Annonce
112

Evakuering i Aarhus Lufthavn: Nu kan passagerer slippe ud

140 passagerer blev evakueret og bomberyddere blev kaldt til Aarhus Lufthavn i Tirstrup, da man fandt en mistænkelig genstand.

TIRSTRUP: 140 mennesker er tirsdag eftermiddag evakueret fra Aarhus Lufthavn. Men kl. 18.55 har de fået lov til at forlade det område, de har opholdt sig i i flere timer.

Det oplyser Østjyllands Politi via Twitter.

Aarhus Lufthaven har været afspærret siden cirka 15.20 efter at man fandt en mistænkelig genstand inde i lufthavnen.

Bomberyddere fra Hærens Ingeniørtropper i Skive blev tilkaldt til lufthavnen.

- Vi har tilkaldt eksperter, som skal undersøge genstanden nærmere. Vi bruger den tid, der skal til, og har afspærret, så længe det er nødvendigt. Vi kan p.t ikke sige noget om en tidshorisont, fortalte Østjyllands Politi tidligere på dagen.

Der har i flere timer ikke været flyafgange eller landinger i Aarhus Lufthavn på grund af afspærringen.

Kl. 18.25:

Aarhus Lufthavn har orienteret om situationen via Twitter men først kl. 18.25 har man også valgt at informere på sin hjemmeside om at alle flyafgange og -ankomster fortsat er aflyste. "Information følger, kontakt dit flyselskab for spørgsmål om specifikke flyafgange", skriver Aarhus Airport i den helt usædvanlige situation.

Annonce

Fly på landingsbanen

Ifølge Østjyllands Politi blev 140 mennesker evakueret til en bygning tæt på lufthavnen.

Samtidig stod et enkelt fly i godt to timer med 70 passagerer på landingsbanen og afventede nærmere.

Seneste ankomst i lufthavnen var rutenummer SK1257 fra København, der landede kl. 15.23, skriver nyhedsitet check-in.dk.

17.50: Fly lettede mod Kastrup

Kl. 17.50:

Ifølge en opdatering fra Østjyllands Politi kl. 17.50 arbejdede de fortsat på stedet, og kunne stadig ikke melde noget om tidshorisonten.

Flyet ved lufthavnen, der har stået og ventet et par timer med 70 passagerer, blev bugseret længere væk, hvorefter passagererne kunne sættes af. Derefter er flyet returneret til Kastrup, meddeler politiet.

Fortvivlet passager

kl. 18.15:

Ifølge et tweet fra en passagerer, der er strandet i en lufthavnsbus, breder frustrationen sig.

"Hej, jeg er i en bus tæt på Aarhus Lufthavn. Jeg skal med et fly til København-München om få minutter, men jeg har fået en besked om at flyet er ombooket til kl. 06 i morgen tidlig. Flot timing! Men kan vi ikke komme tættere på lufthavnen for at finde en overnatning? Der er et barn med os," skriver en fortvivlet passager på engelsk.

Aarhus Lufthavn beklager situationen i et tweet (på engelsk), hvor der bl.a. står:

"For yderligere information om specifikke fly og ankomster og afgange eller ændringer af Deres rejse vær venlig at kontakte flyselskabet. Vi undskylder for enhver ulejlighed med Deres rejse i dag".

Kl. 18.56: Lufthavn lukker folk ud

Kl. 18.56:

Ifølge Østjyllands Politi kan de evakuerede passagerer nu forlade den bygning, de var blevet evakueret til, og dermed lufthavnen.

Artiklen opdateres...

Foto: Local Eyes
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce