Annonce
Indland

Dansk Folkeparti: Grænser for sproget kan skade forskningen

Pressens Bild/Ritzau Scanpix
Folketinget skal torsdag debattere sproglige hensyn og ændringer i det danske sprog.

Det går alt for vidt, når man som ansat på et universitet bliver opfordret af sin arbejdsgiver til at omtale studerende på en bestemt måde - og eksempelvis undgå kønsbestemte ord som "han" og "hun".

Det mener Dansk Folkeparti og partiets uddannelsesordfører, Jens Henrik Thulesen Dahl. Han finder det upassende, at en institutleder på Københavns Universitet i september opfordrede sine ansatte til at undgå kønnede betegnelser om studerende på universitetet.

Derfor har partiet indkaldt uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) til debat i Folketinget torsdag, hvor Folketingets medlemmer skal diskutere brugen af det danske sprog.

- Vi kommer ud på en glidebane, når en leder på et universitet siger, at man ikke må bruge "han" og "hun".

- Så mindsker man ytringsfriheden, og ude på universiteterne kan det mindske den frie forskning, siger Jens Henrik Thulesen Dahl.

Han frygter konkret, at frygt for at støde personer ved brug af kønnede ord kan begrænse forskning i eksempelvis mænd og kvinders adfærd.

På forhånd afviser Ane Halsboe-Jørgensen, at der skal udvikles lovgivning, som anviser, hvordan man skal omtale og benævne hinanden på eksempelvis uddannelsesinstitutioner.

Ministeren mener, at det er op til den enkelte institution at vurdere, hvordan studerende og undervisere skal tale til hinanden.

- Jeg har meget stor tillid til selvstyre lokalt, og at man selv vurderer, hvilken gruppe af studerende man har. Det er det, jeg oplever, at man gør. Og det, tror jeg, er den rigtige vej frem, siger Ane Halsboe-Jørgensen.

- Vi skulle gerne have et samfund, hvor alle kan vokse op og føle, at de er lige præcis dem, de er. Der er vi desværre ikke i dag. Derfor skal vi øve os i at blive bedre til det, siger hun.

Ifølge Marie Maegaard, der er lektor og forsker på Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab på Københavns Universitet, er det ikke et nyt fænomen, at sproget ændrer sig.

Ligesom det er tilfældet, når almindeligt anvendte ord som "han" og "hun" i nogle sammenhænge - eller i nogles ører - får en problematisk ladning.

- Enten opdager vi, at ordene har en bestemt ladning, som mange mennesker i samfundet ikke er interesseret i, eller også får de en ny ladning, som mange mennesker ikke er interesseret i.

- Det er så der, der kommer de her spændinger mellem dem, der gerne vil holde fast i brugen af nogle bestemte ord, som andre opfatter som problematiske betegnelser, siger Marie Maegaard.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce