Annonce
Læserbrev

Læserbrev: Hvad gør Berlin, som Aarhus kunne inspireres af?

Jeg bliver så trist ved synet af butikker, der ikke kan klare sig. Går man på strøget i Aarhus, i midtbyen, i storcenteret, ser man den ene butik efter den anden, som har drejet nøglen om.

Den høje husleje dræber de små butikker, internethandel og store butikskæder er dræbende for vores specialbutikker og for de små butikker. Deres overlevelse i vores by ligger på et meget lille sted, hvis vi som kommune ikke gør noget.

Hvis vi som by skal fremstå som en spændende, lysende og god shoppingby – både for turister, byens borgere og for resten af landet – skal vi hjælpe byens butiksliv. Lige såvel som vi hjælper unge med at få boliger og til priser, som de kan betale, skal byrådet tage stilling til, hvordan vi kan hjælpe de små erhvervsdrivende. Vi skal se på, hvilke huslejer er rimelige for de små, kontra de store kædebutikker. Og generelt kigge på muligheder for at hjælpe.

Og her tænker jeg på alle parametre, vi skal "retænke" byen (hvor vi kunne være på bølgelængde med Berlin eller andre lækre europæiske byer). Hvad gør de, som vi kunne inspireres af?

Vi har igennem de seneste år set en kæmpe forværring af byens forretningsliv, hvilket er blevet nævnt i medierne, men der mangler handling fra politisk hold. Byrådet skal samarbejde på tværs af partierne og løse dette!

Vi skal give vores by liv og variation af muligheder for indkøb – ikke kun de store kæder, men der skal være en chance for at købe specielle varer og en mulighed for et mangfoldigt sortiment, som vi som borgere i byen kan se, mærke og prøve i en lille butik.

Ellers er det om kort tid slut med de små. Og vi vil få en by, der har mange sorte, ubeboede facader, hvor intet liv er. Og det vil være en skandale for vores by, Smilets By.

Annonce
Polly Dutschke. Privatfoto
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Blog

Er du agil nok til fremtiden?

Er du parat til fremtiden med en kampklar hjerne og følelsesmæssig agilitet? Hvis du ikke aner, hvad agil betyder, så læs med, for det er ordet, som du skal flashe i din jobansøgning og til mus-samtaler i øjeblikket. Agil er ifølge ordnet.dk afledt af at agere og betyder, at man kan agere hurtigt, let og smidigt i sine bevægelser. Mest forbinder jeg agil med hundetræning, men af for mig ubegribelige veje er det blevet oversat til, at man kan ”navigere i uvished, handle passende under pres, tage kalkulerede risici i ukendte territorier, innovere og skabe en stabil fremdrift i høj sø”, som det står på en hjemmeside, hos en af de mange konsulenter, der tilbyder at give dig en kampklar hjerne, emotionel agilitet og agil lederkompetence. Her kunne en og anden jo nok føle sig koblet af fra start. Det kan man måske også i Landbrugsstyrelsens stillingsopslag, hvor man søger en ny medarbejder i form af en agil coach og anvender ordet ”agil” 26 gange i annoncen, hvis jeg har talt rigtigt. Som så mange andre stedet rulles det agile koncept nu ud for fuld skrue, også på offentlige arbejdspladser. Det består af en række sikkert gode og brugbare metoder, der kræver mere indsigt end jeg har, men det er ifølge stillingsannoncen noget med Daily Stand-ups og en række agile ceremonier, hvilket lyder lige vel ”loge-agtigt” for mig. Indtil for nylig var det disruption, der blæste ind over det ganske land. Enhver arbejdsplads stod med risiko for at blive disruptet eller på mere lavdansk forstyrret af ”nogen”, der på grund af den globale digitale motorvej kunne udføre jobbet hurtigere, billigere og med mere individuelle services. Til konferencer gjorde forretningsfolk sig klar til kamp, når det lød fra talerstolen, at mange vil blive overflødiggjort i løbet af de næste 5-10 år. Så er der brug for disruption-eksperter, hvis ikke angstens sved skal få overtaget. Det med disruption er ved at være overstået. Altså ikke konkurrencen, men som de fleste hotte ord kan management konsulenter kun leve af dem i få sæsoner. Som fremtidsforsker lever jeg også som konsulent, og jo mere forvirring og rav i gaden nye ord kan skabe, desto bedre for mig. Når det regner på præsten, drypper det også i min biks. For som fremtidsforsker har man fokus på at vende skråen og vurdere nye ord og tendenser, og det er der heldigvis i tiltagende grad brug for. Jo mere man forstår de vigtigste megatrends og krydspresset imellem dem, jo større er chancen for ikke at blive grebet af panik og angst, også når de nye hektiske buzzword opstår. Hvad er så det næste? Det er forhåbentlig ordet ”nænsomhed” og det er ikke så blødt, som det lyder. For måske er nænsomhed den nye effektivitet? Mange af de frække ord kan hurtigt slå en hjem i utilstrækkelighedsludo, for hvem evner eller orker i virkeligheden at besidde evige kampklare agile hjerner og hjerter? I fremtiden skal vi – bedste bud – leve af innovation og udvikling blandt andet i forhold til den grønne opstilling. Derfor skal alle byde ind med sine kompetencer og betragtninger, for den gode ide respekterer ikke ledelseslag. Det kan snildt være Lise i omstillingen, der opfatter et signal fra en kunde, der kan give anledning til en bedre service fremover. En sådan åben innovation kræver, at alle tør komme med deres ideer og ikke er så stresslammede, at kreative tanker er gået i baglås. Måske skal vi i fremtiden være mere nænsomme med hinanden, ikke grine af fjollede ideer og fejl eller dømme hinanden ikke agile, bare fordi man insisterer på at nyde sin traditionelle madpakke i sine ikke-agile sutsko.

Aarhus

Pladsmangel og dårlige faciliteter: Politiet drømmer om at flytte fra Politigården

Annonce