Annonce
Horsens

Efter bekymring om Niels Gyldings Gade: Ambulancer kommer meget hurtigt frem i Horsens

Responstiderne for ambulancer i Horsens bliver kun bedre år for år, viser tal, som byrådsmedlem Andreas Boesen (S) har fået fra Region Midtjylland. Arkivfoto: Morten Pape
Andreas Boesen (S) gik til regionen efter borgerbekymring om udrykning ved nybyggeri i midtbyen. Responstiderne gør ham tryg ved den trafikale løsning på stedet.

Horsens: Hvordan skal ambulancer nå frem, når trafikken sander til på særligt Niels Gyldings Gade i takt med højhusbyggerier, lød det fra bekymrede læsere i efteråret.

Artiklen bragt i Horsens Folkeblad 27. november fik Andreas Boesen, gruppeformand for Socialdemokraterne i Horsens Byråd, til at bede Region Midtjylland om tal for responstiderne på ambulancekørsel, og de afslører en lille forbedring i 2019 sammenlignet med 2018 og 2017.

Horsens Kommune ligger i de tre år, der fremgår af svaret, langt over regionens servicemål for akutte kørsler.

93,6 procent af de såkaldte A-kørsler nåede i 2019 frem inden for 10 minutter. Region Midtjyllands mål er minimum 75 procent. Tendensen er den samme, når det gælder en tidsgrænse på 15 eller 20 minutter. Her er tallene i begge tilfælde over 99 procent.

- Jeg læste med stor interesse artiklen, og selvfølgelig skal vi tage bekymringen alvorligt. Ingen må være utrygge. Men vi skal reagere på et oplyst grundlag, og den bedste indikator er responstiderne. Hvis 30-40 procent af kørslerne (som nævnt i artiklen, red.) går ad Niels Gyldings Gade, må man formode, at responstiderne bliver dårligere. Det er ikke tilfældet, siger Andreas Boesen.

- Vi har dygtige ambulancereddere, og de er endnu bedre end os borgere til at tilpasse sig trafikken. Overordnet skal vores beredskab have ros, siger S-politikeren, der mener, at der lige nu ikke er et behov for at gøre noget på strækningen, når tallene er så flotte.

Annonce
Hvis 30-40 procent af kørslerne går ad Niels Gyldings Gade, må man formode, at responstiderne bliver dårligere. Det er ikke tilfældet.

Andreas Boesen (S)

Beplantning gav kritik

Underdirektør Lars Thykjær fra Responce udtrykte i Folkebladet i november forståelse for borgernes bekymring. Et kritikpunkt var beplantningen i midterrabatten på Niels Gyldings Gade. Den umuliggør vognbaneskift.

- Midterbeplantningen er pæn at kigge på, men ikke så smart, sagde Lars Thykjær, der også udtalte:

- Bekymringen er berettiget. Når man planlægger, skal man tænke 5-10 år frem, for infrastrukturen bliver værre og værre. I spidsbelastningsperidoer lukkes trafikken til. En stor del af vores kørsel går den vej - det kan være 30-40 procent af vores akutture, sagde Lars Thykjær.

Om det siger Andreas Boesen:

- Beplantningen er en balance mellem byforskønnelse og fremkommelighed, og dér læner vi os op ad vores forvaltning. Der kommer træer, og det bliver en smuk boulevardlignende vej. Der er også mange tilkørsler og svingbaner.

Underforstået: Der er alternativer for udrykningskøretøjer, også selv om vognbaneskift er en umulighed, mener byrådsmedlemmet.

Det vigtigste er at nå frem

I regionens skriftlige svar, som er signeret regionsrådsformand Anders Kühnau (S), lyder det:

"Strækninger med begrænset mulighed for at overhale eller trække ind til siden, som det ses på Niels Gyldings Gade, berører dog alt andet lige vores beredskaber under udrykning, da de som oftest er nødsaget til at følge den øvrige trafik. Problemet opstår særligt i spidsbelastningsperioder med meget trafik. Sådanne strækninger findes imidlertid mange steder i regionen, og det er således ikke særligt for Horsens by."

Regionen medgiver, at forlægningen af Niels Gyldings Gade ikke har påvirket responstiderne frem til 30. november 2019. Omvendt anføres det, at netop den vej oftest benyttes, når ambulancerne kører retur til hospitalet. Det findes der ikke tal for.

Andreas Boesen slår fast, at det klart vigtigste er, hvornår ambulancerne er fremme, blandt andet fordi megen førstehjælp kan klares i bilen.

Han afviser ikke det fornuftige i at høre ambulancereddere, når der planlægges nye vejforløb. Det sker ikke i dag.

- Men der er en god dialog i dag mellem politi og embedsværk, og der er mange interesser at varetage: Taxaer, busser, autohjælp og så videre, siger han.

I artiklen i november gik borger-bekymringen primært på den trafikale fremtid, når der flytter rigtig mange mennesker ind på Emilies Plads og Lilli Gyldenkildes Torv.

Andreas Boesen slår da også fast, at han har tænkt sig at holde øje med responstiderne - men at han er betrygget af tallene for nu.

