Annonce
Aarhus

Madanmeldelse: På date hos Mefisto-djævelen

<p>Hurtigt fornemmer man, at Mefisto er et spisested, der hviler godt i sig selv. De mange års erfaring har gjort, at man har fundet en opskrift, der fungerer og dermed også udstråler den selvtillid, der hører med. Foto: Flemming Krogh</p>

Mefisto i det centrale Aarhus serverer fisk og skaldyr med stort overskud og erfaringens ro.

Man skal bestemt ikke altid bedømme et spisested på dets navn. Trods hverken en maritim beliggenhed eller et »vandet« navn er Restaurant Mefisto på Volden i det centrale Aarhus en yderst habil fiske- og skaldyrsrestaurant.
Annonce
<p>Man skal bestemt ikke altid bedømme et spisested på dets navn. Trods hverken en maritim beliggenhed eller et »vandet« navn er Restaurant Mefisto på Volden i det centrale Aarhus en yderst habil fiske- og skaldyrsrestaurant. Foto: Flemming Krogh</p>
For nylig modtog det godt tyve år gamle spisested da også anerkendelse i form af en nominering til årets bedste fiskerestaurant af Den Danske Spiseguide. Vi troppede op den sidste aften i festugen for at teste, om der var noget om snakken.
<p>Der var enkelte »svipsere« undervejs, men flere af ankerne kan diskuteres rent smagsmæssigt, så vi er ikke i tvivl om, at Mefisto fortjener fire fladfisk i form af fire stjerner. I denne dom skal også nævnes, at vi med en pris på blot 1545 kroner befinder os i et meget rimeligt prisleje. Foto: Flemming Krogh</p>

Ingen dovenskab her

Hurtigt fornemmer man, at Mefisto er et spisested, der hviler godt i sig selv. De mange års erfaring har gjort, at man har fundet en opskrift, der fungerer og dermed også udstråler den selvtillid, der hører med.
<p>En rigtig nede-på-jorden-servering får man hos Mefisto. Foto: Flemming Krogh</p>
Dette kan jo godt afstedkomme, at man hviler rigeligt på laurbærrene og bliver en anelse doven, men dette er ingenlunde tilfældet hos Mefisto. Her tager man fortsat kunsten at servere et måltid mad alvorligt.
Aftenkortet emmer fortrinsvist af fisk og skaldyr, men der har da også både sneget sig en carpaccio samt en oksekødshovedret ind blandt havets dyr. Der kan både vælges a la carte-retter samt Mefisto Menu, der består af fire retter med mulighed for vinmenu. Mens jeg blev fristet af de gode valgmuligheder i a la carte-udvalget, landede min kære medspiserinde på Mefisto-menuen. Heldigvis var der god forståelse hos serveringen for vores præferencer, hvorfor køkkenet gjorde et godt stykke arbejde med at koordinere retternes ankomsttid.

Superb suppe

Inden første servering ankom, fik vi en kurv med brød og en skål med aioli. Den cremede hvidløgs-mayo var dejlig let i smagen og havde blot et strejf af hvidløg.
Brødet var godkendt om end en anelse kedsommeligt og konventionelt. Første anretning i Mefisto-menuen var en superb suppe med masser af persillesmag ledsaget af et stykke kuller. Fisken havde måske nok fået til den gode side, men suppen var glimrende; dyb i smagen og med masser af karakter.
Mens der blev slubret suppe på den ene side af bordet, indtog jeg et væld af fint tilberedte muslinger, der havde mæsket sig med et væld af urter og akkompagneret af en yderst smagfuld bouillon var der tale om en aldeles fornem start på måltidet. I øvrigt dejligt at muslinger og bouillon blev serveret hver for sig.
Mens min kompagnon havde valgt vinmenuen, der lagde ud med et glas toscansk hvidvin, fik jeg på anbefaling af den rolige og vidende tjener serveret et glas østrigsk riesling fra Stagård, en yderst let og frisk sag.

Sensommerens sidste vers

Egentlig skulle jeg enten spise resten af mine muslinger eller sidde stille, mens min kompagnon indtog sin mellemret, men jeg kunne ikke dy mig og endte med at bestille et fad håndpillede rejer med dertilhørende mayo, brioche og citron. Det fortrød jeg bestemt ikke.
Rejerne var meget flotte og gode i smagen. Jeg havde dog foretrukket noget andet brød end brioche, der blev lige lovlig fed og blød i teksturen. Min kompagnon måtte også lige justere smagsløgene, da hun indtog sin mellemret i form af hummer, der vistnok befandt sig sammen med noget brissel i en variation af kål og dild. Helhedsindtrykket i den ret var til den tunge og rigeligt kvalme side, men der er måske tale om en »acquired taste«?
Så blev det hovedretstid og dermed skiltes vores veje. Min kompagnon gik oksevejen og fik serveret et stykke oksefilet, som var til den røde side i forhold til hendes smag. Garniture af bagte løg og en heftig sauce gjorde retten mørk, ja måske næsten for mørk til denne fine sensommeraften.
Også efterårets strejf satte spor i min fiske-hovedret, der var en aldeles glimrende tilberedt pighvar flankeret af en større potpourri svampe, revet trøffel samt kraftig hummersauce. Kartoflerne, der kom i en skål for sig, var desværre lidt kedelige i biddet.
Retten var solid og bastant, som man sjældent oplever en fiskeret kan være det, men jeg synes egentlig, at den mestendels var et behageligt selskab. Og da egentlig også rart at opleve, at fisk godt kan være noget andet end lethed og blide antydninger.
Jeg fortsatte i øvrigt med samme vin som til rejerne, en yderst drikkevenlig PouillyFume Villa Paulus 2015, mens min kompagnon fik en heftig Côtes du Rhône-vin fra Domaine de Seminaire, der gik godt til oksen.

Med punktum fra Rheingau

Efter at have indtaget hele to forretter måtte jeg springe desserten over og sneg mig i stedet til at smage min kompagnons ostetallerken.
Her var der tre fint tempererede stykker danske oste, henholdsvis en Røde Kristian, et stykke Høost samt en Blå Kornblomst, som fik selskab af lidt rugkiks og et par svesker.
En rigtig nede-på-jorden-servering som dog fungerede fint efter hensigten og som blev matchet fornemt af en meget lækker dessertvin fra producenten J. Bäumer i Rheingau. Et behageligt punktum for et langt hen af vejen vellykket måltid.
Der var enkelte »svipsere« undervejs, men flere af ankerne kan diskuteres rent smagsmæssigt, så vi er ikke i tvivl om, at Mefisto fortjener fire fladfisk i form af fire stjerner. I denne dom skal også nævnes, at vi med en pris på blot 1545 kroner befinder os i et meget rimeligt prisleje.

Fakta: Mefisto Restaurant og Vinstue

Adresse: Volden 28, 8000 Aarhus C
Telefon: 86 13 18 13
Web: www.mefisto.dk
Åbningstider: Alle dage, kl. 10.00-00.00
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce