Annonce
Mindeord

Mindeord: Farvel til en stor AGF-personlighed

Ole Raundahl fotograferet i kamp for AGF i 1962. Privatfoto

Steffen Olesen, fodboldformand i AGF, skriver mindeord om Ole Raundahl, Tranbjerg, der efter længere tids sygdom døde tirsdag 8. oktober, 83 år gammel:

Med Ole Raundahls død har AGF sagt farvel til en af de helt store personligheder i klubbens 139-årige historie. Ole blev en af de bedste håndboldspillere, klubben har haft. Kom på landsholdet 15 gange, vandt tre danske mesterskaber, en pokaltitel, spillede 284 divisionskampe på AGF's bedste hold og meget, meget mere. Hovedbestyrelsesmedlem i AGF gennem mere end 10 år med ansvaret for klubbens store baneanlæg i Fredensvang.

Den lange tømrer fra De Mezas Vej videreuddannede sig til ingeniør og etablerede sammen med en anden AGF'er, Svend Erik Jørgensen, det rådgivende ingeniørfirma Raundahl og Jørgensen I/S.

Efter mange år som selvstændig var Ole i nogle år vurderingsmand hos BRF og sidenhen en fremtrædende chef i Søren Jensen Rådgivende Ingeniørfirma A/S, hvor han virkede helt frem til sin pensionering som 70-årig i 2006.

Ole blev gift med Birthe for over 60 år siden og byggede selv familiens villa på Spicavej - blot et langt udspark fra bane 1 på AGF's anlæg på den anden side af Jyllands Allé. Sønnerne Søren og Carsten kom til i 1962 og 1965 og blev undertegnedes nærmeste kammerater i et langt liv i AGF, der i sagens natur tog sin start nærmest fra fødslen.

Vores fædre vandt hæder, ære og berømmelse til AGF med danske mesterskaber, pokaltriumfer og landskampe på stribe og opnåede alt, hvad man kunne i dansk idræt, i landets to største idrætsgrene, fodbold og håndbold, fra midten af 1950'erne og 10 år frem. Hvad de selvfølgelig benyttede enhver lejlighed til at minde os børn om sidenhen.

Og der var masser af lejligheder, for det Raundahl'ske spisebord på Spicavej blev omdrejningspunktet for en hel generation af sportsfolk fra AGF. Vort andet klubhus. For mig personligt blev det også mit andet barndomshjem, og det var her, jeg i sin tid nød mit livs første glas rødvin, og da huset stadig er i familiens eje, bliver det med sikkerhed også her, jeg drikker det sidste. Det vil i øvrigt også være helt i Oles ånd.

På Spicavej kom vi unge altid i første række. Ole byggede til i stor stil, så der både blev plads til bordtennisbord og masser af plads til os børn at boltre os på - herunder også indrettet værelser med plads til overnattende gæster.

De absolutte højdepunkter var de uforglemmelige lørdagsaftener op gennem 1970'erne og 1980'erne, hvor mor Birthe serverede fondue, mens vi andres bidrag til festen var en uophørlig trang til sang – herunder altid Loch Lomond - til langt ud på natten, godt hjulpet godt på vej, når Ole satte sig ved klaveret med en cognac til kaffen.

Der var ingen smalle steder i et bemærkelsesværdigt intenst familieliv, hvor jeg med en glæde, der den dag i dag er ubeskrivelig, blev en integreret del af det hele – som den tredje søn. Ole førte an, også som pilot i privatfly, når vi skulle have en oplevelse ud over det sædvanlige i København eller andre steder, hvor han kunne lande Cesna'en.

Med en kærlighed, der rakte til himlen, var Ole i sit es, når den store vennekreds, familien, og vi unge var på besøg. Med sin lette gang på jord, humor og enorme gæstfri- og gavmildhed blev han det naturlige midtpunkt i alverdens glædesstunder, som jeg vil huske tilbage på med stolthed til mine dages ende.

Ole var en knusende dygtig ingeniør og et gennemført ordentligt menneske med et format, som kun bliver de færreste forundt.

Tak for alt - min elskede reservefar!

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus For abonnenter

Med specialpatruljen i nattelivet: - De kriminelle kender os. På en vagt handler det om, hvem der først spotter hinanden   

Blog

Er du agil nok til fremtiden?

Er du parat til fremtiden med en kampklar hjerne og følelsesmæssig agilitet? Hvis du ikke aner, hvad agil betyder, så læs med, for det er ordet, som du skal flashe i din jobansøgning og til mus-samtaler i øjeblikket. Agil er ifølge ordnet.dk afledt af at agere og betyder, at man kan agere hurtigt, let og smidigt i sine bevægelser. Mest forbinder jeg agil med hundetræning, men af for mig ubegribelige veje er det blevet oversat til, at man kan ”navigere i uvished, handle passende under pres, tage kalkulerede risici i ukendte territorier, innovere og skabe en stabil fremdrift i høj sø”, som det står på en hjemmeside, hos en af de mange konsulenter, der tilbyder at give dig en kampklar hjerne, emotionel agilitet og agil lederkompetence. Her kunne en og anden jo nok føle sig koblet af fra start. Det kan man måske også i Landbrugsstyrelsens stillingsopslag, hvor man søger en ny medarbejder i form af en agil coach og anvender ordet ”agil” 26 gange i annoncen, hvis jeg har talt rigtigt. Som så mange andre stedet rulles det agile koncept nu ud for fuld skrue, også på offentlige arbejdspladser. Det består af en række sikkert gode og brugbare metoder, der kræver mere indsigt end jeg har, men det er ifølge stillingsannoncen noget med Daily Stand-ups og en række agile ceremonier, hvilket lyder lige vel ”loge-agtigt” for mig. Indtil for nylig var det disruption, der blæste ind over det ganske land. Enhver arbejdsplads stod med risiko for at blive disruptet eller på mere lavdansk forstyrret af ”nogen”, der på grund af den globale digitale motorvej kunne udføre jobbet hurtigere, billigere og med mere individuelle services. Til konferencer gjorde forretningsfolk sig klar til kamp, når det lød fra talerstolen, at mange vil blive overflødiggjort i løbet af de næste 5-10 år. Så er der brug for disruption-eksperter, hvis ikke angstens sved skal få overtaget. Det med disruption er ved at være overstået. Altså ikke konkurrencen, men som de fleste hotte ord kan management konsulenter kun leve af dem i få sæsoner. Som fremtidsforsker lever jeg også som konsulent, og jo mere forvirring og rav i gaden nye ord kan skabe, desto bedre for mig. Når det regner på præsten, drypper det også i min biks. For som fremtidsforsker har man fokus på at vende skråen og vurdere nye ord og tendenser, og det er der heldigvis i tiltagende grad brug for. Jo mere man forstår de vigtigste megatrends og krydspresset imellem dem, jo større er chancen for ikke at blive grebet af panik og angst, også når de nye hektiske buzzword opstår. Hvad er så det næste? Det er forhåbentlig ordet ”nænsomhed” og det er ikke så blødt, som det lyder. For måske er nænsomhed den nye effektivitet? Mange af de frække ord kan hurtigt slå en hjem i utilstrækkelighedsludo, for hvem evner eller orker i virkeligheden at besidde evige kampklare agile hjerner og hjerter? I fremtiden skal vi – bedste bud – leve af innovation og udvikling blandt andet i forhold til den grønne opstilling. Derfor skal alle byde ind med sine kompetencer og betragtninger, for den gode ide respekterer ikke ledelseslag. Det kan snildt være Lise i omstillingen, der opfatter et signal fra en kunde, der kan give anledning til en bedre service fremover. En sådan åben innovation kræver, at alle tør komme med deres ideer og ikke er så stresslammede, at kreative tanker er gået i baglås. Måske skal vi i fremtiden være mere nænsomme med hinanden, ikke grine af fjollede ideer og fejl eller dømme hinanden ikke agile, bare fordi man insisterer på at nyde sin traditionelle madpakke i sine ikke-agile sutsko.

Aarhus

Pladsmangel og dårlige faciliteter: Politiet drømmer om at flytte fra Politigården

Østjylland

Danmarks største lågekalender: 24 låger spredt over cirka 15 kvadratkilometer i Mols Bjerge

Annonce