Annonce
Aarhus

Forenings-dynamo får tre år mere

Christine Winding-Lauritzen har sat masser af aktiviteter i gang i Beder-Malling Idrætsforening. Foto: Michael Svenningsen
Christine Winding-Lauritzen skal udvikle BMI i Beder-Malling til noget, der kan brede sig til hele landet. Hun er godt i gang.

BEDER-MALLING: Vejen er måske ved at blive banet for en ny måde at drive idrætsforening på. I Beder-Malling kan et prøveprojekt blive model for andre klubber landet over.

Det begyndte som frivilligt arbejde. Christine Winding-Lauritzen ville sætte ting i gang og rette op på økonomien i cafeen i Beder-Malling Idrætsforening. Den var kørt helt af sporet, og der var et underskud på et år på 300.000 kroner.

En gruppe af frivillige med hende i spidsen gik i gang og ændrede underskud til overskud på 50.000 kroner. Samtidig opstod den ene aktivitet efter den anden.

En bevilling på 300.000 kroner fra DIF og DGI’s foreningspulje blev derefter et økonomisk startskud for, at Christine Winding-Lauritzen kunne gå på fuld tid. Det begyndte 1. februar 2019.

Det går så godt, at den aftale nu bliver forlænget med tre år, og den har fået en lignende makker i TMG i nabobyen Mårslet.

Christine Winding-Lauritzen er såkaldt foreningsudvikler.

Den positive udvikling i BMI har blandt andet ført til prisen som Årets Ildsjæl i Aarhus og en plads i finalen til Danskernes Idrætspris forleden.

Annonce
Vi håber, at erfaringerne fra BMI og TMG kan bruges i hele Danmark.

Flemming Poulsen, direktør i DGI Østjylland

For hele landet

Nu fortsætter arbejdet i yderligere tre år i samarbejde med DGI Østjylland, der finansierer halvdelen af stillingen. Det sker med midler fra landsorganisationen i DGI, der har afsat 25 millioner kroner til at få flere børn og unge engageret i foreningslivet. Penge derfra er blevet prioriteret til at afprøve fælles ansættelser i flerstrengede århusianske idrætsforeninger.

I DGI Østjylland ser man frem til at indgå i samarbejdet med BMI.

- Vi har lavet aftaler om foreningsudviklere i to foreninger i Aarhus-området og håber, at erfaringerne fra BMI og TMG kan bruges i hele Danmark og dermed for, at vi når visionen om at blive verdens mest idrætsaktive nation. En foreningsudvikler er ikke en modsætning til frivillighed, men gør det nemmere at rekruttere og fastholde engagementet hos de frivillige. For eksempel ved at understøtte et fællesskab for unge trænere og ved, at foreningsudvikleren har overblik over foreningens aktiviteter, opgaver og kommunikation, siger Flemming Poulsen, direktør i DGI Østjylland.

Vil have flere unge ind

- Nu kan vi forfølge vores ambition om at øge aktivitetsniveauet og medlemstallet for især børn og unge i alderen 0-25 år, siger Jørn Riis, formand for BMI.

- Det har også været vigtigt for BMI, at foreningens bestyrelser, frivillige og Christine Winding Lauritzen har et endnu stærkere fundament for at udvikle foreningen. Det sker blandt andet ved, at hun bliver en del af DGI Østjyllands organisation og alle de idræts- og foreningsfagligheder, der er samlet her, siger Jørn Riis.

Christine Winding-Lauritzen er formelt ansat i DGI Østjylland pr. 1. januar 2020, men vil stadig arbejde med udgangspunkt i Egelund Idrætscenter. Hun er cand.scient.pol. og arbejdede tidligere hos Region Midtjylland i Viborg.

- Vi har mange interessante ting i gang, men der har hele tiden været en usikkerhed om, hvor lang tid vi har kunne fortsætte arbejdet. Med en treårig aftale er den usikkerhed væk, og vi kan fokusere på at få realiseret alle vores drømme, siger Christine Winding-Lauritzen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Bøgeskovhus bliver forlænget, og det kan jeg godt forstå

15. januar 2020 var ledelsen i Forenede Care kaldt til foretræde i Sundheds-og Omsorgsudvalget i Aarhus Kommune. Vi skulle drøfte den mulige forlængelse af Lokalcenter Bøgeskovhus, og byrådsmedlemmerne havde uddybende spørgsmål, som vi søgte at svare beredvilligt på. På mødet havde jeg en klar og positiv oplevelse af, at der i Aarhus Kommune sidder nogle meget engagerede byrådsmedlemmer, som vil deres borgere i kommunen det godt. Hvad enten det er repræsentanter fra Venstre eller SF. Det er jo rigtigt, som Jan Ravn Christensen(SF) skriver i sit indlæg i avisen 22. januar, at der ikke har været et konkret udbytte af læring, men der står retfærdigvis også følgende i analysen af læringspotentialet og ressourceforbruget på Bøgeskovhus, som blev udarbejdet sidste år, og som Jan Ravn Christensen refererer fra: "Sundhed og Omsorg har ikke taget en aktiv position i forhold til at tilskynde udviklingstiltag fra Forenede Care. De tiltag som Forenede Care har bragt frem, er taget til efterretning, men det har været vanskeligt at se dem implementeret i egen organisation, da Sundhed og Omsorg selv har mange tiltag, som skal føres ud i livet." Kære Jan Ravn Christensen - livet er jo heldigvis ikke sort og hvidt. Vi er ikke gode eller onde. Bøgeskovhus har været igennem en transformation af gode, positive udviklingstiltag de seneste år. Vores medarbejdere er fagligt dygtige og engagerede, eleverne er glade for at være hos os, og vores beboere er meget tilfredse med at bo på Bøgeskovhus - målt på jeres egen tilfredshedsundersøgelse. Så jeg deler selvfølgelig din ærgrelse over, at udbyttet af læring ikke har været tilstrækkeligt til stede, men du må også i den forbindelse skele til, at der i jeres eget pleje- og omsorgsregi sker masser af spændende nye udviklings tiltag. Og når vi skal gå i læringssamarbejder, så kræver det ressourcer af både menneskelig og tidsmæssig karakter fra alle parter og en kvalificeret og realistisk vurdering af, hvor og hvordan tiden skal bruges. Vi har fortsat og løbende en masse forslag til udviklingssamarbejder - og jeg læste i referatet af jeres møde 15. januar, at deltagerne på udvalgsmødet også havde fået nogle ideer til nogle læringspunkter, som vi kan kigge på sammen. Så lad os uanset politisk ståsted sammen glæde os over forlængelsen. Glæde os over, at borgere og plejepersonalet, elever, pedeller og køkkenmedarbejderne stortrives på Bøgeskovhus. Og lad os glæde os over, at der er masser af læring og inspirationer, som vi kan udveksle med hinanden i kommunalt og privat regi i den kommende tid. Lad os give medarbejderne lidt fred og fælles opbakning til at udvikle og styrke Bøgeskovhus yderligere. For det er vel egentlig heller ikke så skidt at have skabt et frit valg i jeres kommune? Tænk, hvis du selv kun kunne handle et sted. Læring og udvikling er et ønske, byrådet har. Det ønske deler vi, og vi vil arbejde engageret på at opfylde det fra vores side. Og vi er glade for og ydmyge overfor den tillid, som byrådet nu har vist os ved at forlænge kontrakten. Den tillid vil vi helhjertet søge at honorere. Vi glæder os oprigtigt meget til de kommende års samarbejde omkring at forme de bedste pleje- og omsorgsbetingelser for de kære beboere og deres pårørende på Bøgeskovhus - også sammen med Jan Ravn og SF.

Danmark For abonnenter

Offer for mishandling i sms: 'Hey, far! Jeg har brug for din hjælp nu'

Annonce