Annonce
Erhverv

Her er alle årets regionale vindere i vækstskaber-konkurrence

Hedensted-virksomheden Hydrive og iværksætteren Uffe Lauge Jensen vandt prisen som bedste startup i Midtjylland ved den sidste regionsfinale onsdag aften i EY Entrepreneur Of The Year 2019. Pressefoto
De seks regionsvinder i EY Entrepreneur Of The Year 2019 er nu udpeget. Dermed er finalefeltet forud for landskåringen i Lokomotivværkstedet i København 28. november på plads.

DANMARK: Med hyldesten til tekstilvirksomheden Kvadrat A/S fra Ebeltoft onsdag 6. november blev finalefeltet i årets udgave af vækstskaber-konkurrencen EY Entrepreneur Of The Year komplet.

Som vinder i Region Midtjylland sluttede den internationale og innovative forretning fra Djursland med Anders Byriel og Mette Bendix i spidsen sig nemlig til det fornemme selskab af regionsvindere, som sidst i november skal dyste om at blive Danmarks repræsentant ved den globale kåring i Monaco i juni 2020.

Det begyndte med kåringen af biotech-virksomheden Gubra ApS på Sjælland tirsdag 29. oktober, og herefter fulgte it-giganten Netcompany med frontfiguren André Rogaczewski i København - for tredje år i træk i øvrigt - mens møbelvirksomheden Cane-Line A/S og Brian Djernes løb med titlen som bedste vækstskaber på Fyn.

Den nordjyske repræsentant ved landskåringen bliver Mekoprint A/S, som ved regionsfinalen i Aalborg blandt andet kneb sig foran Struer-virksomheden Alpha Offshore (kommunerne Lemvig, Skive og Struer hører til Region Nordjylland i EY-regi, red.) Og endelig vandt design- modetøjsbrand Mos Mosh skabt af Kim Hyldahl den ærefulde titel som regionsvinder for Syd- og Sønderjylland.

Landsfinalen finder sted i Lokomotivværkstedet i København torsdag 28. november.

Annonce

Bedste startup

I forbindelse med regionskåringerne blev vinderne i startup-kategorien kåret. Her havde publikum til opgave at udpege vinderne på baggrund af en fem minutters pitch.

På Fyn løb dronevirksomheden Lorenz Technology med titlen foran Accutics og Quick Order, mens madspilds-konceptet Too good to go vandt i København, og 3D print-firmaet AddiFab løb med sejren på Sjælland.

Den regionale startup-konkurrence blev vundet af Entomass i Nordjylland, mens Tina Søgaard og Ecooking tog prisen i Syd- og Sønderjylland.

Endelig snuppede Hydrive fra Hedensted titlen som bedste startup i Midtjylland. Startup-kategorien blev afgjort af publikum ved regionsfinalerne.

Få overblikket over vinderne her

Fyn:

  • Vinder:
  • Cane-Line A/S, Kerteminde, der fremstiller funktionelle og tidløse havemøbler, som er med til at styrke positionen for dansk design internationalt.
  • Runner-up:
  • Dencam Composite A/S, Rudkøbing, der fremstiller composite-dele til vindmøller, bil- og søfartsindustrien.
  • Emmelev A/S, Otterup, der blandt andet bidrager til den grønne omstilling og er Danmarks største producent af biodiesel, glycerin og nonGMO proteiner.
  • Gibotech A/S, Odense SØ, der leverer højteknologiske automationsløsninger med robotter, kunstig intelligens og software.
  • Masentia Holding A/S, Odense SV, der er blandt de største selvstændige udbydere af avanceret produktionstilbehør til industrien i Skandinavien.


Syd- og Sønderjylland:

  • Vinder:
  • Mos Mosh A/S, Kolding, der er et danske design- og modetøjsbrand med klar identitet og høj kundeloyalitet - også internationalt, hvor virksomheden har fået godt fat.
  • Runner-up:
  • Akj Holding ApS, Ribe, der sælger og producerer professionelt tilbehør til tag og façade til store dele af Europa og Kina.
  • Auction Group A/S, Kolding, der har skabt den største handelsplatform for professionel handel med brugte biler.
  • Kentaur A/S, Fredericia, der udvikler og producerer innovativ og funktionel erhvervsbeklædning til det europæiske marked.
  • Sports Connection ApS, Esbjerg Ø, der sælger sportssko via egne butikker, franchise og er som grossist til større sportsbutikker og kæder.


Nordjylland:

  • Vinder:
  • Mekoprint A/S, Støvring, der producerer kundespecifikke løsninger til industrielle- og elektronikvirksomheder primært rettet mod Europa.
  • Runner-up:
  • Alpha Offshore Service A/S, Struer, der yder service, inspektion, vingevedligehold og installationsservice af onshore og offshore vindmøller.
  • Ambercon A/S, Støvring, der leverer komplette og certificerede betonelementløsninger til hele Skandinavien.
  • Bila A/S, Nykøbing Mors, der er en innovativ automationsvirksomhed, der arbejder med procesoptimering af standardløsninger og projekter via robotteknologi.
  • Green Instruments A/S, Brønderslev, der specialiserer sig i udvikling og salg af måle- og analyseudstyr til marine og landbaserede industrier.


Midtjylland:

  • Vinder:
  • Kvadrat, Ebeltoft, der er førende leverandør af teknologisk nyskabende og moderne kvalitetstekstiler med fokus på innovation, partnerskaber og globalisering.
  • Runner-up:
  • P. Olesen & Sønner A/S, Hovedgård, der specialiserer sig i nedbrydning, miljøsanering og demontering.
  • Sinful ApS, Højbjerg, der er en af Skandinaviens største e-commerce virksomhed med sexlegetøj.
  • Sports Group Denmark A/S, Silkeborg, der designer, producerer og distribuerer sports- og fritidstøj til mænd, kvinder og børn.
  • Søstrene Grenes Holding ApS, Aarhus C, der udvikler nye designs inden for blandt andet interiør, hobby, køkken og legetøj.


København:

  • Vinder:
  • Netcompany Group A/S, København K, der leverer forretningskritiske it-løsninger og er vokset til en særdeles markant spiller både på det danske marked og internationalt.
  • Runner-up:
  • Abacus Medicine A/S, København V, der er en førende leverandør af original receptpligtig medicin til apoteker, læger og hospitaler.
  • Better Energy A/S, Frederiksberg C, der udvikler, etablerer og driver solparker og en drivkraft i omstillingen til bæredygtig energiforsyning.
  • Gubi A/S, Nordhavn, der med sin passion for både nyt design og glemte klassikere har skabt sig et markant navn i den internationale designarena.
  • Nordic Transport Group A/S, Hvidovre, der er et hurtigt voksende speditionsfirma baseret på fælles ejerskab.


Sjælland:

  • Vinder:
  • Gubra ApS, Hørsholm, der er en biotech-virksomhed med speciale i forskning inden for fedme, og som samarbejder med nogle af verdens førende pharma-selskaber.
  • Runner-up:
  • Lundberg Tech A/S, Lille Skensved, der er verdens største producent af granulatorer, der indgår i pneumatiske rørsystemer.
  • Skou Gruppen A/S, Hørsholm, der har specialiseret sig i ombygning med respekt for bygningers kulturarv og komplicerede nybyggerier.
  • Weibel Scientific A/S, Allerød, der udvikler og producerer radarer til test og kvalificering af forsvarsmateriel, luftrumsovervågning og beskyttelse.
  • Aasted ApS, Farum, der producerer løsninger til chokolade, bageri og konditorbranchen på verdensplan.
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce