Annonce
Aarhus

Ny Starbucks indrettes i respekt for den gamle bygning

Starbucks har nu åbent for naboerne th. Store Manager Sanne Tryk Nielsen

Borgportens Isenkram lukker, og i stedet åbner Starbucks - på det, koncernen bag kalder en »fantastisk placering«.

Aarhus' tredje Starbucks åbner, efter al sandsynlighed, i august 2016 - sådan lyder meldingen nu fra koncernen bag åbningen af Starbucks, Dansk Supermarked, efter at Århus Stiftstidende i går onsdag kunne afsløre, at Starbucks ville erstatte den gamle isenkræmmer på Borggade.

Annonce

Ifølge Head of Franchise i Dansk Supermarked Group, Michael Hald, er Store Torv en fantastisk placering for Starbucks, og et held at Dansk Supermarked får lov at åbne her, fordi det er et centralt og attraktivt torv med masser af liv. Og han afviser ikke, at der kan komme en fjerde Starbucks i byen.

»Vi er glade for at vi har fået mulighed for at åbne endnu en Starbucks i Aarhus. Byen er meget speciel for os, og vi kommer til at åbne en smuk kaffebar med et design, som vil være forenelig med bygningens særlige arkitektur. Vi kunne ikke ønske os et bedre sted for Starbucks end på dette travle sted i hjertet af Aarhus, hvor flere gader mødes og gør det let for kunderne at stoppe op og tage en kaffepause,« siger Michael Hald.

På trods af det store udbud af kaffebarer i byen, mener han stadig, at efterspørgslen er der. Så opstår muligheden for endnu en butiksåbning afviser han det ikke.

Dansk Supermarked overtager lejemålet af Borgportens hjørnebutik nr. 18 1. juni og alt efter, hvordan der ser ud i den gamle Insenkræmmer åbner Starbucks for kunderne midt-august.

»Det er en gammel bygning, så vi aner ikke, hvad vi overtager. Vi overtager fra 1. juni, når Bjarne Thomsen har tømt butikken, og så kan vi begynde at kigge ind,« siger Michael Hald og forklarer, at de lige nu kun har skitser at vurdere efter - der kan gemme sig mange overraskelser i vægge og på gulv.

Mange ærgrede sig tirsdag på stiftens Facebook-profil over nyheden om, at byens ældste isenkræmmer, Borgportens Isenkram på Store Torv, lukker og slukker. Det var udsigten til endnu en huslejestigning og med en pension i sigte, at isenkræmmer Bjarne Thomsen besluttede at dreje nøglen til butikken om, og han er ude af den grønne hjørnebutik senest 1. juni.

På Stiftens Facebook skrev Lars Kjær Dideriksen fx: »Jeg sagde Starbucks som en galgenhumoristisk joke tidligere i dag, da jeg hørte at hjørnet skulle sælges. Kædeforretninger over det hele. Hold kæft hvor bliver vores byer altså kedelige. Og så endda kædeforretninger, der ikke gider at betale skat til det danske samfund, hvor de tjener millioner. Hmm, »tak« for kaffe, ikke?«

En anden bruger skrev: »Hold nu k... hvor meget kaffe kan en Århusianer tåle.... måske et tema til Kulturhovedstad 2017 - på det hjørne burde der ligge en dansk virksomhed.«

En tredje: »Øvv ! Gider ikke det dårlig kaffe! Isenkram!!!« og en fjerde: »Tjah, så er DEN kvadratmeterleje også banket derop hvor kun de allerrigeste firmaer kan være med. Og bybilledet bliver mere og mere som alle andre steder.«

Netop den første kommentar hæfter Michael Hald sig ved og afviser på det kraftigste.

»Jeg bliver nødt til at pointere, at det er Dansk Supermarked, der driver Starbucks i Danmark, og vi betaler skat på lige vilkår med andre virksomheder. Hvad Starbucks International gør, kan jeg ikke svare på,« siger han og understreger, at de i indretningen af den nye Starbucks vil tage stort hensyn til den gamle bygning.

»Vi får en indretningsarkitekt til at kigge ind i bygningen, så det hele går op i en helhed med respekt for den gamle bygning. Er der noget, vi kan bibeholde som bibeholder det originale, så gør vi selvfølgelig det. Det bliver tænkt ind i alle henseender,« siger han.

Aftalen om overtagelse har ligget inderskrevet siden nytår. Men Michael Hald lægger ikke skjul på, at det har været en ønskeplacering længe. De negative kommentarer ægrer ham, men han hæfter sig ved, at det har været indehaver Bjarne Thomsens eget valg.

»I stor respekt for, at en æra er slut og at Bjarne har drebet en fantastisk butik i mange år, så må man bare sige, at når noget gammelt holder, kommer der noget nyt. Vi har bare været heldige at få fat i den gode placering. Vi plejer at blive taget godt imod og det forventer vi også her.«

Den nye kaffebar får også udendørs pladser på Store Torv og er den første Starbucks i Aarhus med egen butik.

Siden 2012, har Dansk Supermarked Group og Starbucks åbnet 14 Starbucks i Danmark - størstedelen af dem som en del af eksisterende Salling-, Føtex eller Bilka-varehuse.

Den grønne farve forsvinder ikke helt fra Store Torv. Den amerikanske kaffekæmpe Starbucks overtager hjørnebutikken efter Borgens Isenkram.Opslået af stiften.dk27. januar 2016
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
AGF

AGF udlejer back til ny klub i 1. Division

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Annonce