Annonce
Østjylland

Landsretten gentager straf i uhyggelig voldtægtssag fra Allingåbro: Teenagepige holdt fanget og mishandlet

Det var i kælderen i dette hus lige uden for Allingåbro, at en 18-årig kvinde sidste år måtte udstå en nat med frihedsberøvelse, mishandling og voldtægt. Nu har sagen nået sin afslutning. Arkivfoto: Mathias Fredslund Hansen
23-årige Miquel Vitor Manuel Da Costa Simões har fået stadfæstet sin dom på tre års fængsel i en grov voldtægtssag, der fandt sted i Allingåbro i august 2018.

Allingåbro: En særdeles grov voldtægtssag fra Allingåbro ser nu ud til at have fået sin endelige afslutning. Det står klart, efter Vestre Landsret i denne uge har afsagt dom i den sidste af de to ankesager, som blev affødt af en byretsdom i retten i Randers i april i år.

Her blev tre mænd - 26-årige Ranush Chokes, 22-årige Miquel Vitor Manuel Da Costa Simões, en 17-årig dreng der fortsat er beskyttet af navneforbud - samt en 25-årig kvinde, Michelle Henriette Bitsch Sørensen, idømt fængselsstraffe for deres medvirken i et voldsomt overfald, hvor en 18-årig kvinde blev frihedsberøvet, voldtaget og udsat for særdeles grov vold af forskellig art i et hus lige uden for Allingåbro.

Alle fire blev dømt skyldige i voldtægt, andet seksuelt forhold end samleje, grov vold, frihedsberøvelse, trusler og vidnetrusler, men straffen til de dømte var forskellig og blev blandt vurderet ud fra, hvor aktive de var under mishandlingen.

Annonce

Ville frikendes for voldtægt

I byretten blev Miquel Vitor Manuel Da Costa Simões idømt en fængselsdom på tre år. En dom han straks ankede til landsretten med krav om frifindelse, selvom han i sin forklaring havde erkendt at have slået den 18-årige kvinde med flad hånd og truet hende.

Men nu har Vestre Landsret altså stadfæstet den dom, som den nu 23-årige mand fik i byretten.

Det skete til trods for, at hans forsvarsadvokat, Jakob Buch-Jepsen, havde argumenteret for en frifindelse for forholdene omkring voldtægt og andet seksuelt forhold end samvær, hvorfor straffen for de øvrige skulle nedsættes til under to år. Alternativt argumenterede forsvareren for en nedsættelse af den samlede straf for alle forhold til 2-2,5 års fængsel.

Tilfreds anklager

Til gengæld fik anklager Jeanni Andreeva fra Statsadvokaten heller ikke sit ønske om en skærpelse af straffen fra byretten opfyldt. Men det fik hende ikke til at ærgre sig over sagens udfald.

- Tre års fængsel er for mig at se et passende niveau. Det er en hård dom, som lever op til de ønsker, man har haft fra lovgivers side i forhold til voldtægt, vold og vold med anvendelse af kniv, siger Jeanni Andreeva om dommen.

I juli stadfæstede Vestre Landsret også dommen på 5 et halvt års fængsel til Michelle Henriette Bitsch Sørensen. Det skete, efter hun havde forsøgt at blive frikendt – eller som minimum få ændret sin fængselsdom til i stedet at blive en behandlingsdom.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce