Annonce
Østjylland

Musical på friskole: Ældre fra Bronzealdervej med til generalprøve

Eleverne på Odder Lille Friskole viser musicalen Skønheden og Udyret for de gamle fra Bronzealdervej. Foto: Søren E. Alwan

Godt 80 elever og lærere på Odder Lille Friskole har brugt måneder på at sætte en musical op. Onsdag formiddag fik ældre fra plejecentret på Bronzealdervej mulighed for at opleve generalprøven.

Odder: Selvom det kun var en generalprøve, var Pavillionen ved Odder Lille Friskole onsdag formiddag stuvende fuld med glade amatørskuespillere, forventningsfulde forældre og bedsteforældre og ældre fra plejecentret på Bronzealdervej.

Anledningen var skolens årlige musical, der i år var Skønheden og Udyret. Der har været omkring 80 børn og voksne involveret i opsætningen, og elever fra blandede klassetrin har arbejdet på musicalen i godt tre måneder.

I rollen som udyret, der er en af de bærende roller i musicalen, er 13-årige Ask Atzen. Han synes, at det er spændende og sjovt at være med til at have et fælles projekt sammen med elever fra hele skolen.

- Det er nok den fedeste skoleting, jeg har været med til, fordi alle er engagerede - også de små. Det er fedt, man er sammen om den her ting, sagde han til avisens udsendte.

Det er 14-årige Simon Mikkelsen enig i. Han spiller rollen som Clocksworth også kendt som Uret.

- Jeg synes, det er superfedt, at vi får lov til at lave sådan et stykke. Det at man er sammen om det, synes jeg er ret fedt, sagde han.

Annonce

Det er så dejligt, at der kommer så mange fra hele byen.

Sissel Redder, Odder Lille Friskole
Her er det Ask Atzen (tv.) og Simon Mikkelsen (th.), der spiller henholdsvis Udyret og Clocksworth. De synes begge, at det er fedt at være med til at lave en musical. Foto: Søren E. Alwan

God opbakning fra byen

Flere af de ældre fra Bronzealdervej var glade for at få mulighed for at se forestillingen. En af de ældre, der indtog pladserne på forreste række, var Conny Højsgård, der var glad for at kunne komme med til musicalen om formiddagen.

- Det synes jeg da er rart. Så er vi jo fri for at skulle ud om aftenen, sagde hun.

Sissel Redder fra Odder Lille Skole står for årets musical, og hun glædede sig over, at de ældre kunne få en oplevelse ud af elevernes version af Skønheden og Udyret.

- Det er så dejligt, at der kommer så mange fra hele byen, sagde hun og roste samtidig børnene.

- Børnene er helt vildt dygtige til at hjælpe til. De store er gode til at tage hånd om de små.

Der er premiere på forestillingen torsdag klokken 17.

Udyret, spillet af 13-årige Ask Atzen (billedet), er en af de bærende roller i musicalen. Foto: Søren E. Alwan
Godt 80 børn og voksne har været med til at sætte Odder Lille Friskoles musical, Skønheden og Udyret, op. Foto: Søren E. Alwan
Under forestillingen blev der leget meget med forskellige typer lys. Her er det musicalens mindste elever, som også havde replikker, der holder led-fyrfadslys i hænderne. Foto: Søren E. Alwan
Forestillingen begejstrede flere af de ældre fra plejecentret på Bronzealdervej. De indtog forreste række, og havde et godt udsyn over scenen. Foto: Søren E. Alwan
Der var omkring 10 ældre fra plejecentret på Bronzealdervej med til musical på Odder Lille Friskole. Foto: Søren E. Alwan
Skønheden sang smukt til generalprøven onsdag formiddag, og det gik rent ind hos publikum. Foto: Søren E. Alwan
De ældre fra plejecentret på Bronzealdervej ankommer til Odder Lille Friskole, hvor musicalen fandt sted onsdag formiddag. Foto: Søren E. Alwan
Der er et godt udsyn over scenen fra forreste række, hvor de ældre fra plejecentret på Bronzealdervej sad. Foto: Søren E. Alwan
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Mand fundet død i Aarhus Havn

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce