Annonce
Debat

Hvad tøver de med?

Det kan ske for dig i dag, for dit barn i morgen eller for mig i overmorgen. Spritbilister er hver eneste måned årsag til død og lemlæstelser på de danske landeveje. Det går ikke kun ud over dem selv. Helt uskyldige mennesker risikerer at blive ramt af en bilist med alkohol i blodet.

Det er derfor med nogen undren, at man kan iagttage borgerlige politikeres dansen rundt om den lunkne øl, når spørgsmålet handler om alkolåse i nye biler. SF og Socialdemokraterne har meldt klart ud.

De vil have alkohollåse i alle nye biler fra 2015 og kræver desuden, at alkohollåsen sættes i ældre biler, når de alligevel er til periodisk syn.

Regeringen derimod vil hellere vente og se. Først når en bilist én gang har mistet kørekortet på grund af spirituskørsel og vil have det igen, vil regeringen kræve, at der kommer alkolås på bilen. Hvad er det dog for et tankesæt. Las os lige se, om du kan holde loven, inden vi reagerer. Det har jo vist sig, at alt for mange ikke holder loven. Og vi kender til et system, der virker. Hvorfor så ikke bruge det?

Formanden for Færdselssikkerhedskommissionen, Venstres Karsten Nonbo fremfører, at »hvis det bliver almindeligt standardudstyr (i nye biler), vil vi selvfølgelig ikke pille det ud«. Nej, det var da ikke at håbe. Man kunne vel forvente, at netop formanden for Færdselssikkerhedskommissionen ville gå ind for ideen med alkolåse. Men sådan spiller klaveret tilsyneladende ikke. Hvorfor kan man kun gisne om.

Det kan da ikke være et spørgsmål, om indgriben i den personlige frihed. Hvis det er argumentet, er det lige lovligt langt ude.

Danskerne er faktisk i stort omfang parate til at bremse spritbilister ved hjælp af netop alkolåse. En meningsmåling i Berlingske Tidende fortæller, at 73 procent af befolkningen er »enig« eller »overvejende enig« i, at en alkolås skal være obligatorisk i alle nye biler. Det må da mane til en vis form for eftertanke blandt de borgerlige. Og forhåbentlig også hos formanden for Færdselssikkerhedskommissionen.

Politikerne er normalt ganske gode til at fornemme hvilken vej vinden blæser, når en Gallupundersøgelse rammer. Lad os håbe, at det overbevisende signal i undersøgelsen om alkolåse har gavnlig effekt.

Noget andet er så, om det overhovedet skal være tilladt at køre, når man har drukket. Forslaget fra SF og Socialdemokraterne indebærer, at alkolåsen først får effekt, hvis promillen er over 0,5. Det ville være langt lettere for både bilister og politi at administrere, hvis det overhovedet ikke var tilladt at køre bil, hvis man havde drukket. Så var der ingen tvivlstilfælde, og vejene ville være et mere sikkert sted at færdes.

Af chefredaktør Flemming Hvidtfeldt

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Mand fundet død i Aarhus Havn

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce