Annonce
Læserbrev

Læserbrev: Storebæltsbroens milliardoverskud kan eventuelt bruges til at udvide E45

Storebæltsbroen kan præsentere kæmpe overskud år efter år på godt og vel to milliarder kroner. En del af disse mange penge kan eventuelt gå til at udvide E45. Broen er jo finansieret, og overskuddet forsætter formentlig.

FDM mener, at det skal komme brugerne til gode, og vi skal sænke prisen. Det vil også komme bilisterne og brugerne til gode at få udvidet E45, som er meget påkrævende, og især også for erhvervslivet, som bidrager betydeligt til det flotte overskud. Kødannelse koster erhvervslivet store summer. Og samtidig er det meget forurenede i CO2.

Man kunne også tænke sig en fordelingsnøgle. Hvor en fjerdedel bruges til at nedbringe gælden hurtigere, halvdelen til udvidelse af E45 og en fjerdedel bruges på vores øvrige vejnet og en eventuel nedsættelse af broafgiften.

E45 tilsander i morgentimerne og ligeledes om eftermiddagen, så det er en tvingende nødvendighed at få udvidet E45. Hvis ikke man som bilist kan komme frem og nå Storebæltsbroen på en rimelig tid, vil nogen begynde at finde alternative rejseformer, og det kan få indflydelse på overskuddet fremover.

Det vil være et fantastisk tiltag, at man her og nu gik i gang med at få udvidet E45 til minimum tre spor. Fra Randers til Vejle og selvfølgelig også over Fyn. Det kunne også være i Storebæltsbroens interesse.

Stort set alle partier her op til folketingsvalget stor i kø for at fortælle vælgerne, at de ville udvide E45. Nu har vi så fået en indtægtskilde til at finansiere en udvidelse af E45, nu kan partierne meddele vælgerne, at det man lovede, før valget, står også ved magt efter valget. Det må da være en win-win-situation for alle politikere.

Dette overskud vil formentlig forsætte de næste mange år, så vi også andre steder kan få ordnet et træt vejnet i Danmark, det trænger vi hårdt til.

Annonce
Knud Mathiesen. Pressefoto
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

Annonce