Annonce
Østjylland

Det er tid til at søge kulturpuljemidler

Der blev uddelt 175.000 kroner til 11 kulturprojekter, da Odder Kukturforening første gang åbnede for kassen. Arkivfoto
Alle medlemmer Odder Kulturforening kan stemme på ansøgningerne, som bliver præsenteret på et medlemsmøde til oktober.
Odder: Har du idé- og handlekraft til at skabe begivenheder, initiativer eller kulturprojekter der vil komme mennesker til gode i Odder Kommune? Så er det op på dupperne nu. Det er nu, man skal søge om Odder Kommunes kulturpuljemidler hos Odder Kulturforening. Man kan søge om tilskud til begivenheder, initiativer eller kulturprojekter, der sætter spor. Det være sig i den enkelte deltager, i kommunens liv, i den måde vi er sammen på. Projekterne skal komme fra borgere i kommunen, og det skal primært gennemføres af lokale borgere. Endvidere skal det i væsentligste komme kommunens borgere til gode.
Annonce

Alle stemmer tæller

Så må det gerne være eksperimenterende, og have potentiale til at anvise nye veje og måder at opbygge fællesskaber på. Projekterne skal berige, udfordre eller skubbe publikum, og skal i bred forstand kunne udfolde sig i kommunens forskellige "rum" eksempelvis opland, skov, strand. Ansøgninger vurderes af foreningens medlemmer, der stemmer om hvilke begivenheder, initiativer og projekter, der skal modtage tilskud. Afstemningen sker på foreningens næste medlemsmøde tirsdag 8. oktober. Mødet finder sted på Centralhotellet, Torvet i Odder. Alle foreningens medlemmer inviteres til medlemsmødet, og som ansøger inviteres man til at præsentere dit projekt. Hvis man har spørgsmål, kan Odder Kulturforening kontaktes på allan@odderkulturforening.dk Der er ansøgningsfrist 1. september 2019.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Ansat på Aarhus Universitetshospital er smittet med coronavirus: 30 personer sættes i karantæne

Aarhus For abonnenter

Åh nej: Susanne havde lige købt kolonihavehus - så kom vandet

AGF

Skuffet AGFer arrig på banen: Godt, at de river det lort op nu

Annonce