Annonce
Østjylland

Hippie-pisset virkede, tilstår skeptisk topstudent

Med et gennemsnit på 11,2 har Line Ascanius ikke nogen problemer med at komme ind på sit drømmestudie. Og hun tror selv, at snittet er blevet så højt, fordi hun har fået masser af formativ feedback frem for karakterer i de tre gymnasieår. Foto: Morten Pape

Nybagt topstudent har fået vendt skepsis til begejstring og ser ingen grund til, der skal være løbende karakterer i gymnasiet.

Odder: Line Ascanius var mildt sagt skeptisk, da hun i august 2014 fik at vide, at den naturvidenskabelige gymnasieklasse, hun skulle begynde i, var med i et forsøg, der betød, at hun kun ville få karakterer til prøver og årskarakterer.

Hippie-pis kaldte hun det forsøg, som hendes gymnasium i Odder havde trukket ned over den traditionelt set meget stræberiske y-klasse.

I dag kan hun med studenterhuen godt placeret på sit kloge hoved konstatere, at hendes skepsis blev gjort til skamme.

- Da jeg begyndte i gymnasiet, havde jeg håbet på at komme ud med et gennemsnit på 10,8, så jeg kunne komme direkte ind på medicinstudiet. Jeg blev student med et snit på 11,2, siger Line Ascanius.

Og hun er ikke i tvivl om, at det blandt andet skyldes den måde, hun og hendes klassekammerater har arbejdet på i de tre gymnasieår.

- Jeg tror ikke, jeg ville have flyttet mig så meget, hvis jeg havde fået løbende karakterer på den gamle måde, siger hun.

I stedet for karaktererne har hun og klassekammeraterne fået formativ feedback. Det har tvunget eleverne til at forholde sig til de udviklingspunkter, som læreren pegede på, når de fik opgaver tilbage.

- Hvis jeg nu fik en dansk opgave tilbage, hvor der stod, at jeg skulle arbejde med kommatering, så gjorde jeg det. På den måde er jeg blevet klogere ved at flytte mig på læring, mener Line Ascanius.

Annonce

Det har været virkelig underligt kun at få karakterer til eksamen. Vi har ligesom manglet den skriftlige feedback.

Line Ascanius, nybagt student
Frederikke Juncher Høeg (t.v.) og Line Ascanius er to af de såkaldte 12-talspiger, og de ser ikke nogen grund til at genindføre løbende karakterer i gymnasiet. Foto: Morten Pape

Individuelt fokus

Klassekammeraten Frederikke Juncher Høeg er mindst lige så begejstret for at have været en del af forsøget.

- Der har været mere fokus på den individuelle læring, der er taget mere udgangspunkt i den enkelte elev, synes hun.

Desuden har der været meget gruppearbejde, hvor eleverne har været sat sammen enten med nogle, der lavede samme type fejl eller de stik modsatte fejl.

- På den måde er vi blevet rigtig gode til at bruge hinanden, mener Frederikke Juncher Høeg.

- Vi har også brugt hinanden meget her i eksamensperioden, fordi det netop ikke har handlet om at være bedre end de andre, men om at glæde sig over de andres glæde, siger Line Ascanius.

Der er 12-taller i huerne, men det er ikke karaktererne, der har været i fokus i 3.y på Odder Gymnasium. Foto: Morten Pape

12-tals piger

2Begge piger erkender blankt, at de nok vil falde ind under begrebet 12-talspiger. De er begge meget ambitiøse med drømme om henholdsvis medicinstudiet og veterinærmedicinstudiet. Og selvom de synes, at 12-talspigernes udfordringer med perfektionisme er blevet kørt lidt op i medierne, så ved de også, at der er faldgruber, når man har det perfekte som ideal.

- Men vi er i stand til at fungere i den virkelige verden. At klare os godt i skolen, men også have det sjovt i weekenderne med vores venner, siger Line Ascanius og understreger, at der ikke er droppet nogle ud af deres klasse som resultat af et for hårdt pres eleverne imellem.

- Jeg synes, karakterfrie klasser er en rigtig god udvikling, og jeg kan ikke forestille mig, at det ikke vil gavne alle, slutter hun, inden hun og Frederikke Juncher Høgh skal med resten af 3.y på studentertur. I første omgang i løb bag vognen.

Det er nemlig en tradition, at dem, der slutter eksamen af med et 12 tal, skal løbe op af Østermarksvej.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce