Annonce
Sport

Liverpool forlænger med angriber med vigtige mål i støvlerne

Antonin Thuillier/Ritzau Scanpix
Den belgiske angriber Divock Origi scorede flere afgørende mål for Liverpool i slutfasen af sidste sæson.

Matchvinder i Merseyside-derbyet mod Everton, afgørende mål i comebacket mod FC Barcelona i Champions League-semifinalen og en scoring i Champions League-finalen mod Tottenham.

Den belgiske angriber Divock Origi var manden bag en række vigtige mål i slutfasen af sidste sæson for Liverpool, der sluttede sæsonen som toer i Premier League, mens det blev til triumf i Champions League.

Det har sikret Origi en ny kontrakt i Liverpool. Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Der er tale om en kontrakt på flere år, men der oplyses ikke, hvor lang den er.

- Jeg blev en mand i denne klub. Jeg kom til, da jeg var 19 år, siger den i dag 24-årige Origi til klubbens hjemmeside.

- Vi er fortsat unge, så der er fortsat en masse potentiale i gruppen af spillere. Jeg har det bare sjovt i træning og på banen. Det er vigtige faktorer som spiller, siger Origi.

Han kom til Liverpool i 2014 fra franske Lille på en femårig kontrakt, og det er blevet til 28 mål i 98 kampe for klubben.

I den periode har han været udlejet to gange. Han var en sæson i Lille og en sæson i tyske Wolfsburg. Desuden har flere skader drillet angriberens karriere i Liverpool.

Origi er i Liverpool oftest reserve for klubbens stjernetrio i front bestående af Sadio Mané, Mohamed Salah og Roberto Firmino.

Liverpool-manager Jürgen Klopp kalder den nye kontrakt for en win-win-situation.

- I forhold til alder er det en vigtig kontrakt for ham og for os. Det bliver en vigtig rolle, han får for os i næste sæson, siger Klopp til hjemmesiden.

Her skal Liverpool forsøge at fravriste Manchester City det engelske mesterskab.

/ritzau/

Annonce
Læs Liverpools pressemeddelelse om kontrakten
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Østjylland

Trods forsinkelser og aflysninger: Friske tal viser stor stigning i letbanens passagertal

Aarhus

Uvending på motorvej, frontalt sammenstød og en tur i plejehjemmets rækværk: 38-årig fra Brabrand skal i fængsel for hasarderet kørsel

Blog

Er du agil nok til fremtiden?

Er du parat til fremtiden med en kampklar hjerne og følelsesmæssig agilitet? Hvis du ikke aner, hvad agil betyder, så læs med, for det er ordet, som du skal flashe i din jobansøgning og til mus-samtaler i øjeblikket. Agil er ifølge ordnet.dk afledt af at agere og betyder, at man kan agere hurtigt, let og smidigt i sine bevægelser. Mest forbinder jeg agil med hundetræning, men af for mig ubegribelige veje er det blevet oversat til, at man kan ”navigere i uvished, handle passende under pres, tage kalkulerede risici i ukendte territorier, innovere og skabe en stabil fremdrift i høj sø”, som det står på en hjemmeside, hos en af de mange konsulenter, der tilbyder at give dig en kampklar hjerne, emotionel agilitet og agil lederkompetence. Her kunne en og anden jo nok føle sig koblet af fra start. Det kan man måske også i Landbrugsstyrelsens stillingsopslag, hvor man søger en ny medarbejder i form af en agil coach og anvender ordet ”agil” 26 gange i annoncen, hvis jeg har talt rigtigt. Som så mange andre stedet rulles det agile koncept nu ud for fuld skrue, også på offentlige arbejdspladser. Det består af en række sikkert gode og brugbare metoder, der kræver mere indsigt end jeg har, men det er ifølge stillingsannoncen noget med Daily Stand-ups og en række agile ceremonier, hvilket lyder lige vel ”loge-agtigt” for mig. Indtil for nylig var det disruption, der blæste ind over det ganske land. Enhver arbejdsplads stod med risiko for at blive disruptet eller på mere lavdansk forstyrret af ”nogen”, der på grund af den globale digitale motorvej kunne udføre jobbet hurtigere, billigere og med mere individuelle services. Til konferencer gjorde forretningsfolk sig klar til kamp, når det lød fra talerstolen, at mange vil blive overflødiggjort i løbet af de næste 5-10 år. Så er der brug for disruption-eksperter, hvis ikke angstens sved skal få overtaget. Det med disruption er ved at være overstået. Altså ikke konkurrencen, men som de fleste hotte ord kan management konsulenter kun leve af dem i få sæsoner. Som fremtidsforsker lever jeg også som konsulent, og jo mere forvirring og rav i gaden nye ord kan skabe, desto bedre for mig. Når det regner på præsten, drypper det også i min biks. For som fremtidsforsker har man fokus på at vende skråen og vurdere nye ord og tendenser, og det er der heldigvis i tiltagende grad brug for. Jo mere man forstår de vigtigste megatrends og krydspresset imellem dem, jo større er chancen for ikke at blive grebet af panik og angst, også når de nye hektiske buzzword opstår. Hvad er så det næste? Det er forhåbentlig ordet ”nænsomhed” og det er ikke så blødt, som det lyder. For måske er nænsomhed den nye effektivitet? Mange af de frække ord kan hurtigt slå en hjem i utilstrækkelighedsludo, for hvem evner eller orker i virkeligheden at besidde evige kampklare agile hjerner og hjerter? I fremtiden skal vi – bedste bud – leve af innovation og udvikling blandt andet i forhold til den grønne opstilling. Derfor skal alle byde ind med sine kompetencer og betragtninger, for den gode ide respekterer ikke ledelseslag. Det kan snildt være Lise i omstillingen, der opfatter et signal fra en kunde, der kan give anledning til en bedre service fremover. En sådan åben innovation kræver, at alle tør komme med deres ideer og ikke er så stresslammede, at kreative tanker er gået i baglås. Måske skal vi i fremtiden være mere nænsomme med hinanden, ikke grine af fjollede ideer og fejl eller dømme hinanden ikke agile, bare fordi man insisterer på at nyde sin traditionelle madpakke i sine ikke-agile sutsko.

Aarhus

SF og Alternativet vil indføre betalingsring for bilister i Aarhus: - Vi bliver nødt til at bruge både pisk og gulerod

Aarhus

Teenager stak af fra dyr taxiregning: Mobilnummer afslørede hans identitet

Annonce