Annonce
Østjylland

LA-næstformand forlader partiet: Samuelsens kontor var den sidste dråbe

Jan Oksfeldt Jonasen har meldt sig ud af Liberal Alliance. Arkivfoto

Odder: Næstformanden for Liberal Alliances afdeling i Odder, Jan Oksfeldt Jonasen, har forladt partiet. Han er blandt andet utilfreds med, at partiformand og udenrigsminister Anders Samuelsen har brugt 340.000 kroner på at nyindrette ministerkontoret.

- Kontoret var bare lige dråben, der fik det til at flyde over. Den endelige beslutning blev taget i går (onsdag, red.). Det der regerings-noget duer ikke for mig. Jeg er blevet mere liberal med tiden, og det går den modsatte vej, når man er tvunget til at sidde i regering, siger Jan Oksfeldt Jonasen.

Onsdag var dagen, da Politiken bragte historien om, at udenrigsminister Anders Samuelsen har købt borde, stole, reoler og andet inventar til sit kontor. Men Jan Oksfeldt Jonasen har længe følt, at partiet var på en forkert kurs.

- Jeg har gået og overvejet det her i lang tid. Der bliver taget alt for mange dårlige beslutning. Jeg stillede op til kommunalvalget, og vi bliver konfronteret med, hvad de gør på Christiansborg. Så skal man forsvare de beslutninger, og når jeg ikke selv kan stå inde for dem, bliver det problematisk. Burkaforbud, tiggerlov og sådan nogle ting vil jeg slet ikke forsvare, siger Jan Oksfeldt Jonasen.

Annonce

MF'er har fundet ny kreds

Ved sidste valg blev Carsten Bach fra Galten valgt ind i Folketinget for Liberal Alliance. Han blev valgt ind for Skanderborg-kredsen, men det bliver han ikke ved det kommende valg. Carsten Bach er nemlig blevet partiets spidskandidat på Fyn. Her afløser han undervisningsminister Merete Riisager, som ikke genopstiller.

Skanderborg-kredsen er en del af Østjyllands Storkreds, og her bliver transportminister Ole Birk Olesen spidskandidat i alle kredse.

Vil råbe fra sidelinjen

Den tidligere næstformand er administrator på Facebook-gruppen Odder Politik, og det fortsætter han med. Siden handler om lokal politik, og Jan Oksfeldt Jonasen kommenterer også selv sager og emner.

- Jeg kommer ikke selv til at deltage i partipolitik igen. Så vil jeg hellere stå på sidelinjen og råbe, siger han.

Formanden for Liberal Alliances afdeling i Odder, Henrik Morbjerg, er blevet orienteret om beslutningen.

- Det er hans beslutning. Det respekterer jeg, og så må vi videre. Det kommer ikke som en voldsom overraskelse. Jan har nogle gange haft nogle holdninger, der ligger lidt længere ude en Liberal Alliance. Nogle mere ultraliberale holdninger. Men jeg er lidt ked at af det, for han var et aktiv, siger Henrik Morbjerg.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce