Annonce
Sport

Går efter fodbolddrømmen i 2. Division: Brabrand har fået en spiller med islandske U-landskampe

Páll Helgason bor på Anettevej og har allerede lært Brabrandsøen at kende som et sted, der er godt at dyrke motion.Foto: Axel Schütt
Páll Helgason har endnu til gode at debutere for Brabrand efter en serie af skader. Venstrebacken koncentrerer sig om fodbolden i et efterår, hvor der hverken er studie eller arbejde ved siden af.

FODBOLD: 18-årige Páll Helgason vidste ikke meget om hverken dansk 2. divisionsfodbold eller Brabrand IF. Han spillede for Stjarnan, et af de bedre hold i den islandske liga, men var blevet sendt ned på klubbens andethold i den tredjebedste række.

Han kunne ikke se sig selv have en fremtid på klubbens bedre hold.

Så han tog til det vestlige Aarhus. En ungdomstræner kendte Brabrands cheftræner Tom Søjberg, og efter en måneds prøvetræning i opstartsfasen blev han tilbudt en plads på holdet.

Der var flere grunde til at forlade den islandske klub, der har vundet det hjemlige mesterskab en enkelt gang. Kontrakten udløb tidligere i oktober, og udviklingsmulighederne var for dårlige.

- Jeg blev færdig i gymnasiet i sommer og ville egentlig gerne prøve noget nyt. Og så er sæsonen i Island allerede slut. Jeg ville gerne udvide sæsonen og spille om foråret og efteråret.

- Det er noget andet fodbold i Island. Der er utrolig stor fokus på at komme i de europæiske turneringer, så der er ikke plads til fejl. Der er færre kampe, holdene køber topspillere i stedet for at bruge talenterne. I 2. Division er det mere venskabeligt og familiært, siger Páll Helgason.

Niveauet i Danmark er dog ikke meget anderledes end på Island. Han vurderer, at den islandske liga ligger et sted mellem den danske 1. og 2. Division.

- I Island er stadionerne og træningsfaciliteterne i meget højere grad noget, man lægger vægt på, og det er i topkvalitet i forhold til det fodbold, der bliver spillet der. I 2. Division er holdene mere fokuserede på selve holdet, siger Páll Helgason.

Annonce

Jeg har bare set så meget fodbold, at hvis han ender i det rette forløb, bliver han en del af det islandske u/21-landshold, og så ender han et større sted.

- Tom Søjberg om Páll Helgason

Intet arbejde eller studie

Den islandske liga indeholder kun 22 kampe, hvor 2. divisionssæsonen har 33 kampe. Der bliver spillet fodbold indtil starten af november, hvor der bliver holdt pause indtil den første weekend i marts.

I den tid regner Páll Helgason med at rejse tilbage til Island for at arbejde. Han hverken studerer eller arbejder for tiden i Danmark.

- Jeg keder mig ikke. Jeg prøver at komme i fitnesscenteret så ofte som muligt, og så tager jeg lektioner i dansk og spiller guitar ved siden af, siger Páll Helgason.

Det er dog naturligvis svært at overleve i Aarhus uden penge. Derfor håber han på, at han fra foråret kan studere på Aarhus Universitet i et fag, der involverer kroppen. Det kunne for eksempel være fysioterapi. Hans bror bor også i Aarhus og læser statskundskab på universitetet.

Potentiale til noget større

Stjarnan er en klub fra Gardabær, en by i det islandske hovedstadsområde med et indbyggertal, der er lidt mindre end i Skanderborg. Her var Páll Helgason vant til at have en bil, men i Aarhus tager han cyklen eller den offentlige transport, som han selv synes er ret god.

For fodboldholdet har han dog ikke spillet endnu. Han har været syg og fik til en træning et hårdt slag på nakken, der gjorde, at han først i den forgangne uge var fuldt med i træningen igen.

Cheftræner Tom Søjberg vurderer islændingen til at kunne gå direkte ind på holdet i nogle af de lavere rangerede hold i ligaen. I Brabrand er han endnu ikke god nok til at være fast i startopstillingen. Samtidig spiller han på venstre back, hvor klubben har et stensikkert valg i Malte Færge.

- Jeg har bare set så meget fodbold, at hvis han ender i det rette forløb, bliver han en del af det islandske u/21-landshold, og så ender han et større sted. Jeg tror desværre, han ender tilbage i Stjarnan til sommer igen, og jeg er ikke helt sikker på, at jeg har nok tid til at udvikle ham, hvis jeg kun har ham et halvt eller helt år i klubben, siger Tom Søjberg.

Islændingen selv har ikke travlt. I første omgang regner han selv med at være i Brabrand sæsonen ud.

- Jeg skynder mig ikke. Hvis ikke det går godt i Brabrand tager jeg formentlig tilbage tilbage til Island.

- Min drøm er at være glad og spille på så højt et niveau som muligt. Mange islændinge tager til de andre nordiske lande for at prøve sig af, men alle bliver ikke topspillere, så jeg tror på, at man ender, hvor man var forventet at ende, siger Páll Helgason.

Páll Helgason har i alt spillet 11 landskampe for Island på u/16- og U/17-niveau, men nåede aldrig at få officiel debut for Stjarnan. Han sad dog som 16-årig på bænken i en ligakamp for holdet.

Páll Helgason

  • Er født 9. marts 2000 (19 år gammel)
  • Kommer til brabrand fra Stjarnan i den bedste islandske række
  • Spillede begge kampe for Stjarnan i Youth League (Champions League for u/19-hold) i 2015. Her var han blot 15 år gammel
  • Har indtil videre spillet 11 ungdomslandskampe for Island på U/16- og U/17-niveau.
  • Nåede ikke førsteholdsfodbold for Stjarnan men var lejet ud til andetholdet KFG samt Fjardabyggd i den tredjebedste række.
Han kan egentlig godt tale en smule dansk, for i Island starter man danskundervisningen i sjette klasse. Men han har problemer med at forstå sproget, da danskere mumler meget. Foto: Axel Schütt
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus For abonnenter

Med specialpatruljen i nattelivet: - De kriminelle kender os. På en vagt handler det om, hvem der først spotter hinanden   

Blog

Er du agil nok til fremtiden?

Er du parat til fremtiden med en kampklar hjerne og følelsesmæssig agilitet? Hvis du ikke aner, hvad agil betyder, så læs med, for det er ordet, som du skal flashe i din jobansøgning og til mus-samtaler i øjeblikket. Agil er ifølge ordnet.dk afledt af at agere og betyder, at man kan agere hurtigt, let og smidigt i sine bevægelser. Mest forbinder jeg agil med hundetræning, men af for mig ubegribelige veje er det blevet oversat til, at man kan ”navigere i uvished, handle passende under pres, tage kalkulerede risici i ukendte territorier, innovere og skabe en stabil fremdrift i høj sø”, som det står på en hjemmeside, hos en af de mange konsulenter, der tilbyder at give dig en kampklar hjerne, emotionel agilitet og agil lederkompetence. Her kunne en og anden jo nok føle sig koblet af fra start. Det kan man måske også i Landbrugsstyrelsens stillingsopslag, hvor man søger en ny medarbejder i form af en agil coach og anvender ordet ”agil” 26 gange i annoncen, hvis jeg har talt rigtigt. Som så mange andre stedet rulles det agile koncept nu ud for fuld skrue, også på offentlige arbejdspladser. Det består af en række sikkert gode og brugbare metoder, der kræver mere indsigt end jeg har, men det er ifølge stillingsannoncen noget med Daily Stand-ups og en række agile ceremonier, hvilket lyder lige vel ”loge-agtigt” for mig. Indtil for nylig var det disruption, der blæste ind over det ganske land. Enhver arbejdsplads stod med risiko for at blive disruptet eller på mere lavdansk forstyrret af ”nogen”, der på grund af den globale digitale motorvej kunne udføre jobbet hurtigere, billigere og med mere individuelle services. Til konferencer gjorde forretningsfolk sig klar til kamp, når det lød fra talerstolen, at mange vil blive overflødiggjort i løbet af de næste 5-10 år. Så er der brug for disruption-eksperter, hvis ikke angstens sved skal få overtaget. Det med disruption er ved at være overstået. Altså ikke konkurrencen, men som de fleste hotte ord kan management konsulenter kun leve af dem i få sæsoner. Som fremtidsforsker lever jeg også som konsulent, og jo mere forvirring og rav i gaden nye ord kan skabe, desto bedre for mig. Når det regner på præsten, drypper det også i min biks. For som fremtidsforsker har man fokus på at vende skråen og vurdere nye ord og tendenser, og det er der heldigvis i tiltagende grad brug for. Jo mere man forstår de vigtigste megatrends og krydspresset imellem dem, jo større er chancen for ikke at blive grebet af panik og angst, også når de nye hektiske buzzword opstår. Hvad er så det næste? Det er forhåbentlig ordet ”nænsomhed” og det er ikke så blødt, som det lyder. For måske er nænsomhed den nye effektivitet? Mange af de frække ord kan hurtigt slå en hjem i utilstrækkelighedsludo, for hvem evner eller orker i virkeligheden at besidde evige kampklare agile hjerner og hjerter? I fremtiden skal vi – bedste bud – leve af innovation og udvikling blandt andet i forhold til den grønne opstilling. Derfor skal alle byde ind med sine kompetencer og betragtninger, for den gode ide respekterer ikke ledelseslag. Det kan snildt være Lise i omstillingen, der opfatter et signal fra en kunde, der kan give anledning til en bedre service fremover. En sådan åben innovation kræver, at alle tør komme med deres ideer og ikke er så stresslammede, at kreative tanker er gået i baglås. Måske skal vi i fremtiden være mere nænsomme med hinanden, ikke grine af fjollede ideer og fejl eller dømme hinanden ikke agile, bare fordi man insisterer på at nyde sin traditionelle madpakke i sine ikke-agile sutsko.

Aarhus

Pladsmangel og dårlige faciliteter: Politiet drømmer om at flytte fra Politigården

Østjylland

Danmarks største lågekalender: 24 låger spredt over cirka 15 kvadratkilometer i Mols Bjerge

Annonce