at der bliver færre butikker med næsten ingen omsætning fordi vi køber det meste på nettet, så bliver der heller ikke råd til for gadeforeningerne at sætte julepynt op. Flere af byens kendte handelsgader har jo allerede for længst fravalgt juledekorationerne, og indenfor en kort årrække kommer Strøgets flotte stjernehimmel formentlig heller ikke op. Det koster hvert år en halv million kroner, men med flere og flere ikke-betalende medlemsbutikker, bliver det jo umuligt for Strøgforeningen at finde økonomi til at bruge så mange penge på julelys. Men vi kan ikke stoppe det. Man har aldrig kunne stoppe naturlig udvikling. I 1960’erne buldrede supermarkederne frem og nu om dage er det så handlen på nettet. Det står ikke til at ændre. Det eneste vi så bare skal huske på, når vi om nogle år savner de hyggelige julelys i gaderne, er årsagen til, at der ikke længere er råd til den glædelige julehygge. Der er for få fysiske butikker til at betale.

Aarhus

Turbåd inspiceret efter at kvinder faldt i havnen: Søfartsstyrelsen fandt mangler i forbindelse med sikkerheden

112

Forundret formand for Vejlby-Risskov Hallen: Er uforvarende blevet en del af svindelsag i Forsvaret

Annonce