Annonce
Østjylland

Huse revet ned: Aldi udvider med flere parkeringspladser på Sundvej

Husene på Sundvej 111 og 113 er fjernet, så der kan blive plads til ekstra parkeringspladser for den nærliggende Aldi. Foto: Morten Pape
To huse på Sundvej er revet ned. Den nærliggende Aldi har købt tre matrikler for at få bedre synlighed og øge antallet af p-pladser. Ortopædisk Håndskomageri er flyttet til Aarhus.

Horsens: Aldi har købt matriklerne Sundvej 111, 113 og 115, og bygningerne på to af grundene er revet ned. Her skal der anlægges ekstra parkeringspladser til Aldi-butikken på nabogrunden, oplyser dagligvarekoncernen.

- Det er en plan, vi har været undervejs med et stykke tid. Med købet af grundene får vi udvidet antallet af parkeringspladser fra de nuværende 50 til omkring 100, og vi får en større synlighed. Når man i dag kommer kørende fra øst, er butikken dækket godt ind af haver og træer, siger Jan Jørgensen, ejendoms- og udviklingschef i Aldi, Region Kolding.

Når de nye p-pladser er til rådighed i starten af juli, vil til- og frakørslen til Aldi blive flyttet længere mod øst, oplyser Jan Jørgensen.

Sundvej 115 rummer i dag restauranten Bossen og Bumsen og en benzintank, og det ændres der ikke på med Aldis køb af matriklen.

- Vi købte grundene af et dødsbo, og det var en samlet pakke. Vi har ingen særskilte planer med Sundvej 115. Planen er at sælge grunden videre, når det er muligt, siger Jan Jørgensen.

Annonce
Med købet af grundene får vi udvidet antallet af parkeringspladser fra de nuværende 50 til omkring 100, og vi får en større synlighed.

Jan Jørgensen, ejendoms- og udviklingschef, Aldi, Region Kolding

Skomager er flyttet til Aarhus

Matriklen Sundvej 113 har i 35 år huset Ortopædisk Håndskomageri. Virksomheden er nu flyttet sammen med hovedafdelingen, der ligger i Aarhus.

- Det er ikke med vores gode vilje, at vi flytter. Vi har været glade for at være i Horsens, men ejerne af ejendommen har valgt at sælge, og så er det sådan, det er, siger Ulla Vestergaard, bogholder hos Ortopædisk Håndskomageri.

- Det er jo en epoke, der er slut, og det har jeg det da ikke ret godt med, men nu er beslutningen taget. Man må også sige, at vores branche er for nedadgående. Uddannelsen er nedlagt, og det er umuligt at få folk. Derfor giver det mening at samle kræfterne i Aarhus, siger hun.

Sundvej 113 husede også Klinik for Fodterapi, der nu er flyttet til lidt længere ind mod byen, til Sundvej 101. I hvert fald for en tid, for denne bygning står også til at blive revet ned i forbindelse med den trafikale opgradering af Langmarksvej.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce