Annonce
Aarhus

Et grønnere Aarhus: 10.000 nye bytræer skal plantes frem mod 2025

Der findes allerede flere grønne områder i Aarhus, men ikke nok. Fra nu og til 2025 skal der plantes 10.000 træer for at gøre byen endnu grønnere. Foto: Axel Schütt

Aarhus Kommune skal være grønnere, og derfor er planen, at der frem mod 2025 skal plantes 10.000 nye træer i byen. Borgerne kan være med til at bestemme, hvor de skal plantes.

AARHUS: Byen skal være grønnere. Derfor foreslår Kristian Würtz (S), rådmand for Teknik og Miljø, at der frem mod 2025 plantes 10.000 nye bytræer.

Planen er, at træerne skal plantes i gader, ved veje, i parker og på byernes pladser. Men det er endnu ikke fastsat, hvor træerne skal placeres.

Kristian Würtz vil gerne inddrage århusianerne i beslutningen om, hvor træerne skal plantes, og derfor kan borgere i Aarhus fra mandag være med til at foreslå, hvor træerne skal plantes.

En af måderne at ønske et træ på er ganske nem, hvis man har en smartphone. Den allerede eksisterende app 'Aarhus BorgerTip' har fået tilføjet funktionen 'Ønsk et træ', hvor man på et kort kan markere de steder, hvor man synes, træerne skal plantes.

Annonce

Sådan ønsker du et træ

Der er tre muligheder for at ønske placeringen af et træ:

1. Download appen 'Aarhus BorgerTip' og vælg kategorien 'Ønsk et træ' i menuen. Nu kan du beskrive, fotografere og angive på et kort, hvor du mener, at der skal plantes et træ (foto er valgfrit).

2. Kig forbi Den Grønne Ambassade på Bispetorvet og marker dit ønske på det store Aarhus-kort med en grøn knappenål. Den Grønne Ambassade har åbent tirsdag-torsdag klokken 13 til 16 og lørdag klokken 11 til 14.

3. Find Aarhus-kortet, når det besøger disse tre steder: 7. september ved Kvickly i Åbyhøj (klokken 15.00 til 16.00), 11. september ved Super Brugsen i Lystrup (klokken 15.00 til 16.00) og 14. september på Viby Torv (klokken 14.30 til 15.30).

Et grønnere Aarhus

Træerne skal bidrage til et grønnere Aarhus, som øger livskvaliteten og gør byen til et bedre sted at færdes i.

- Vores by vokser, og det er nødvendigt at sørge for flere grønne områder i forskellige former, så Aarhus bliver ved med at være et dejligt sted at være. Vi skal have det grønne endnu tættere på og helt ind i byen, siger Kristian Würtz, rådmand for Teknik og Miljø.

Udover plantningen af de 10.000 træer har rådmanden en række andre forslag, der skal bidrage til et grønnere Aarhus.

Forslagene lyder blandt andet, at hver gang der fældes ét træ inden for Ringgaden, skal der stilles krav om, at der plantes to nye, ligesom at indfaldsvejene til byen skal være grønne alléer, så man ikke er i tvivl om, at man kommer til en grøn by.

Kristian Würtz forventer, at de konkrete initiativer bliver en del af de kommende budgetforhandlinger.

I første omgang er det muligt at ønske et træ frem til 29. september.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce