Annonce
Aarhus

Elsket 80'er rock-band genopstår: Spiller i Musikhuset Aarhus

Næste år er det 40 år siden Malurt udgav lp'en Kold Krig. I den anledning genopliver bandet den tid, som bandet selv kalder stenalderen i dansk rock med en live turné.

Michael Falch og vennerne gendanner rockbandet Malurt og tager på turné i 2020, der også bringer dem til Aarhus.

AARHUS: Efter lidt af en langtidsparkering kører en af 1980'ernes mest populære rockbands Malurt bandbussen ud af garagen igen. Om et år.

Det oplyser frontmand, sanger og guitarist Michael Falch i en pressemeddelelse.

- Vi gør det i anledning af 40 året for vores debut med albummet "Kold Krig" fra 1980, og det sker i form af en eksklusiv forårstur i 2020, fortæller Michael Falch.

Der bliver tale om otte koncerter, og billetterne kommer til salg fredag 1. marts kl. 10.

- Vi stiller op i "Mød mig i Mørket"-formationen, oplyser Falch.

Det betyder, at bandet består af Christian Arendt, Pete Repete, Peter Mors, Dia Nielsen og Michael Falch. De udgjorde bandet, der ved hundredevis af sveddryppende rockshows i årene frem til 1984 gjorde Malurt til et af landets største rocknavne.

Annonce

Malurt gendannes

Sanger og guitarist Michael Falch vil i 2020-gendannelsen af Malurt blive flankeret af:Guitaristen Christian "Kedde" Arendt, som han begyndte at spille med som 13-årlig i Tønder, og som i 1977 hjalp Falch med at danne Malurt i Folkets Hus på Jagtvej 69 på Nørrebro. Christian Arendt har jævnligt optrådt som musiker, men har i årenes løb især skabt sig et navn i det fynske som musiklærer med en særlig evne til at motivere unge til at spille rock.Den anden medstifter af bandet, Peter Mors, er tilbage på trommer. Han arbejder til daglig som tv-fotograf på TV2 Bornholm.Bassisten er igen Dia Nielsen, der til daglig fungerer som it-arkitekt i en nordsjællandsk kommune.Tangenterne ligger i hænderne på Pete Repete, der har været professionel musiker i alle årene.

Råt og uforfalsket

Det var også denne konstellation, som musikjournalisten Torben Bille og fotografen Søren Svendsen portrætterede i bogen om Malurt på turné, Når bare rocken ruller, fra 1983.

Det er ikke mindst som live-band, at Malurt er gået over i dansk rockhistorie i ånden fra Bruce Springsteen, The Clash og Neil Young. Det er også udelukkende som live-navn, bandet vender tilbage i 2020, og det bliver helt og aldeles uden den ellers meget udbredte brug af forudindspillede backtracks. Det bliver råt og uforfalsket, lover bandet. Den ægte vare.

De senere år har vist en Michael Falch, som i eget navn har oplevet en optur med kreativitet, overraskende udgivelser, udsolgte huse overalt. Nu sætter han sin blomstrende solokarriere på pause for at vende tilbage til udgangspunktet med Malurt.

Stenalderen tilbage

Om gendannelsen fortæller han:

- Vi fulgtes alle fem sammen til Parken sidst The Rolling Stones var på besøg. Mens vi stod der, viste det sig, at vi kollektivt blev ramt af en brændende lyst til at mærke den der specielle Malurt-ånd igen. Vi spurgte hinanden, om vi gamle blodbrødre mon kunne nå at realisere det, mens det er tid, og alle mand stadig er i fuld vigør? Og om vi så også var villige til at betale prisen for at komme helt op i omdrejninger igen og få det til at blive til virkelighed. Det gav vi hinanden hånden på, og vi tillader os at tro på, at det også ville glæde mange andre derude.

Og det er i den grad stenalderen i dansk rock, der vender tilbage. Der er intet nyt under solen, understreger Michael Falch.

- Præmissen er rendyrket nostalgi. Kun alle de gamle sange. Vi skal ikke ud og bide skeer med tidsånden. Det er bare gammelt venskab med eventyrlyst, men vi brænder til gengæld for det, siger frontmanden.

Dermed er der lagt op til et varmt gensyn med numre som Kold Krig, Superlove, Mød mig i Mørket, Spøgelser, Black-out, Neonsolen, CPR, Den eneste i Verden, Sort Søndag og Lev stærkt.

Så vil man med en tur ned af mindernes boulevard er det næste år tid til at finde cowboyjakken frem fra gemmerne. Malurt giver koncert i otte byer. I Aarhus bliver det i Musikhuset 12. marts 2020.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce