x
Annonce
Aarhus

Gangster-musikvideo er populær hos børn og unge: Vil også have masker på

En rå musikvideo fra Trillegården har skabt debat, da maskerede unge rapper om våben, narko og om at skyde andre. Foto: Shooter Gang - Mask På
Lokal rapgruppe har fået den opmærksomhed, de ønskede – og byens unge synes, ”det er sejt”. Universal Music har ingen kommentarer til videoens kontroversielle indhold.

AARHUS: En voldsom gangster-musikvideo fra Trillegården har sat debatten i gang.

For hvilke signaler er det, der bliver sendt til lokalområdet og byens unge, når en flok rappere gemt bag masker kører rundt i bydelen ved Trillegården med store biler, våben, masser af penge og synger, at ”alle heromkring vil være som El Chapo” med henvisning til den berømte narkobaron fra Mexico?

Shooter Gang har fået den opmærksom, de gerne ville, og mange unge synes, videoen er sej. Og de er påvirkelige.

Gennem UngiAarhus VEST kan unge med passion for rap-musik blive medlem af Rap Akademiet – der intet har med hverken Shooter Gang eller musikvideoen at gøre. Men også her er man opmærksom på dens eksistens.

- ”Mask På”-videoen er populær blandt nogle af de unge på grund af dens grænseoverskridende og kontroversielle indhold – blandt andet også hos nogle af de unge medlemmer vi har i Rap Akademiet. For eksempel havde et par af vores medlemmer et ønske om at bære masker til deres optræden til et børne- og ungearrangement sidste fredag inspireret af Mask På-videoen. Det ønske blev selvfølgelig ikke imødekommet af rap-underviserne, siger Rasmus Brandt Lauridsen, der er Vice Fritids- og Ungdomsskoleleder hos UngiAarhus VEST

Han fortæller, at deres rap-undervisere bruger videoen i undervisningen.

- Videoen har givet anledning til, at vores undervisere bruger den som et eksempel, når de taler med vores medlemmer om, hvad der er acceptabelt – og hvad der ikke er acceptabelt – når de laver musik og optræder under Rap Akademiets faner. Den pågældende video er selvfølgelig et eksempel på, hvad der absolut ikke er acceptabelt hos os. Desuden taler vi med de unge om, hvad sådan en video kan have af konsekvenser for de medvirkende i forhold til straffeloven – og hvilke signaler man sender til sin omverden herunder sin egen familie, lokalområde, børn og unge, når man vælger at kommunikere på den måde, siger Rasmus Brandt Lauridsen.

Annonce

Shooter Gang - Mask På

Rapgruppen Shooter Gang har udgivet musikvideoen ”Mask På” med Universal Music Denmark i ryggen.

I den kontroversielle musikvideo fra Trillegården hylder maskerede unge en kriminel levevej, skydevåben og narko.

Videoen har været debateret på sociale medier, da den har skabt utryghed hos børn og voksne i området.

Århus Stiftstidende skrev om musikvideoen i går.

Holdningerne er delte. Skal den ties ihjel. Eller ses og debateres.

Østjyllands Politi er bekendt med videoen og mener, at den sender et overdrevet og forvrænget signal om en forråelse af nærmiljøet i boligområderne, som politiet ikke kan genkende.

Ingen kommentarer

Århus Stiftstidende har stillet følgende spørgsmål til Universal Music Denmark, som har skrevet kontrakt med Shooter Gang.

  • Århus Stiftstidende vil gerne vide, hvilke tanker Universal Music har gjort sig, inden I sender en musikvideo på gaden, der sender så kontroversielle signaler til lokalområdet samt unge i hele byen?
  • Har det været med i Universals overvejelser, at der i foråret og sommeren har været en bandekonflikt i området mellem Trillegårdsgruppen og Kalmargadegruppen med visitationszone til følge?

- Vi har ikke så meget at sige til det. De styrer selv det visuelle univers, så vi har ikke rigtigt nogen kommentarer på den front, lyder det fra Tobias Lehmann, der er product manager i Universal Music Denmark.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Avisen spurgte flere forældre: Delte meninger om at børnene skal hjemmefra

Danmark

Link til de nyeste corona-tal

Læserbrev

Læserbrev: - Kommer du og henter mig?

I min familie er opbakningen til et stærkt velfærdssamfund vokset ud af afhængighed. Min fars familie bærer nemlig på en arv, som ikke står i banken. Ikke at min fars familie er fattig. Farfar var en dygtig blikkenslager, og der stod gerne en Borgvardt eller Opel i garagen i selvbyggerhuset i udkanten af Viborg. Men der var også noget andet: Hunting-tons Sygdom, som er en modbydelig, genetisk betinget, arvelig, neurologisk sygdom. Desværre er den også uhelbredelig. Den kan minde om demens og svækker støt den syge, til modstandskraften er væk. Mange får symptomer i fyrrerne, men min egen far blev heldigvis først mærkbart syg, da han kom i tresserne. For et par år siden fungerede det ikke længere med at bo selv, og han flyttede på plejehjem. Det betyder også, at vi hører til de familier, som virkelig er mærket af dette forårs coronakrise. Min far kan ikke modtage besøg, vi kan ikke tage ham med på tur, og de løbende leverancer af smøger, blomster og søde sager må afleveres til personalet i indgangen. Det er ganske fornuftige forholdsregler, for min far, og sikkert mange af de øvrige beboere, er naturligvis i risiko for at blive alvorligt syge, hvis corona-virusset får lov at sprede sig på plejehjemmet. Men det er svært at forstå for en mand, der længes efter at komme ud og besøge sine børnebørn. "Kommer du og henter mig?", blev han ved med at spørge, da vi talte sammen i telefonen forleden. Men nej, Gamle, det gør jeg ikke. Vi må, ligesom resten af Danmark, gøre, hvad vores hjerne siger, er fornuftigt, i stedet for hvad vores hjerte siger, er det rigtige: Vi må slutte os til den imponerende, kollektive kraftanstrengelse, som danskerne i disse uger udfolder for at knække den smittekurve, som statsminister Mette Frederiksens pressemøder har indprentet i alle danskeres bevidsthed. Og nu tyder tallene på, at det er ved at lykkes, fordi vi i fællesskab agerer fornuftigt og holder sammen ved at holde afstand. Hvad min far angår, ved jeg, at han er i gode hænder. Han siger selv, at han aldrig har boet et bedre sted i hele sit liv. Det synes jeg måske nok, er en overdrivelse, men jeg er ikke i tvivl om, at personalet yder en omsorg, som gør, at jeg ikke er det mindste bekymret for, om han har det godt. Til mit held, og min fars glæde, har jeg ikke arvet genet for Huntington – risikoen er ellers 50/50. Men hvad ønsket om et stærkt velfærdssamfund angår, er jeg arveligt belastet. Og jeg tror, at den indsats, som danskerne nu yder i fællesskab, næres af, at vi – helt overvejende – føler, at vi er i samme båd. I et samfund som USA eller i Sydeuropa ville en familie som vores ikke have haft en chance for at betale for pleje og sundhedsydelser og samtidig opretholde den levestandard, vi kender i Danmark. Det kan kun lade sig gøre, fordi vi i Danmark har et system, hvor alle de raske og velstillede på solidarisk vis er med til at betale de syge og svages regning over skatten. På samme måde er det vigtigt, at de, som nu mister arbejdet på grund af coronakrisen, kan regne med forsørgelse og hjælp til at komme tilbage i job. Når det danske samfund i løbet af foråret lige så stille åbner igen, skal vi være klar til at investere vores opsparede velstand i at sætte gang i økonomien, så virksomhederne igen begynder at ansætte. Og så skal vi i øvrigt tage os tid til at være sammen med familie og venner. Jeg skal i hvert fald hente min far ud i solen. Det begynder vi snart at trænge til!

Danmark

Live: Nyt pressemøde om kontrolleret genåbning af Danmark - følg med direkte her

Aarhus

Food Festival fortsætter som planlagt: - Vi arbejder uforandret på at planlægge en festival til september

Aarhus

Før genåbning: Forældre og ansatte efterlyser klare retningslinjer

Annonce