Annonce
Debat

Dyreværnet imødegår kritik: Dyrenes velfærd er vores første prioritet

DEBAT: Debatindlægget af Niels Graverholt i Århus Stiftstidende 4. maj indeholder desværre misinformation, som kræver præcisering.

Dyrenes velfærd er vores første prioritet. Derfor tog foreningens bestyrelse beslutningen om at bygge en ny og dyrevelfærdsmæssig korrekt bygning til de nødstedte kæledyr på internatet i 2018. En stor nedgang i arv samme år var dog uforudset og beklagelig.


Annonce

At vi befinder os i en branche med mange ildsjæle, som gerne arbejder for en god sag uden at få en høj løn, er vi dybt taknemmelige over.


Dog var bestyrelsen klar over, at foreningen også havde et stort behov for en "re-branding" for fortsat at kunne deltage i en udfordrende branche plaget af en stor navneforvirring. Derfor oprettede foreningen brandet The Voice of Pets, som blev lanceret i januar 2020, og som dets arbejde sidenhen har gået under. Det skal påpeges, at foreningen stadig hedder Dansk Dyreværn Århus.

Foruden et genkendeligt brandnavn inkluderer det nye brand en funktionsdygtig hjemmeside, som er skræddersyet til at opfylde unikke behov, hvorfor udgiften opføres, som den gør. Foruden en god oplevelse for vores støtter giver den nye hjemmeside også foreningen flere muligheder for indtægt, blandt andet via automatiske månedlige donationer, hvilket før ikke var muligt. Sådan en digitalisering har desuden medført mindre manuelt arbejde, som har reduceret ressourcer til administration.

Herudover har Niels Graverholt spurgt ind til lønningerne i foreningen, hvilket blev besvaret, da han henvendte sig. At vi befinder os i en branche med mange ildsjæle, som gerne arbejder for en god sag uden at få en høj løn, er vi dybt taknemmelige over. Vi er desuden af den opfattelse, at løn er en privatsag mellem medarbejder og arbejdsgiver.

Vi er åbne for kritik af vores foreningsarbejde og fortæller gerne om baggrunden for bestyrelsens beslutninger, dog ønsker vi ikke personlig kritik af vores medarbejdere. Dette bliver derfor også vores endelige svar til debattør Niels Graverholt.

Annonce
Aarhus For abonnenter

Ramt af Parkinson: Marianne og Peter bokser for at forlænge livskvaliteten

Aarhus

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Lørdagens coronatal: Antal indlagte når højeste niveau i en måned

Annonce
Annonce
Annonce
Aarhus

Pernilles livsdrøm forsvandt: Nu har hun fundet melodien i det skønneste, lille byhus i Ebeltoft

Byudvikling For abonnenter

Beboerprotester hjalp: Fem lokalområder skal alligevel ikke have nye parcelhuse

Aarhus

Ville være endt som asfalt: Stine laver møbler af overskudsmarmor fra stenproduktionen

Alarm 112

Voldsom brand i villa: Overetagen er helt væk

Alarm 112

Fodgænger ramt af bil i område med stort biltræf

Aarhus For abonnenter

Fra rundkørsel til cafétorv: Filmfotograf fra Frederiksbjerg vil skabe sydlandsk stemning på central kirkeplads

Debat

Stiften mener: Bliv ved med at drømme om forandring og fornyelse i Aarhus

Aarhus

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Aarhus

Se dig godt for: Elbilsejere risikerer p-bøde, når de vil parkere gratis i Aarhus

Kultur For abonnenter

- Min fars sygdom har lært mig at være til stede med det besværlige i stedet for at flygte

Sport

Deja-vu for Skanderborg Aarhus: Fem mål til forskel i Silkeborg

Aarhus For abonnenter

Pludselig en dag startede Banedanmark den store motorsav:  - Nu er det som at have et tog kørende i baghaven

Danmark For abonnenter

Kendisser på stemmesedlen har en fordel, men ingen nem genvej til valg

Annonce