Annonce
Kultur

Endnu en hæderlig italiener

<p>Velbekomme. Dessert på Gäst. Foto: Flemming Krogh</p>

Den nyligt åbnede restaurant Gäst byder på fornem italiensk mad, der ellers længe har været en mangelvare i smilets by.

Mange hotelrestauranter har et notorisk dårligt ry. Det hænger nok sammen med, at de kan slippe af sted med lidt af hvert eller i al fald ofte prøver at slippe af sted med lidt af hvert. Flere af hotelrestauranternes gæster er jo let indenfor rækkevidde, og derfor skal restauranten måske ikke oppe sig så meget for at holde sig kørende.

Annonce
Gäst. Restaurant anmeldelse. Kok Kasper Byrsing laver Carpaccio

Sådan forholder det sig bestemt ikke på den nyligt åbnede restaurant Gäst, der har til huse på The Mayor Hotel nær banegården i Aarhus. Derimod er Gäst et eksempel på en hotelrestaurant, der tager kokkerierne alvorligt og skaber velsmagende italienske retter af få men gode råvarer.

Gäst. Restaurant anmeldelse. Dessert, is

Vi ankom til stedet en tirsdag aften, hvor det bestemt var til at få et bord, men hos Gäst er kapaciteten også ganske stor, idet restauranten har til huse i de samme lokaler, som tidligere husede den knap så vellykkede restaurant Napa. I spidsen af restaurant Gäst står David Fischer, der af københavnere nok er kendt for at drive pastastedet Hos Fischer, og han har også tidligere været at finde på holdet i Roms eneste trestjernede Michelin-restaurant, så det italienske køkken synes at stå hans hjerte nært.

Og kærlighed til det italienske er da også hvad menukortet på Gäst synes at signalere. Her er italienske klassikere som carpaccio og tiramisú, og det hele virker voldsomt enkelt og ukompliceret, som det italienske køkken så ofte er.

Gäst tilbyder på overskueligvis 4-5 forskellige forretter, hovedretter og desserter. En tilbudsmenu på enten tre eller fire retter til henholdsvis 325 og 400 kroner er en mulighed, men vi valgte at vælge sporadisk på kortet for at testen bredden. Vi er i denne sammenhæng undertegnede samt ældste søn på 11 år, der har en særlig forkærlighed til det italienske. Gäst er som sådan ikke nogen børnerestaurant, men tjeneren tilbød både at skabe en særlig børneegnet pastaret samt at halvere pastaportionen på menukortet, så børn kan bestemt sagtens bringes med på Gäst.

Nogle gange skal man lytte, når en tjener advarer, og det skulle jeg nok have gjort, da jeg bestilte en omgang bøffelmozzarella med San Daniele skinke. Portionen er voldsom, og stedet anbefaler da også, at man går sammen to om sådan en omgang. Det var da også næsten vulgært at spise så meget mozzarella selv, men kvaliteten var i top. Den sarte hvide ost, der flød en anelse ud, fik fornemt modspil af den salte skinke, der havde lige nok bid til at give retten en fin, helstøbt tekstur. På tjenerens opfordring fik jeg et glas siciliansk Arancio Grillo, som med sin forfriskende og frugtrige smag matchede retten ganske godt. I øvrigt er det en dejlig detalje ved Gäst, at samtlige vine kan vælges per glas.

Ved sønnikes side af bordet ankom en indbydende og særdeles mør carpaccio, som var godt krydret, hvilket blandt andet skyldtes en crumble af parmesan og peber. Flotte stykker radicchio-salat bidrog med sprødhed og strejf af bitre toner.

Så indtraf ventetiden, og den var nok lige rigelig lang. Også selvom vi skulle diskutere både den forestående landskamp og strategien i et nyt Star Wars-computerspil. Jeg tror ikke ventetiden skyldtes travlhed, så måske var køkkenet en anelse underbemandet denne tirsdag.

Retterne var heldigvis værd at vente på. Køkkenet havde glemt, at sønnike skulle have halv portion, så det var en voldsom mængde dagens pasta i form af en Cacio e Pepe, der arriverede. Denne minimalistiske servering, der mestendels består af peber, pecorino og parmesan, var perfekt tilberedt med al dente kogt pasta og en yderst cremet, fed konsistens.

Så perfekt var min torsk desværre ikke. Den havde en vis sejhed, der nok skyldtes rigelig lang tilberedning. Og nå nu torsken var hovedperson i en forestilling, der derudover kun inkluderede et par stykker sprødstegt blomkål og en sauce nage (smørmonteret hvidvinssauce), var det særligt iøjnefaldende. Det italienske køkken med dets få ingredienser og særlige enkelhed står og falder vitterligt med, om råvarer og tilberedning er lige i øjet, og her manglede der altså en anelse.

Torske-smutteren var dog lykkeligt glemt, da vi så - og ikke mindst smagte - de to desserter. På min side af bordet en helt eminent hjemmelavet tiramisú med vidunderlig balance af sødme fra mascarpone-creme, bitterhed fra kakao og en anelse bid i de lavtliggende lady fingers. En afrundet og velkomponeret grappa gjorde sig overraskende fint til min tiramisú. På den anden side af bordet en om mulig endnu bedre dessert bestående af forførende hvid chokolademousse, syrlig citronsorbet og et par flager sprød lakrids, som gav desserten en fin kompleksitet.

Den samlede udgift blev på 960 kroner, og i det beløb er der givet halv pris på pastaretten til sønnike, selvom køkkenet leverede en fuldvoksen anretning.

Med restaurant Gäst har Aarhus ikke blot fået endnu en anstændig hotelrestaurant men også en mere end hæderlig italiensk restaurant, som ellers har været en mangelvare i denne by. Fire velfortjente stjerner og vi er ikke fjernt fra fem.

Restaurant Gäst
Banegårdspladsen 14
8000 Aarhus C

Tlf. 23 62 35 72

www.restaurant-gaest.dk

Åbningstider i køkkenet:
Frokost: 12:00-15:00 (man-lør)

Aften: 17.30-21.30 (man-lør)

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce