Annonce
Østjylland

OPDATERET:Skildpaddetyv på spil i Randers - denne gang i Plantorama

Eik Nøhr, der arbejder i dyreafdelingen i Plantorama, oplevede i lørdag et usædvanligt frækt tyveri. Men nu er de tre skildpadder, der blev stjålet, tilbage i deres vante omgivelser. Foto: Mathias Fredslund Hansen

Skildpaddetyv blev hurtigt afsløret og leverede selv dyrene tilbage til politiet i løbet af weekenden. Tyven afslørede sig selv på de sociale medier.

Randers: Tre græske landskildpadder, der er til salg i Plantorama i Randers, havde en begivenhedsrig weekend, hvor de først blev stjålet lørdag og siden leveret tilbage igen søndag formiddag.

- Jeg har aldrig været så glad for at se en flok skildpadder, siger afdelingleder Rikke Viborg, Plantorama, om gensynet. De tre dyr fik ekstra meget frisk grønt, da de var tilbage i deres aflåste terrarium.

Historien begyndte lørdag formiddag, da en 37-årig mand kort før middag tog kontakt til en af de ansatte i dyreafdelingen, Eik Nøhr, da han ønskede at købe tre skildpadder.

Han ville avle på skildpadderne, og ønskede to hunner og en han. Eik Nøhr pakkede tre skildpadder ned i en kasse, en han, en hun og én, som det var svært at kønsbestemme. Med skildpadderne fulgte CITES-identifikationspapirerne der beviser, at de fredede dyr ikke er fjernet fra naturen, men opdrættet i fangenskab og derfor godt må handles.

- Normalt vil vores medarbejdere altid følge med til kassen, når der er tale om dyr - eller andre varer - til så store beløb, fortæller Rikke Viborg. Skildpadderne har en værdi på 6000 kroner.

Men på grund af travlhed lørdag formiddag skete det ikke lige præcis denne ene gang.

Og i stedet for at betale gik kunden ud gennem en ubemandet kasse og forlod butikken.

- Vi holdt løbende øje med, om salget af skildpadderne gik ind i systemet. Det opdateres hver halve time, men er nogen gange lidt forsinket.

Efter et par timer stod det dog klart, at skildpadderne var stjålet. Rikke Viborg gennemgik videoovervågningen, og her kunne man se manden smutte forbi den ubemandede kasse. Tyveriet blev meldt til Østjyllands Politi.

Da Rikke Viborg kom hjem fra arbejde, skrev hun frustreret rundt til sine mange dyrevenner på Facebook om, at de gerne måtte holde øje med, om skildpadderne skulle dukke op på en eller anden måde.

Annonce

- Normalt vil vores medarbejdere altid følge med til kassen, når der er tale om dyr - eller andre varer - til så store beløb.

Rikke Viborg, afdelingsleder, Plantorama
3 skildpadder blev stjålet fra plantorama ved paderup. Foto: Mathias Fredslund Hansen

Genkendte en skildpadde

Og det viste sig, at den ene af skildpadderne allerede var sat til salg.

- Jeg kunne genkende dyret, fortæller Rikke Viborg, der understreger, at skildpadder har masser af personlighed. Hun fik en af sine venner til at lokke telefonnummeret fra manden ved at udgive sig som mulig køber. Og den oplysning fik politiet, der straks gik videre med sagen.

Via sælgerens Facebook-profil fandt politiet frem til nogle personoplysninger, der, i kombination med oplysninger i politiets systemer, identificerede sælgeren som en 37-årig mand fra det sydøstlige Randers.

Politiet tog derfor hen til mandens adresse for at foretage en ransagning. Han var ikke selv hjemme, og politiet fandt heller ikke skildpadderne i hjemmet. Til gengæld fandt man de identifikationspapirer, der fulgte med skildpadderne. Betjentene efterlod en seddel til manden - med besked om, at han skulle kontakte politiet snarest muligt.

Og det gjorde han.

Søndag formiddag ringede den 37-årige mand til politiet. Han blev bedt om snarest muligt at aflevere de tre skildpadder, og han kom derefter til politigården i Randers med en papkasse med de tre skildpadder i. De blev hurtigt hentet og bragt hjem til Plantorama igen.

- Det var ikke rart at tænke på, hvad der kunne være sket med dem. Hvad deres skæbne måske kunne blive, siger Rikke Viborg.

Plantorama har fem græske landskildpadder. Normalt sælges der cirka fem om året, som regel en eller højest to ad gangen.

Da sagen ikke er færdigbehandlet, er der endnu ikke taget stilling til eventuel sigtelse og straf af skildpaddetyven, oplyser Østjyllands Politi.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce