Annonce
Mindeord

En ven af AGF er gået bort

Egon Brauer er død, 77 år. Privatfoto

Ole Hall, sportslig administrator, skriver på vegne af AGF mindeord om Egon Brauer, der er død, 77 år:

Med sorg har AGF modtaget meddelelse om, at en af klubbens mangeårige samarbejdspartnere, indehaver af Jysk Presenning-Fabrik, sejlmagermester Egon Brauer er død efter længere tids sygdom, 77 år.

Egon Brauer voksede op på Møllestien midt i Aarhus, og han indledte sin erhvervskarriere allerede som skoledreng, hvor han gik med mælk om morgenen og var avisbud om eftermiddagen. Senere supplerede han indtjeningen som bydreng ved også at udbringe købmandsvarer.

I 1955 kom han i lære hos den anerkendte flag-, markise- og teltfabrik H. B. Hansen & Co. på Åboulevarden. Her blev han udlært som sejlmager i 1961 og arbejdede som svend i firmaet i 25 år. Desuden havde han hvervet som tillidsmand i en årrække.

I 1963 traf han Janne. Parret blev gift året efter og fik børnene Charlotte og Lars. Det var en stor sorg for Egon, da Janne gik bort efter 36 års ægteskab. Efterfølgende genfandt Egon kærligheden med Ingalill.

Som ung havde Egon Brauer været turneringsdanser, men siden blev fodbold hans store interesse. Han fulgte sin søn Lars, da denne spillede ungdomsfodbold i IHF og AGF, og han havde poster i fodboldafdelingen i IHF, hvor han var fodboldtræner og ungdomsformand.

Herudover var han engageret i flere andre gøremål, blandt andet som mangeårigt bestyrelsesmedlem i Antenneforeningen Aarhus og som menighedsrådsformand i Holme Sogn.

Egon var århusianer med stort Å og tilbragte mange lørdage i byens hjerte, ofte i selskab med sin datter, Charlotte. Han elskede byens puls og det tilfældige møde med venner og bekendte som en gåtur ned ad Strøget ofte bragte med sig.

I 1991 etablerede han Jysk Presenning-Fabrik, først med domicil på Gunnar Clausens Vej 21 og senere på Jens Juuls Vej. Firmaet blev i begyndelsen af 1990'erne medlem af AGF's dengang nyetablerede Erhvervsklub, og Egon kunne for nogle år siden fejre 25-års medlemskab af samme.

Jysk Presenning-Fabrik havde igennem årene guld-, sølv- og bronzesponsorater og var adskillige gange kampsponsor for dagens kamp, og på fabrikken hænger flere indrammede fotografier af Egon sammen med kampens AGF-spiller. I indeværende sæson er fabrikken bronzepartner, og igennem mange år var hans faste plads i VIP-lokalet "bord 10, bordenden", som hans reservation altid lød.

En ekstraordinær indsat gjorde Egon Brauer i 2002, da han, udover selv at yde lån, personligt indsamlede hundredtusindvis af kroner hos lokale virksomheder som lån til klubben, da AGF var særdeles økonomisk trængt.

Egon Brauer var senest på Ceres Park til kampen mod OB i marts. Han fulgte igennem årene AGF i sorger og glæder, og han vil blive savnet for sit farverige, livlige engagement og interesse for klubbens ve og vel.

Æret være Egon Brauers minde.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce