Annonce
AGF

Hvem skal AGF møde, hvis de træder henover Randers?

Det ser sgu meget godt ud. Kan Jens Stage og holdkammeraterne i AGF slå Randers FC over to kampe, skal de for andet år i træk spille Europa Playoff-finale. Modstanderen ligner OB eller Esxbjerg. Foto: Ernst van Norde/Ritzau Scanpix)
Fredagens pokalfinale mellem FC Midtjylland og Brøndby bliver afgørende for, hvem der bliver Mesterskabsspillets repræsentant i den Europa Playoff-finale, AGF og Randers kæmper om at avancere til.

FODBOLD: Det er for så vidt meget enkelt - og så alligevel ikke helt:

Den samlede vinder af de to kommende playoff-opgør mellem AGF og Randers FC kvalificerer sig til den såkaldte Europa Playoff-finale, hvor man enten møder nummer tre eller fire fra Mesterskabsspillet om en plads i Europa League-kvalifikationen.

Og hvordan bliver det så afgjort, hvem der kommer til at møde enten AGF eller Randers?

Det afhænger af, hvem der vinder pokalfinalen fredag, hvor Brøndby og FC Midtjylland står overfor hinanden i Parken. Men det bliver med al sandsynlighed enten OB, der lige nu ligger nummer tre eller Esbjerg på fjerdepladsen, der bliver modstanderen.

Reglerne er følgende:

Hvis pokalfinalen vindes af et hold uden for top 3 i Mesterskabsspillet - ligesom Brøndby er placeret lige nu - er det nummer tre i Superligaen, der møder vinderen af kampene mellem AGF og Randers. Som det ser ud nu: OB.

Hvis pokalfinalen vindes af et hold i top 3 - altså FC Midtjylland - er det Superligaens samlede nummer fire, der møder vinderen af AGF versus Randers. Som det ser ud nu: Esbjerg.

Det betyder, at hvis Brøndby vinder pokaltrofæet, kvalificerer de sig samtidig til Europa League-kvalifikationen, hvorfor bronzevinderne skal spille Europa Playoff-finale.

Er det FC Midtjylland, der for første gang i klubbens historie bliver pokalmestre, napper de via sejren denne plads i Europa League-kvalifikationen, selvom de med andenpladsen i Superligaen faktisk allerede er kvalificeret.

En sejr i pokalfinalen vægter dog mere end sølvmedaljerne, da man her træder senere ind i turneringen, og dermed vil FC Midtjylland skubbe deres oprindelige plads videre til den klub, der ender på tredjepladsen. Det betyder så, at nummer fire skal i Europa League-finalen, mens Brøndby i så tilfælde bliver sorteper, da de ikke får noget ud af at tabe pokalfinalen.

OB ligger inden de to sidste spillerunder på tredjepladsen med 51 point, Esbjerg er nummer fire med 50 point. Brøndby er på femtepladsen med 46 point, og har altså en reel mulighed for at spille sig ind i top fire - og dermed blive en reel modstander for enten AGF eller Randers. Det vil som minimum kræver sejre i københavnernes to sidste kampe mod FC Midtjylland og OB.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Mand fundet død i Aarhus Havn

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce