Annonce
Østjylland

44 års klubarbejde slut: Dykkerklub er lukket og slukket

For næsten 10 år siden havde Dykkerklubben Vandhundene langt flere medlemmer og tog jævnligt på dykkerture. Det er slut nu, hvor klubben lukker ned. Billedet her stammer fra 2010. Arkivfoto: Murat Polat
Vandhundene med base i Odder Kommune har nedlagt sig selv og foræret sine to både til Hou Maritime Idrætsefterskole og Fridykkerklubben Havodderen.

Odder: Det var ikke nødvendigt at booke et stort lokale, da den lokale dykkerklub Vandhundene onsdag eftermiddag nedlagde sig selv. For til slut var der kun tre medlemmer.

Dermed er 44 års klubarbejde slut for blandt andre Ryan Moric og hans søn Sonny Moric. Sønnen startede i klubben som 12-årig, og de sidste 10 år har han selv siddet i formandsstolen.

- Vi ved ikke rigtig, hvorfor interessen for at dykke er svundet ind i de senere år. Måske fordi folk i dag køber en rejse og tager på dykkerferie i stedet. Men når nu det er sådan, så tager vi konsekvensen og lukker, siger Ryan Moric, der husker, at der i klubbens velmagtsdage var hele 250 medlemmer. Blandt andre har klubben opfostret en af verdens mest kendte fridykkere Stig Åvall Severinsen.

Annonce

Giver både væk

Nedlæggelsen af Dykkerklubben Vandhundene sker ikke uden mange overvejelser. Blandt andet lavede medlemmerne i 2017 en redningsplan, der skulle skaffe dem nye medlemmer. For at gøre et medlemskab mere attraktivt skød de resterende medlemmer hver især 3500 kroner i klubben, så klubbens to både kunne blive sat i stand. Men heller ikke det hjalp.

- Så nu smider vi håndklædet i ringen og forærer vores både til andre, som kan få glæde af dem. Ganske som der står i vores vedtægter, fortæller Ryan Moric, der onsdag var med, da Hou Maritime Idrætsefterskole, som har oprettet en dykkerlinje, fik den største båd Vandhunden, en kompressor samt en kuffert med redningsudstyr. En noget mindre gummibåd blev givet til den nye lokale fridykkerklub Havodderen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Blog

Blog: Kampen om Kongelunden

Hvor mange af Aarhus´ byrådspolitikere har fri adgang til AGF´s kampe? I og for sig et ret ukompliceret spørgsmål at få besvaret, ikke? Så jeg sendte i god tro en mail til kommunaldirektøren for Aarhus kommune. Der skete ikke det store. En kommunaldirektør har mange vigtige sager at tage sig af, så håbet var vel bare, at det lille ”?” var sendt nedad. Nå, ja! Nu skal man jo ikke komme med udokumenterede påstande, end ikke i en blog, der står for tastaturantens egen regning. Samme mail, men nu i ny retning: Kulturrådmanden og pressechefen. Her var der hul igennem. Pressechefen replicerede: ”Det er byrådsservice i Borgmesterens Afdeling, der kan svare på dette. Jeg tillader mig derfor at sende spørgsmålet videre til dem”. Den mail var fra d.4. november. Åbenbart er det en større sag for byrådsservice at servicere. Jeg troede i min indgroede naivitet, at man ”vidste sådan noget”. Men det gør man ikke, eller måske man ikke ønsker at oplyse om det! Jeg mener blot, byrådspolitikere får honorar for deres arbejde, inkl. en som bekendt ret favorabel orlovsordning. Så burde det ikke være god skik og brug, at alle ”frynsegoderne” også er offentligt kendte. Nu synes jeg jo ikke, at kulturrådmanden skal betale entré for at klippe snoren til åbningen af et nyt hus i den gamle by. Men der er vel andre ”gratis adgange”, som ikke så indlysende. Det er lykkedes mig én (og sikkert sidste) gang at få fedtet mig ind i VIP-loungen uden at slippe en slante, som det hed dengang AIA, var store i århusiansk fodbold. Og derinde, på ryggen af de gamle stadionhaller og med store panoramavinduer ud mod banen, åbner sig en ny verden, ukendt for den, der er vant til at snige sig ind gennem tælleapparaterne med sin selvfinansierede billet og reservationen til et af de solblegede, fesengrønne plasticsæder. Herinde i varmen er der bløde sæder, mad, snacks og drikkevarer. Rundt om bordene sidder i fortrolig snak adskillige kendte, nogle blot lokale koryfæer, andre med genkendelsesfaktor uden for kommunegrænsen. I min egen beklemte, ubekvemme ukendthed er udvejen at få hamstret en sodavand og hilse på serveringspersonalet, som er lige så ukendte, som jeg er. Men her sidder de altså. Forretningsfolk, sponsorer, popmusikere, gamle fodboldstjerner, klubbosserne, deres håndlangere og minsandten også nogle af byens betroede politikere. Gad vide, hvad de taler om? Dagens kamp? Måske, men ifølge en af mine døtres speciale om beslutningsprocesser i det offentlige regi foregår de ofte ved kaffemaskinen, uformelt, uforpligtende, uden for referat. Befinder jeg mig i en VIP-lobby, hvor trafikken går den modsatte vej? Hvor de indflydelsesrige og beslutningstagerne er inviteret ind på lobbyisternes slagmark på en fri ”transfer” eller? Et par timer inden AGF-Brøndby-kampen (på trods af løbebanen, eller måske mere på grund af en kompetent, no-nonsense-træner vandt AGF fortjent 2-1) mødte jeg bag stadion en af kvarterets beboere, som hilste venligt og lettere indigneret spurgte mig, hvad jeg syntes om stadion-planerne med væddeløbsbanens inddragelse etc. Opildnet af min lydhørhed skosede hun de sammenspiste, teflonbelagte, socialdemokratiske cand.scient.pol-drenge, som åbenbart er Aarhus´ nye herskende klasse. Hvis de vil have projektet gennemført, får de deres vilje! Men så slemt bliver det bare ikke. Når pengestærke, gavmilde givere kan give kommunen 500 millioner kroner til at ”løfte” hele området med Friheden, Stadion, Arenaen, JVB, skovene og Mindeparken, og vel at mærke uden at plastre til med boliger på væddeløbsbanen, så ånder alt idyl. Der er dog et andet men: AGF-direktør Jakob Nielsens ønskestadion koster alene 400 millioner kroner. Det giver jo ikke mange midler til et fuldblods atletikstadion, løsning af det evigt tilbagevendende trafikale kaos (der bliver endnu værre med Mols-linjens flytning) og så det helt indlysende behov, Aarhus har: Den store, indendørs multiarena, der kan matche Københavns royale arena og Hernings "Boksen", og som vil være en langt bedre investering for kommunen end et nyt stadion.

Aarhus

Tivoli Friheden vil bygge en ny scene

Annonce