Vores by vokser

Horsens vokser, og det kan man se i bybilledet.

Nye byggerier langs havnen og Niels Gyldings Gade, nyt uddannelses-campus på den gamle slagterigrund og en ny bydel ved Nørrestrand er bare nogle af de projekter, der er i gang.

Horsens Folkeblad sætter fokus på byggeprojekterne med "Spørg Folkebladet - Vores by vokser", hvor du kan stille spørgsmål til redaktionen, hvis du går og undrer dig over noget - stort eller småt.

Vi vil også gerne prøve at svare på dine spørgsmål, så skriv til os via dette link: redaktion.hsfo.dk/spoergfolkebladet - her samler vi alle spørgsmål og svar.

Andreas Boesen (S) anerkender borgerbekymringen for udrykning i en by med vokseværk og meget vejarbejde, men han er tryg ved den melding, han har fået fra Region Midtjylland. Pressefoto
Bekymring for udrykningskøretøjerne på Niels Gyldings Gade fik sidste år flere borgere til at henvende sig til Folkebladet. Foreløbig er der ikke indikationer af dårligere responstider på strækningen, viser tal fra regionen. Arkivfoto: Morten Pape
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Bøgeskovhus bliver forlænget, og det kan jeg godt forstå

15. januar 2020 var ledelsen i Forenede Care kaldt til foretræde i Sundheds-og Omsorgsudvalget i Aarhus Kommune. Vi skulle drøfte den mulige forlængelse af Lokalcenter Bøgeskovhus, og byrådsmedlemmerne havde uddybende spørgsmål, som vi søgte at svare beredvilligt på. På mødet havde jeg en klar og positiv oplevelse af, at der i Aarhus Kommune sidder nogle meget engagerede byrådsmedlemmer, som vil deres borgere i kommunen det godt. Hvad enten det er repræsentanter fra Venstre eller SF. Det er jo rigtigt, som Jan Ravn Christensen(SF) skriver i sit indlæg i avisen 22. januar, at der ikke har været et konkret udbytte af læring, men der står retfærdigvis også følgende i analysen af læringspotentialet og ressourceforbruget på Bøgeskovhus, som blev udarbejdet sidste år, og som Jan Ravn Christensen refererer fra: "Sundhed og Omsorg har ikke taget en aktiv position i forhold til at tilskynde udviklingstiltag fra Forenede Care. De tiltag som Forenede Care har bragt frem, er taget til efterretning, men det har været vanskeligt at se dem implementeret i egen organisation, da Sundhed og Omsorg selv har mange tiltag, som skal føres ud i livet." Kære Jan Ravn Christensen - livet er jo heldigvis ikke sort og hvidt. Vi er ikke gode eller onde. Bøgeskovhus har været igennem en transformation af gode, positive udviklingstiltag de seneste år. Vores medarbejdere er fagligt dygtige og engagerede, eleverne er glade for at være hos os, og vores beboere er meget tilfredse med at bo på Bøgeskovhus - målt på jeres egen tilfredshedsundersøgelse. Så jeg deler selvfølgelig din ærgrelse over, at udbyttet af læring ikke har været tilstrækkeligt til stede, men du må også i den forbindelse skele til, at der i jeres eget pleje- og omsorgsregi sker masser af spændende nye udviklings tiltag. Og når vi skal gå i læringssamarbejder, så kræver det ressourcer af både menneskelig og tidsmæssig karakter fra alle parter og en kvalificeret og realistisk vurdering af, hvor og hvordan tiden skal bruges. Vi har fortsat og løbende en masse forslag til udviklingssamarbejder - og jeg læste i referatet af jeres møde 15. januar, at deltagerne på udvalgsmødet også havde fået nogle ideer til nogle læringspunkter, som vi kan kigge på sammen. Så lad os uanset politisk ståsted sammen glæde os over forlængelsen. Glæde os over, at borgere og plejepersonalet, elever, pedeller og køkkenmedarbejderne stortrives på Bøgeskovhus. Og lad os glæde os over, at der er masser af læring og inspirationer, som vi kan udveksle med hinanden i kommunalt og privat regi i den kommende tid. Lad os give medarbejderne lidt fred og fælles opbakning til at udvikle og styrke Bøgeskovhus yderligere. For det er vel egentlig heller ikke så skidt at have skabt et frit valg i jeres kommune? Tænk, hvis du selv kun kunne handle et sted. Læring og udvikling er et ønske, byrådet har. Det ønske deler vi, og vi vil arbejde engageret på at opfylde det fra vores side. Og vi er glade for og ydmyge overfor den tillid, som byrådet nu har vist os ved at forlænge kontrakten. Den tillid vil vi helhjertet søge at honorere. Vi glæder os oprigtigt meget til de kommende års samarbejde omkring at forme de bedste pleje- og omsorgsbetingelser for de kære beboere og deres pårørende på Bøgeskovhus - også sammen med Jan Ravn og SF.

Danmark For abonnenter

Offer for mishandling i sms: 'Hey, far! Jeg har brug for din hjælp nu'

Annonce