Annonce
Aarhus

Den nemme vej til frisøren

Nicolai Dam Jensen med den nye hjemmeside for frisører. Foto: Hans Petersen

Hjemmesiden Bapoon.dk hjælper dig hurtigt frem, når håret trænger til en omgang.

Hvis du ikke har fast frisør, klan du lynhurtigt finde frem til en frisør, der har tid til at klippe dit hår og er i nærheden af dig.

Annonce

Med en ny hjemmeside hjælper et par unge iværksættere både os og frisørerne til at holde styr på håret.

På www.bapoon.dk kan du klikke dig ind på ledige frisører i landets byer, du kan finde ud af, hvornår der er en ledig tid og hvad operationen koster. Om det er en studsning, en klipning og en vask eller hvad det nu er.

To unge århusianere står bag projektet.

Andreas Fabricius på 24 år har før skabt hjemmesiden ungarbejde.dk, og han arbejder sammen med Nicolai Dam Jensen, 37 år.

Bag dem står som investor århusianeren Jesper Bang Jørgensen, der er medstifter af WhiteAway.com.

»Vi ser en god mulighed for både kunder og frisører med Bapoon.dk. På længere sigt håber vi selvfølgelig, at det kan bruges af andre brancher,« siger Nicolai Dam Jensen, der har en fortid i reklame- og mediebranchen.

Han oplyser, at 40 procent af de 17-25-årige ikke har en fast frisør.

Andre brancher, som kan have nytte af systemet, kunne være skønhedssaloner samt negle- og fodklinikker, tror han.

Systemet kan muligvis også være interessant for tandlæger og læger, selv om vi sjældent surfer efter dem fra gang til gang.

»Vi begyndte så småt med Badoon.dk i oktober sidste år. Nu er 15 byer med, og der er cirka 130 brugere inde om dagen, flest i Aarhus. Vi hjælper både folk, der har brug for en frisør, og frisørerne, der får både marketing og salg ud af det,« siger Nicolai Dam jensen.

Bapoon.dk stiller systemet gratis til rådighed for frisørerne, der betaler en fastsat procent af indtægten ved behandlingen for hver bookning på nettet.

»Tendensen er, at de fleste går ind og booker en tid først på ugen til frisørbesøg senere på ugen, ofte torsdag,« siger Nicolai Dam Jensen.

Han understreger, at booking på nettet er en fordel for frisøren, der ikke behøver forlade arbejdet for at tage telefonen, og at dette system giver brugerne flere muligheder end hvis blot den enkelte frisør er alene med sin hjemmeside.

Linette Munkholm fra Frisør Munkholm, Thorvaldsensgade 28, Aarhus, er på Bapoon.dk.

»Man kan ikke booke tid på min egen hjemmeside. Kunderne ringer til mig, og så skriver jeg dem ind i systemet. Sådan kan jeg bruge det. Men jeg håber på, at mange flere kommer på Bapoon.dk, så kan det øge min kundekreds. Det er der, jeg ser muligheder,« siger hun.

I hele landet er der cirka 6500 frisørsaloner.

Bapoon er en forkortelse af Book your appointments online.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce