Annonce
Kultur

Koncert skal forskønne Aarhus Lufthavn

<p>Fra transitsted til selve destinationen, lyder det om koncerten, der er det første fremstød i et forsøg på at gøre Aarhus Lufthavn til et mere attraktivt sted. Arkivfoto</p>

I et forsøg på at forny lufthavnen, har man sluppet kreative kræfter løs i Tirstrup. Værket Night Is Also A Sun (Airport Suite No. 1) uforsker kvaliteterne i den mørke årstid. Lyt med torsdag.

Aarhus Lufthavn er i færd med en bemærkelsesværdig transformation.

Annonce
<p>Troels Primdahl står bag værket »Night Is Also A Sun (Airport Suite No. 1)«, der kan opleves torsdag aften i Aarhus Lufthavn. Foto: Nygaard.</p>

Kreative kræfter fra kunstens verden er nemlig sluppet løs i bygningerne i Tirstrup, omtrent 35 kilometer fra Aarhus.
På initiativ af Kim Bisgaard, tidligere leder af Godsbanen og nuværende partner i Innovation Lab, opstod ideen om at give den omkring 70 år gamle lufthavn en grundig makeover.

koncert i aarhus lufthavn

»Night Is Also A Sun (Airport Suite No. 1)« kan opleves i Aarhus Lufthavn torsdag 22. oktober kl. 20.15.
Adressen er Ny Lufthavnsvej 24, 8560 Kolind.
Billetten koster 70 kr. eller 50 kr. for studerende.
Der kører en gratis shuttlebus fra Musikhusets p-plads kl. 19.30. Den kører retur til Aarhus kl. 21.15.
Der er plads til knap 50 personer i bussen. For at sikre sig en plads: Find arrangementet på place2book.com
Troels Primdahl har komponeret værket, der fremføres af ensemblet Decoda samt trommeslageren Christian Windfeld.
Koncerten er det første fremstød i initiativet »Aarhus Lufthavn 2.0«, der har til formål at forskønne de gamle bygninger.
Bag arrangementet står AUT - Aarhus Unge Tonekunstnere.

Og siden Aarhus Lufthavn i forvejen puslede med tanker om at forskønne stedet, takkede direktør Peter Høgsberg ja til planen »Aarhus Lufthavn 2.0«
Som del af alt dette blændes der torsdag 22. oktober op for koncerten »Night Is Also A Sun (Airport Suite No. 1)«.

Ensemble fra New York

Værket er skrevet af den århusiansk/Berlin-baserede Troels Primdahl; et yngre stortalent af en komponist, instruktør og koreograf, som for nylig instruerede madoperaen »Dust« på Teater Katapult.

»Night Is Also A Sun (Airport Suite No. 1)« opføres af New York-ensemblet Decoda med gæsteoptræden af den prisvindende percussionist og trommeslager Christian Windfeld.

Om værket hedder det, at det »udforsker kvaliteterne i den mørke årstid, hvor indadvendthed og intimitet får lov at tage over.«
Og videre:

»I kontrast til lufthavnens karakter som transitsted, skaber han (Troels Primdahl, red.) en ramme for nærhed og tryghed og leder publikum gennem intense musikalske stemningsforløb. Samtidig bruger han lufthavnens arkitektur som et aktivt element i de komponerede lydlandskaber.«

Unikt fremstød

Koncerten er blevet til i et samarbejde med AUT - Aarhus Unge Tonekunstnere.
Og skal man tro arrangørerne, bliver der tale om »en unik koncertoplevelse iscenesat blandt blinkende biludlejningsreklamer og check-in skranker i lufthavnens afgangshal«.

AUT kan til næste år fejre 50 års jubilæum. Gennem alle årene har tonekunstnerne stået bag et hav af spektakulære koncerter.
Arrangementet torsdag er den første satsning i det nævnte »Aarhus Lufthavn 2.0« fremstød.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Danmark

Nederlag til styrelse: Skandalelæge må fortsætte med at omskære drengebørn

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Danmark For abonnenter

Skandalelæge sagde det var mavesyre: 11 dage senere fødte Kristine sin døde søn

Annonce