Annonce
Debat

Læserbrev: Stop nu al den brok!

Illustration: Jens Nex

Hvor er vores kompromiser og vores samarbejde som borger i denne by?

Alt den brok og negativ retorik om færdsel og trafik kan jo ikke være godt for nogen. Kære debatdeltagere og politikere: Lad os finde de gode og konstruktive løsninger.

Vi har i vores by nogle af de klogeste mennesker i verden til at hjælpe med infrastruktur. Faktisk er vi nogle af de bedste til at finde gode løsninger. Så hvorfor brokke os, når vi kan få hjælp fra de bedste?

Vores by har vokseværk, og ja, der skal investeres i trafikken, og bygges, så alt skal tænkes ind. Men vi kan som retskafne borgere - og fordi vi gerne vil bidrage til vores fælles by - komme med nogle gode og kreative løsninger til vores arbejdsomme politikere. Så er jeg sikker på, at vi alle bliver lidt gladere og positive i vores tilgang til infrastrukturen, bygninger og trafikken i Aarhus.

Vi er et land, hvor fællesskab og fælles bidrag er vores opgave til samfundet. Så kære medborgere, lad os slå følgeskab med vores by og bidrage.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus For abonnenter

Voldsomme protester: Forældre i Åbyhøj truer med at forlade lokal skole

Annonce