En genåbning af Stilling Station er en investering i fremtiden. Det vil betyde gunstige vilkår for virksomhederne i Stilling til at fortsætte deres vækst, og vil være en klar satsning på kollektiv miljøvenlig transport.
Motorvejen E45 og morgen/aften bilkøer i Stilling krydset ved skolen vil blive aflastet.
Stilling Station skal genåbnes hurtigst muligt, og et konkret initiativ må komme fra Skanderborg Byråd.
I en samtale med transportordfører Kristian Phil Lorentzen, blev det oplyst at partier i folketinget barsler med en Midtjysk tog-ring.
En tog-ring i det midtjyske kan være en realitet, når kontraktaftalen med Arriva udløber 2017.
Skanderborg Kommune må i gang med at få undersøgt grundlaget for genåbning af Stilling Station.
En evt. midtjysk togring uden stop i f.eks. Stilling vil være katastrofalt for lokalområdet, hvor der er en stor befolkningstilvækst og hvor nye industriarealer er ved at blive etableret.
Letbanen fra Aarhus til Skanderborg koster 500 millioner og Kristian Phil oplyste, at Skanderborg Kommune selv skal afholde udgifterne - hvilket gør banen helt urealistisk.
Vi må satse på de eksisterende lokale banelegemer og argumentere overfor Transportministeriet, at toget også skal stoppe på Stilling Station.
Venstre har stillet forslag om frigivelse af midler til dokumentation for genåbning af Stilling Station til byrådsmødet 25. februar.
For almindelige borgere virker det forkert, at man i en tid med fortsat fokus på miljøet og opprioritering af den offentlige trafik, ikke kan anvende et skinnenet, hvor togene allerede drøner frem og tilbage.
Lad os få forkortet rejsetiden til Aarhus. Lettet presset på vejene. Hjulpet miljøet og byens virksomheder.
Lad os få genåbnet Stilling Station!