Annonce
forside

Ny klinik gør kunderne kønnere

Rutinerede Rikke Thorsen har åbnet sin egen klinik, Your Age, hvor hun blandt andet arbejder med Restylane, Botox og ultralydsbehandlinger. Hun er sygeplejerske og har mange års efaring i branchen. Foto: Kim Haugaard

Rikke Thorsen har mange års erfaring indenfor kosmetiske behandlinger og har nu åbnet sin egen klinik, Your Age.

Skønhed: Sygeplejerske Rikke Thorsen har arbejdet syv år med kosmetiske behandlinger og har udført tusindvis af dem.

Efter en årrække som leder på en anden klinik i Aarhus, har hun valgt at åbne sin egen, der hedder Your Age. Den ligger i et hyggeligt bindingsværkshus på første sal i Vestergade, hvor hun slog dørene op 1. december.

- Jeg vil gerne skabe naturlige og æstetiske resultater. Det sker ud fra den nyeste viden og mine mange års erfaring, siger Rikke Thorsen.

- I dag er der heldigvis lige så meget fokus på at forebygge som at reparere på huden. Vi styrker huden, mens den stadig er stærk. Hvis man går tidligt i gang med at pleje den, når man langt og får ikke brug for større indgreb senere, fortsætter Rikke Thorsen, der har fokus på høj standard, kvalitet og sikkerhed.

- Fillers kan andet end at forme fine læber. Det kan for eksempel gøre en skæv næseryg lige og give form til at ansigt med løs hud efter et vægttab, forklarer hun.

Sygeplejersken tilbyder for eksempel behandlinger med Restylane, der fylder og glatter huden, og Botox, der får musklerne til at slappe af. Hun laver også ultralydsbehandlinger, der sætter gang i collagenproduktionen, og frugtsyrebehandlinger, der fjerner dødehudlag og forbedre hudens struktur.

Rikke Thorsen har gennem årene oplevet en stigende efterspørgsel på kosmetiske behandlinger, og sætter en ære i at give kunderne en god rådgivning om, hvad de kan gøre for at opnå de bedste og realistiske resultater.

Udover at behandle kunderne oplærer Rikke Thorsen andre i sin branche. I firmaet R Thorsen Consulting uddanner hun læger og sygeplejersker indenfor behandlinger med Restylane og Botox og i den anatomi, som er vigtig for at man kan udføre de kosmetiske behandlinger.

Klinikken og Rikke Thorsens behandlinger er underlagt løbende kontrol af styrelsen for patientsikkerhed.

www.yourage.dk

Annonce
Rikke Thorsen driver Your Age i et smukt, gammel bindingsværkshus i Vestergade på første sal. Foto: Kim Haugaard
Kemetisk sygeplejerske Rikke Thorsen har åbnet sin egen klinik, Your Age. Foto: Kim Haugaard
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce