Annonce
Sport

Darko Jukic har genfundet formen: - Tidligere tog jeg god kondition for givet

Darko Jukic er den mest scorende spiller for Bakken Bears i denne sæson. Arkivfoto: Kim Haugaard
I seneste sæson havde Darko Jukic problemer med at følge med når det brændte på. Derfor har Bakken Bears-spilleren brugt sommeren på at selvtræne med løbesko, og det har givet lynhurtige resultater.

BASKETBALL: Selv en på 29 år kan få en frisk begyndelse.

Darko Jukic har været sit holds bedste i de første kampe i denne sæson. Landsholdsspilleren er topscorer for Bakken Bears og tager fra i reboundspillet.

Måske ikke nogen chokerende konstatering, når nu der er tale om en af Danmarks bedste spillere, men Jukic' sæsonstart har alligevel været iøjnefaldende. Fordi forwarden er igennem sine år i Aarhus stille og roligt blevet mindre og mindre scorende og mere en del af et større puslespil, hvor pointene kommer fra mange kanter.

Og forklaringen på den fine sæsonstart er sådan set ret simpel, hvis man spørger Darko Jukic selv; Han har brugt sommeren på at tage sin krop seriøst.

- Jeg havde nogle problemer sidste år med min kondition. Om det er noget, der har tråde til den lungebetændelse, jeg havde i 2017, ved jeg ikke. Men jeg havde nogle ture, hvor jeg ikke følte mig på toppen i forhold til min kondition når jeg sammenlignede mig med mine kollegaer. Så det var helt klart mit største fokus i sommer.

- Jeg har arbejdet ekstra på min løbetræning over sommeren, og jeg kan mærke, når jeg er inde på banen, at det har betalt sig. Jeg har simpelthen mere energi til at være aggressiv, siger Jukic, der har brugt fritimer på at løbe rundt på løbebanen på Ceres Park eller i Fælledparken i København.

- Det er ikke noget, jeg tidligere har haft så stort et fokus på. Tidligere har jeg haft mere fokus på styrketræning og ikke givet det den ekstra gas. Jeg har aldrig været glad for bare at løbe. Men jeg kan mærke, at det indtil videre har givet pote.

Det lyder næsten så simpelt, at man tænker, hvorfor du ikke har løbet nogle flere ture noget før?

- Hvis jeg skal være lidt hård ved mig selv, så har jeg måske været lidt uprofessionel på nogle måder ved at tage konditionen for givet. Men det kan være, at det for mig er noget, jeg skal gøre ved siden af min normale træning for at holde niveau mens andre måske ikke har brug for det.

Hvor meget betyder det som basketballspiller, at du har en god kondition?

- Det betyder alt. Når du ser hold varme op, kan alle jo hoppe op og dunke og lave alle mulige ting med bolden. Men når det ikke længere foregår i et lavt tempo og du skal op og løbe ti gange frem og tilbage, dække forsvar og så videre begynder lungerne at blive presset. Og det er klart, at jo bedre form, du er i, jo længere tid kan du være med inden du når det punkt.

- Og indtil videre har jeg kunne mærke, at jeg i denne sæson er på et andet niveau hvad det angår. Og det har også givet mig noget mentalt, at jeg føler, jeg er i bedre form. Så simpelt er det, siger Darko Jukic.

Han har i de seneste sæsoner været henholdsvis den syvende og femte mest scorede for sit hold, men har altså taget førerpinden indtilvidere i denne sæson.

Annonce

Darko Jukic i tal

  • Darko Jukic har i denne sæson været med i alle fire kampe for Bakken Bears, hvor han rent statistisk har været bedste mand:
  • Keravnos: 17 point, 5 rebounds på 28 minutter
  • Keravnos: 12 point, 5 rebounds på 28 minutter
  • Copenhagen Basketball: 12 point, 4 rebounds på 17 minutter
  • Team FOG Næstved: 17 point, 10 rebounds på 30 minutter

Randers venter onsdag

Løbetræning er ikke det eneste, der er været flueben ud for i Darko Jukic' sommer.

Han meldte i sommer afbud til to landskampe fordi han ville blive en skade kvit. Og det er så småt ved at lykkes.

- Jeg har taget mig sammen og fået styr på min hofte, som jeg har døjet med i flere år. Jeg har både været igennem styrketræning med fysioterapeuterne og så går jeg nede ved noget, der hedder Smertefri bevægelse, som har hjulpet mig meget, fortæller den 29-årige.

Onsdag aften møder han og Bakken Bears Randers Cimbria i Vejlby-Risskov Hallen.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce